Choď na obsah Choď na menu
 


Letoviská na Kube

19. 6. 2019

Varadero

Neexistuje slávnejšie kubánske letovisko. Veď traja zo štyroch turistov na Kube spustia kotvy práve tu, vo Varadere, ktorého názov v preklade znamená práve „kotvisko“. Toto letovisko na polostrove Hicanos, asi dve hodiny jazdy od Havany, vzniklo už v 16. Storočí - ako španielsky prístav. Neskôr ho preslávili obrovské náleziská soli. Dnes je neodmysliteľne spojené s turistickým priemyslom na Kube.

 

Hovorí sa mu i „Kubánska riviéra“ a turisti tu nájdu nielen hotely, pre ktoré je aj päť hviezdičiek málo na vyjadrenie luxusu, ale tiež jednoduché, ale účelné penzióny pre tých, ktorí na izbu chodia len nocovať. Miestne pláže majú dĺžku okolo dvadsať kilometrov a hlavne - sú naozaj čisté! Plusom pre tých, ktorí si vo vode príliš neveria, je zasa fakt, že vstup do mora je veľmi mierny.

Aktivít ponúka Varadero požehnane - od klasických škôl salsy alebo potápania cez plavbu katamaránom na ostrovy pri pobreží až po možnosť zahrať si golf v miestnom klube, ktorý funguje už od roku 1927.

 

Cayo Largo - keď chcete luxus a dovolenku bez kompromisov

Na Kube pravdepodobne nie je miesto, ktoré by bolo luxusnejšie. Cayo Largo je pomerne mladou destináciou, no napriek tomu práve tu turisti dostávajú to najlepšie. Samozrejme, že za primerané ceny.

Ostrov Cayo Largo leží asi 80 kilometrov od pobrežia Kuby. Pre lepšiu orientáciu na mapách dodávame, že leží v súostroví Cannareos a nie je to v porovnaní s ostatnými kubánskymi ostrovmi žiadny „drobček“. Na dĺžku meria asi 20 kilometrov, na šírku asi tri.

Hotely na Cayo Largo hľadajte len na južnom pobreží ostrova. Len tu je totiž voda priezračná a čistá. Severné pobrežie naopak ovplyvňuje morské prúdenie. Voda tu preto často býva zakalená a plná nečistôt.

Niektorí Cayo Largo označujú za miesto, kde si človek môže vyskúšať, aké to je stať sa Robinsonom. Turistov je tu totiž zatiaľ naozaj málo. Na takmer tridsať kilometrov pláží pripadá asi len tisíc izieb. I to je jeden z dôvodov, prečo je Cayo Largo jediným miestom na Kube, kde je tolerovaný nudizmus. Na mnohých z pláží totiž počas väčšej časti dňa nie je ani živej duše.

 

Cayo Coco - keď sa chcete potápať

Kubu obklopuje asi 4 tisíc ostrovov, väčšinou koralového pôvodu. Sú preto ideálnym miestom na potápanie a šnorchlovanie. Preslávený je v tomto smere ostrov Cayo Coco, najväčší z ostrovov súostrovia Kráľovská záhrada (v origináli Jardines del Rey).

Do roku 2005 bolo pomerne náročné sa sem dostať, turistov čakal zdĺhavý transfer z medzinárodného letiska v Havane, ale od spomínaného roku môžu na Cayo Coco pristávať i medzinárodné lety. Hotelov teda utešene pribúda a Cayo Coco je jednou z najprogresívnejších turistických destinácií súčasnosti.

Pri pohľade na palmy skláňajúce sa nad plážami mnohým ľuďom napadne, že názov ostrova je odvodený práve od nich. Nenechajte sa však pomýliť. Ostrov je plný ibisov bielych, ktoré miestni obyvatelia prezývajú „coco bird“, takže názov ostrova je odvodený od nich.

 

Cayo Guillermo - keď nechcete byť rušení

Ostrovček Cayo Guillermo je menším susedom Cayo Coco, spája ich dvadsať kilometrov dlhá umelá hrádza, v jej okolí sa usídlili tisíce ružových plameniakov. Už samotná cesta z letiska do hotela je teda zážitok.

Najväčším lákadlom Cayo Guillermo je pláž Playa Pilar na jeho západnom pobreží. Pri hľadaní najkrajšej pláže Karibiku totiž vybojovala miesto v prvej desiatke. Svoju úlohu v tom hral i fakt, že ešte nie je preplnená stánkami so suvenírmi, nevkusnými barmi a plechovými búdkami, kde sídlia školy potápania. Turistické zázemie tu samozrejme je, ale zasadené s citom do pôvodnej vegetácie.

A ešte najkrajšie pláže na Kube:

Playa Ancón, Trinidad

K obľúbeným kubánskym plážam patrí pláž z bieleho piesku Playa Ancón na južnom pobreží. Vďaka výhodnej polohe láka milovníkov koloniálnej architektúry a pamiatok vo všeobecnosti. Blízko sa nachádza Trinidad s úzkymi dláždenými uličkami a architektúrou z 19. storočia ako napríklad Palacio Brunet a Palacio Cantero. Dnes je zapísaný do Svetového dedičstva UNESCO.

