Choď na obsah Choď na menu
 


Výlety na Martiniku

19. 6. 2019

Fort-de-France

Hlavným mestom Martiniku a jedným z najvýznamnejších miest celého Karibiku je krásne mesto Fort-de-France. Mesto získalo veľký význam najmä v 20. storočí a dnes je hlavným ekonomickým aj kultúrnym centrom krajiny. Leží na západnom pobreží ostrova a je akousi vstupnou bránou do zátoky Baie de Fort-de-France. Ako už môže napovedať samotný názov mesta, nachádza sa tu hneď niekoľko pevností. Tou najvýznamnejšou je Fort Saint Louis, ktorá je francúzskou námornou základňou. Okrem nej tu nájdete ešte ďalšie tri - Fort Desaix, Fort Tartenson a Fort Gerbault. Medzi ďalšie významné pamiatky a miesta, ktoré sa dajú vo Fort-de-France obdivovať, patrí kostol Sacré-Coeur de Balata, ktorý je zaujímavou napodobeninou parížskeho chrámu. Chrám je situovaný na jednom z útesov, kde je obklopený tropickou vegetáciou. V meste sa potom nachádza aj zaujímavá katedrála.
Trois-Ilets

V zátoke Baie de Fort-de-France leží jedno veľmi vyhľadávané turistické letovisko, ktoré patria medzi tie úplne najobľúbenejšie miesta celého Martiniku. Je ním destinácie Trois-Ilets. Ako už názov všetkým znalcom francúzštiny napovedá, jedná sa o skupinu troch ostrovčekov. Konkrétne sa jedná o ostrovčeky Charles, Sixtain a Thébloux. Všetkým návštevníkom po príchode naskytne pohľad na malebnú oblasť plnú bistier, reštaurácií, obchodíkov i tradičných červených domčekov. Súčasťou toho všetkého je aj krásne kúpeľné mestečko Les Trois-Ilets. Nechýba samozrejme ani tak obľúbené piesočné pláže.
Jardin de Balata

Približne 10 kilometrov od Fort-de-France leží krásna botanická záhrada Jardin de Balata. Ide o súkromnú záhradu obklopujúce malebný domček vybudovaný v štýle tradičnej kreolskej architektúry. Dom vybavený dobovým nábytkom si rovnako môžete prezrieť počas svojej návštevy. Záhrada sa prvým návštevníkom otvorila už v roku 1986. Dnes tu môžete uvidieť viac ako 3000 druhov tropických rastlín, vrátane krásne kvitnúcich ibištekov, ruží alebo divokých orchideí. To však zďaleka nie je všetko. V záhrade poletujú kŕdľa roztomilých kolibríkov, z ktorých perspektívy si tiež môžete celý priestor prezrieť. Stačí sa prejsť v korunách tunajších stromov. Vo výške viac ako 15 metrov sa tu nachádzajú lávky, z ktorých sa vám naskytne čarovný výhľad na celú záhradu, neďalekú zátoku aj vrcholky hôr.
Saint Pierre

Ešte než sa Fort-de-France stalo hlavným mestom Martiniku, pýšilo sa týmto označením mesta Saint Pierre. Toto mesto však stretol veľmi neslávny osud. V roku 1902 ho kompletne zničila sopka Pelée, ktorá leží približne 6 kilometrov od mesta. V tej dobe už bola administratíva presunutá do Fort-de-France, stále sa však jednalo o kultúrne centrum krajiny. Počas sopečné erupcie zomrelo 30 000 obyvateľov mesta. Samotné mesto nebolo nikdy obnovené do pôvodného rozsahu. Nachádza sa tu však niekoľko menších miest a dedín. Saint Pierre je dnes približne pětitisícovým mestom. Stále si tu môžete prezrieť pozostatky pôvodných stavieb a sídli tu aj vulkanologické múzeum.
Pelée

Sopka, ktorá spôsobila skazu hlavného mesta, fascinuje návštevníkov Martiniku dodnes. Jedná sa o stále aktívny stratovulkán vysoký 1397 metrov, ktorý je zároveň aj najvyššou horou celého ostrova. Naposledy tento sopečný obr svoj príznačný žeravý mrak tvorený horúcou parou, sopečnými plynmi a prachom chrlil v roku 1937. Jeho najničivejšie erupcií zostáva tá z roku 1902.
Le Francois

Jedným z veľmi obľúbených turistických cieľov ostrova je aj pobrežné letovisko Le Francois. To leží priamo pri jednom zo zálivov a jeho súčasťou sú aj ostrovčeky Oscar, Thierry a Fregata. Naozajstným klenotom sú pobrežné lagúny zvanej fonds blancs. Tým je často prezývané Baignoire de Josephine, čo v preklade znamená Josefinine kúpeľ. Chcela sa tu totiž kúpala aj Napoleonova manželka, krásna Jozefína.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.