Choď na obsah Choď na menu
 


Výlety v Mexiku

18. 6. 2019

Chichén Itza

Obdivovateľom mayskej kultúry odporúčame navštíviť pozostatky mayského mesta Chichén Itzá v srdci polostrova Yucatán. Táto vzácna archeologická oblasť predkolumbovského obdobia je od roku 1988 zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Obyvatelia mesta mali problém s vodou a jedinými zdrojmi boli dve vyhĺbené studne. Podľa toho dali mestu aj meno Chichén Itza, čo znamená „Pri ústach prameňa Itza “. Okrem studní uvidíte observatórium, Chrám bojovníkov a najznámejšiu stavbu komplexu - Kukulkánovu pyramídu.

Cobá

Za mayskou kultúrou môžete vyraziť aj do starobylého mesta Cobá 44 km severozápadne od Tulumu v Quintana Roo na polostrove Yucatán. V okolí dvoch lagún v  džungli sú roztrúsené pozostatky mesta. Nachádza sa tu najväčšia sieť kamenných hrádzí starovekého mayského sveta a Nohoch Muul, najstaršia pyramída na Yucatáne.

Ek Balam – Valladolid

25 kilometrov severne od mesta Valladolid a 56 kilometrov severovýchodne od Chichén Itza na Yucatáne sa nachádza pomerne malé, no významné nálezisko Ek Balam. Spadá do obdobia predklasickej až poklasickej mayskej ríše. Vstupná brána sa skladá so štyroch vstupov tzv. Gemini. Súčasťou výletu je aj návšteva už spomínaného koloniálneho mesta Valladolid.

Mexiko City

Hlavné mesto Mexico city leží vo vnútrozemí a je súčasne aj najväčším mestom krajiny. Zaujímavosťou je, že je to mesto s najväčším počtom múzeí na svete. Za videnie stojí námestie Zócalo s najväčšou katedrálou kontinentu z čias baroka, El Angel (pamätník nezávislosti), katedrály a kostoly a plávajúce záhrady Xochimilco zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Odporúčame aj návštevu fascinujúcej štvorstupňovej pyramídy v neďalekom meste Tula.

Tulum a Playa Paraiso

Bývalý mayský prístav a zrúcaniny opevneného mesta Tulum nájdete na 12 metrov vysokom útese pozdĺž východného pobrežia polostrova Yucatán na pobreží Karibského mora v Quintana Roo.  Mesto, ktoré zažilo svoj vrhol v období medzi 13. a 15. storočím je dnes jedným z najlepšie dochovaných mayských lokalít. Nasleduje oddych na krásnej pláži Playa Paraiso.

Xel-ha

Prírodná rezervácia Xel-ha  spája ekoturistiku a vodný zábavný park do jedného celku, nájdete ho na Karibskom pobreží v Quintana Roo, obec Solidaridad. Je to približne 240 kilometrov severne od Chetumal a 122 kilometrov južne od Cancúnu. Svoj názov nesie podla blízkej archeologickej lokality. V parku si môžete zaplávať s delfínmi alebo sa prejsť po morskom dne.

Xcaret

Spojenie prírodných a architektonických skvostov uvidíte v eko-archeologicko parku v Xcaret na Karibskom pobreží v Quintana Roo na známej Riviera Maya. Leží približne 75 kilometrov južne od Cancúnu a 6,5 km od Playa del Carmen. Okrem pozostatkov mayskej kultúry je zážitkom aj oddych na pláži a šnorchlovanie v lagúne, jaskyne, delfíny, farma s exotickými vtákmi, návšteva miestnej botanickej záhrady, múzeum mexického umenia či akvárium s koralovým útesom.

Ostrov Cozumel

Z mesta Playa del Carmen na pobreží Mexika sa môžete trajektom po 45 minútovej plavbe vylodiť na najväčšom mexickom ostrove Cozumel. Tunajšia útesová bariéra sa tiahne až k pobrežiu Belize a Hondurasu, ide o jeden z najväčších koralových útesov na svete. Potápači sem prichádzajú, aby spoznali takmer nedotknutý podmorský svet, farebné koraly a morské korytnačky, menšie druhy žralokov alebo manty. Okrem toho sú tu ideálne podmienky na pokojné kúpanie, odpočinok na pláži alebo plavbu na lodi so skleneným dnom.

Isla Mujeres

Isla Mujeres je ostrovom v Karibskom mori približne 13 kilometrov od pobrežia polostrova Yucatan. Ponúka oddych na krásnych plážach akou napríklad Playa Norte, kúpanie v tyrkysovej vode, skúmanie koralových útesov, prehliadku korytnačej farmy, haciendy piráta Mundac, chrámu majskej bohyne Ixcel, podmorské múzeum The Cancun Underwater Museum neďaleko západného pobrežia ostrova alebo si môžete zaplávať s delfínmi a rajami v delfináriu.

Jungle Tour

Ide o takmer trojhodinový výlet pre 2 osoby motorovým člnom po lagúne Nichupté ku koralovým útesom a do mangrovníkovej džungle. Nechýba ani zastávka na šnorchlovanie a poznávanie podmorských krás.

Plavba – mexické ostrovy

Počas pokojnej plavby spoznáte neobývané i obývané mexické ostrovy. Zastavíte sa na malom ostrove cca 30 km severne od Isla Mujeres - Isla Contoy, ktorý 1998 vyhlásený za národný park. Oblasť je plná tropických druhov zvierat, vtákov a rastlín a sú tu veľmi dobré podmienky na poznávanie podmorského bohatstva.  Výlet pokračuje na ostrov Isla Mujeres, kde sa nachádza delfinárium, podmorské múzeum a zaujímavá architektúra. Oddýchnete si na krásnej piesočnatej pláži.

Delfíny a Cancún

Ak máte radi šou s delfínmi, tak navštívte niektoré predstavenie, kde uvidíte zábavný program s týmito inteligentnými tvormi. Základný program trvá 20 minút, dlhá šou až hodinu.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.