Choď na obsah Choď na menu
 


Tipy a rady

20. 6. 2019

Už dávno neplatí, že exotickú dovolenku si môžu vychutnať len tí privilegovaný. Vďaka dobrej dostupnosti letísk po celom svete sa exotika stáva čoraz dostupnejšou aj pre tých menej majetných.

Ako na exotiku?

Lákajú vás exotické ostrovy či nekonečné piesočnaté pláže? Ale nemáte zrovna milióny na rozhadzovanie. To nevadí! Rád vám poradím, ako na to.

V prvom rade je potrebné zvážiť typ dovolenky. Ostrov vs pevnina? S vízami alebo bez nich? Budú vám stačiť raňajky na hoteli, alebo bude lepší all inclusive?

Každá z exotických destinácií je iná. Vo všeobecnosti platí ale, že do týchto lokalít treba počítať s dlhším letom, či s prestupmi na letiskách. Tak pokiaľ vám lietanie nerobí dvakrát dobre a v lietadle sa cítite nesvoji, tak vám rozhodne doporučujem si zvoliť nejakú relatívne bližšiu exotiku ako napr. Egypt, Maroko,Tunisko alebo také Turecko. Všetko sú to moslimské krajiny, s tým, že na vstup do každej z nich je potrebné vízum. Relatívne blízko k Európe sa ešte nachádzajú Kanárske ostrovy. Tu je na výber z viacerých ostrovov, záleží teda len na vás, či dáte prednosť kľudnejšej dovolenke, alebo naopak vyhľadávate rušný nočný život v baroch a na distotékách. Veľkou výhodou je, nakoľko sú súčasťou pevninského Španielska, bezvízový styk, takže vám stačí len občianský preukaz so sebou. Pokiaľ s lietaním a prestupmi nemáte žiadny problém, tak sa vám otvoria naozaj široké možnosti, ktoré sú limitované len vašími súčasnými finančními možnosťami. Ak nechcete mať ďalšie zbytočné výdavky na víza, tak vám môžem odporučiť krajiny  do ktorých sa dá vycestovať s platným cestovným pasom ako je napr. Thajsko, Brazília ,Bali či Mexiko( tu treba dať pozor na lety s prestupom v USA, kde je potrebné si vybaviť ESTA). Drvivá väčšina z nich má krásne piesočnaté pláže s pozvolným vstupom do mora, avšak nájdu sa aj tu výnimky..Ďalej je vhodné zvážiť náklady spojené s očkovaním pred cestou do  zvolenej destinácií. Tu tak isto plaatí, že vo väčšine exotických krajínách nie je vyžadované žiadne špeciálné očkovanie, ale tiež sa tu nájde zopár výnimiek. Tak určite je dobre pred cestou do niektorej z krajín rovníkovej Afriky sa poradiť s lekárom o vhodnosti očkovania. A čo sa týka počasia, tak v mnohých z exotických destinácií sa môžete kúpať celoročne. Pozor si však treba dať na oblasť juchovýchodnej Azie, kde sa strieda teplé počasie s monzúmovým, kedy sú najpočetnejšie zrážky a múže byť vtedy počasie pod mrakom. Ale zase tu platí, že zrážky sú intenzívne ale krátke a hlavne v noci, a po daždi sa rýchlo vyčasí. A ešte je dobré sa vyhnúť dovolenke v Mexiku v období hurikánov, kedy hrozí silný vietor veľké záplavy. Ceny v týchto krajinách sú veľmi rôzne. Nájdete tu pomerne lacné destinácie ako je napr. Thajsko či Mexiko. Ale sú tu tak isto na druhej strane krajiny v ktorých sú ceny o dosť vyššie ako u nás. Ako príklad môžem uviesť luxusné Seychely. A preto, zatiaľ čo v takom Thajsku si vystačíte s raňajkami, lebo jedlo je tu naozaj lacné, tak ako všetko, tak pri tých luxusnejších destináciách je dobré si hneď s pobytom zakúpiť zodpovedajúce stravovanie, podľa toho, aký ste typ, aby ste neminuli na stravu premrštenú sumu.         

A ako si zakúpiť dovolenku v exotike?

Ako som spomenul v úvode článku, dneska sa už dovolenka v exotike stáva čoraz dostupnejšou. Takže sa nemusíte obávať horibilných súm za pobyt. Ako je to možné? Tak jednak je to spôsobený tým, že dnes už sa nachádzajú letiská takmer všade po svete. Pri exotikých destináciách platí, že odlety sú väčšinou z letísk vo Viedni alebo Prahy. Z Bratislavy je toho veľmi málo. A potom, keď do exotiky, tak s rakúskymi alebo nemeckými cestovnými kanceláriami. Prečo? Rakúske a nemecké CK  v hoteloch majú rezervovaných omnoho viac izieb, ako slovenské cestovky, a tým pádom si môžu určiť nižšiu cenu ako tie slovenské. Rakúske a nemecké CK lietajú do exotiky pravidelnými leteckými linkami, takže lety sú častejšie ako je to pri slovenských cestovkách. Ďalším dôležitým faktorom je, že rakúske a nemecké CK majú zabezpečené kapacity v hoteloch aj mimi hlavnej sezóny, takže nie ste viazaný určité obdobie. Takže môžete s nimi vycestovať naozaj hocikedy počas roka. Tu by som mal poznamenať , vzhľadom k tomu, že Nemci sem chodia v omnoho väčších počtoch, tak aj izby v hoteloch dostávajú lepšie. A tým pádom slovenským CK sa uleznú len tie zvyšné izby, mnohokrát tie horšie. Avšak na druhej strane je pravdou, že pokiaľ sa vyberiete do exotiky so slovenskou cestovkou, tak máte v cene pobytu zahrnutého slovensky alebo česky hovoriaceho delegáta, zatiaľ čo pri tých rakúskych a nemeckých CK je vám k dispozícií nemecky alebo anglicky hovoriaci delegát. Chápam, že pre niektorých z vás to môže byť problém. Nie všetci sme jazykovo zdatný. A kde tu na Slovensku zoženiem pobyt od nemeckej alebo rakúskej CK? Žiadny strach. Každá lepšia cestovka, či už kamenná alebo na internete má vo svojej ponuke aj pobyty zahraničných CK. V ďalšom článku vám prinesiem tipy na niektoré z tých väčších a známejších z nich.           

Prihláste sa k odoberaniu noviniek:

Pokiaľ máte záujem odo mňa dostávať upozornenia na dôležité správy týkajúce bezpečnostnej situácie, vstupných formalít a iné aktuality, tak sa prosím prihláste do mail listu, ktorý sa nachádza v ľavej spodnej časti menu. Stačí, keď zadáte svoju e-mailovú adresu, ktorú následne overíte, a ja Vám pošlem e-mail, keď sa v týchto destináciách zmení situácia. Nemusíte sa obávať žiadneho spamovania, budem Vás kontaktovať len v naozaj nevyhnutných prípadoch.   

                          

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.