Choď na obsah Choď na menu
 


Výlety na Jamajke

19. 6. 2019

Kingston

Na úpätí Modrých hôr na juhovýchodnom pobreží Egejského mora sa rozprestiera hlavné a súčasne aj najväčšie jamajské mestom Kingston. Počas prechádzky mesta môžete vidieť napr. farský kostol zasvätený sv. Tomášovi zo 17. stor., Devon House z 18. stor., v ktorom je dnes múzeum, King House, divadlo Ward Theatre, pevnosť Rockfort zo 17. stor., botanickú záhradu či novú časť mesta s modernými stavbami. Jamajka sa neodmysliteľne spája s tónmi reggae a jeho hlavným predstaviteľom Bobom Marleym. K obľúbeným atrakciám teda patrí Múzeum Boba Marleyho v jeho dome.

Spanish Town

Približne 20 kilometrov západne od Kingstonu objavíte mesto Spanish Town. V období medzi 16. a 19. storočím (počas španielskej a britskej kolonizácie) bolo hlavným mestom Jamajky. Za prezretie určite stojí Katedrála Jago de la Vega, námestia Emancipation Square, Parade Square a King's House alebo jaskyňa Saint Clair Cave, kde sa vyskytuje vzácny druh netopiera.

Falmouth

Jeden z najväčších anglikánskych kostolov na Jamajke, kostol sv. Petra, uvidíte, keď sa vypravíte do mestečka Falmouth. Toto malé prístavné mestečko, 37 km východne od Montego Bay, bolo založené v roku 1769 ako významné centrum obchodu s cukrom a rumom. Navštíviť sa oplatí aj rezidenciu z 19. stor. Greenwood Great House a miestne múzeum.

Montego Bay

Severozápadne od hlavného mesta sa nachádza najväčšie turistické centrum Montego Bay. Toto druhé najväčšie mesto krajiny je obľúbené vďaka pestrým možnostiam vyžitia ako rôzne atrakcie či golfové ihriská a najmä vďaka nádhernej pláži Doctor´s Cave Beach s jemným bielym pieskom a  krištáľovo čistou vodou. Na svoje si prídu aj milovníci potápania, pretože tunajšie koralové útesy sú preslávené svojimi kvalitami. Prezrite si tiež pevnosť Old Fort, ulicu Gloucester Street alebo 13 km južne vzdialenú rezerváciu Rocklands Feeding Sanctuary.

Negril

Krásnu 11 kilometrov dlhú pláž z čistého jemného piesku nájdete v ďalšom obľúbenom dovolenkovom stredisku. Je ním mestečko Negril v západnej časti Jamajky, 80 km od Black River a rovnako od Montego Bay. Okrem pestrej ponuky služieb ponúka aj atraktívne miesta ako napríklad maják z 19. storočia, ostrovček Booby Cay či v okolí známe vodopády Mayfield Falls.

Ocho Rios

Mesto Ocho Rios sa nachádza v severnej časti Jamajky a do povedomia sa dostal najmä vďaka nádhernej prírode. Turistov z celého sveta lákajú známe vodopády Dunn's River Falls, delfinárium, botanické záhrady Shaw Park a Coyaba River Garden, morský park Ocho Rios Marine Park, krásne pláže zo svetlého piesku a malebné zátoky ako Silver Sands,  Discovery Bay, Runaway Bay a Mammee Bay.

Port Antonio

Prístav Port Antonio obkolesený majestátnym pohorím Blue Mountes leží v jednom z najkrajších  zálivov Karibiku. Návštevníkov čaká atmosféra malého prístavného mestečka, pekná príroda, galérie a múzeá, koralové útesy ideálne na potápanie a šnorchlovanie, Frenchman Cove, britská pevnosť Fort George a najmä slávna Modrá lagúna s hĺbkou až 60 metrov.

Blue Mountains and John Crow Mountains National Park

Pod týmto názvom sa ukrýva najväčší národný park Jamajky, dokonca je dnes zapísaný v zozname UNESCO. Park s rozlohou 495,2 km²  sa rozprestiera na východnom cípe krajiny. V južnej časti je položený jeho najvyšší vrch Blue Mountain Peak (2256 m), ktorý je ideálnym miestom pre milovníkov kvalitnej turistiky. Bol založený v roku 1992 na ochranu ekosystémov, vzácnej flóry a fauny.

Holywell National Recreation Park

Tento národný park sa rozprestiera pri Blue Mountains neďaleko mesta Newcastle. Holywell National Recreation Park s rozlohou 120 hektárov patrí k menej známym, no jedinečným pokladom Jamajky. Päť náučných chodníkov vás prevedie cez hustú vegetáciu, miesta s panoramatickým výhľadom, budete môcť zazrieť niektoré zo vzácnych druhov vtákov či iných živočíchov.

Black River a vodopády YS Falls

Pod názvom Black River sa skrýva hlavné mesto oblasti St. Elizabeth no i najdlhšia rieka Jamajky. Pozdĺž rieky rastú vzácne mangrovníkové lesy, kde žijú krokodíly a viac ako 100 druhov vtákov. Môžete sa sem vydať na výlet za dobrodružstvom, prístup je možný len člnmi počas organizovaných výletov. K prehliadke patrí aj návšteva vodopádov tzv. YS Falls.

Reach Falls

V pohorí John Crow Mountain Range v časti Montane Forest sú pred zrakmi návštevníkov ukryté snáď tie najkrajšie jamajské vodopády. Počas túry cez les vystúpajú návštevníci až na samotný vrchoch tzv. Reach Falls vodopádov.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.