Playa Pilar, Cayo Guillermo

Menšia pláž Playa Pilar leží na severnom pobreží Kuby sedem kilometrov západne od rekreačnej oblasti Cayo Guillermo. Piesok biely a jemný, voda čistá a teplá a všadeprítomné palmy – to všetko ponúka pláž Pilar, ideálne podmienky na pokojné trávenie dovolenky.

Playa Paraíso, Cayo Largo del Sur

Cayo Largo je malý ostrov na najvýchodnejšom cípe Archipiélago de los Canarreos na južnom pobreží Kuby. Je známy plantážami cukrovej trstiny, množstvom voľne sa pohybujúcich živočíchov vrátane korytnačiek a leguánov a najmä veľmi dobrými podmienkami na potápanie a pozorovanie podmorského sveta. Voda je pokojná bez podmorských prúdov, plytká a priezračná s rozmanitými koralmi a podvodnými jaskyňami. Jednou z najkrajších na ostrove je pláž Playa Paraíso, kde nájdete len nejaký ten bar.

Bahía de Baracoa, Baracoa

Pláž Bahía de Baracoa sa nachádza na východnom cípe ostrova východne od Santiago de Cuba. Ide o trochu inú pláž, než sme na Kube zvyknutí. Miestne piesky sú zamatovo jemné, ale tmavé. Pri pláži je bujná zelená vegetácia a dedina s farebnými domčekmi.

Cayo Levisa, Pinar del Rio

Ak zatúžite spoznať pláž Cayo Levisa, budete si musieť spraviť malý výlet. Po necelých troch hodinách jazdy z Havany dorazíte do oblasti plnej banánových plantáží známej ako Palma Rubia. Tu nastúpite na loď a po 30 minútach dorazíte na ostrov Cayo Levisa s divokými plážami a s nezabudnuteľným západom slnka, nie sú tu žiadne autá ani cesty, len krásna príroda a ideálne podmienky na relax.

Playa Ensenachos a Playa Mégano, Cayo Ensenachos

Krásne pláže s krištáľovo čistou vodou Playa Ensenachos a Playa Mégano nájdete na malom ostrovčeku Cayo Ensenachos. Sú tu vystavané luxusné rezorty pre tých najnáročnejších, preto niet divu, že ak chcete vidieť jedny z najkrajších pláží Kuby, musíte rátať s pomerne vysokou cenou vstupného poplatku.

Marea del Portillo, Granma

Táto pláž z tmavého piesku sa rozprestiera na úpätí pohoria Sierra Maestra. Sú tu veľmi dobré podmienky nielen na kúpanie, ale aj potápanie. Ak by ste nechceli len oddychovať, môžete sa vydať na turistiku do hôr a pozrieť si vodopády.

Playas del Este, Havana

Po 25 minútach jazdy zo starej Havany dorazíte na krásnu piesočnatú pláž s pár hotelmi a tropickými palmami. Lokalita je pokojná, je tu len pár barov a reštaurácii, kde si môžete vychutnať špeciality z morských plodov.

Playa Esmeralda, Guardalavaca

900 metrov dlhú pláž Esmeralda nájdete na severovýchode ostrova v provincii Holguin pri letovisku Guardalavaca. Oblasť je výnimočná archeologickými náleziskami z predkolumbovského obdobia. Pláž s jemným bielym pieskom a azúrovým morom je lemovaná palmami, ktoré poskytujú príjemný tieň počas horúčav. Miestne koralové útesy sú atraktívne pre milovníkov potápania. Môžete si užiť ponuku vodných športov alebo navštíviť akvárium v zálive.

Cayo Santa Maria, Jardines del Rey

Santa Maria je šestnásť kilometrov dlhý a dva kilometre široký ostrovček v súostroví Jardines del Rey, ktoré sa nachádza kúsok od severného pobrežia hlavného ostrova Kuby. Cayo Santa Maria sa nachádza asi 30 km západne od Cayo Guillermo a Cayo Coco a o jeho kráse hovorí fakt, že bol vyhlásený za biosférickú rezerváciu UNESCO. Poskytuje ideálne podmienky na pokojné kúpanie a relax na krásnych plážach.

Cayo Jutias

Ak hľadáte odľahlé miesto bez ruchu a množstva obchodov či reštaurácií, vyrazte na Cayo Jutias, kde nájdete dokonalé pláže z bieleho piesku lesknúceho sa na slnku a čistú vodu v mori. Všetko, čo budete potrebovať si musíte priniesť so sebou.

Playa Santa Lucia, Camaguey

Pláž sa nachádza tri hodiny jazdy od medzinárodného letiska Holguin International Airport. V Santa Lucia objavíte až 21 kilometrov zlatistých piesočnatých pláží obmývaných teplou pokojnou vodou tyrkysovej farby. Playa Santa Lucia ponúka nielen veľmi dobré podmienky na kúpanie, ale aj poznávanie podmorského života. Nachádza sa tu druhý najväčší koralový útes na svete.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Kuba

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.