Choď na obsah Choď na menu
 


Letoviská na Jamajke

19. 6. 2019

Kingston

V okolí Kingstone možno tiež nájsť niekoľko príjemných pláží. Severozápadne od mesta leží pláže Hellshire Beach a Fort Clerence, ktoré sú pokryté jemným tmavým pieskom a predovšetkým cez víkendy sú plné obyvateľov hlavného mesta, ktorí si tu prichádza oddýchnuť a načerpať energiu. Pláž Fort Clerence je miestom pravidelných koncertov reggae.

Port Royal

Port Royal leží na konci úzkeho výbežku pevniny, ktorý uzatvára prístav Kingston. Väčšina pláží leží na južnej strane tohto výbežku. Tou najznámejšou je Gunboat Beach, ktorá sa cez víkend premieňa v miesto s čulým nočným životom.

Montego Bay

Jednou z najlepších pláží Montego Bay je pláž pri plážového klubu Doctor's Cave Beach Club neďaleko centra mesta. Pláž je obľúbená vďaka priezračnej azúrovej vode s vysokým obsahom minerálov a jemnému bielemu piesku. Pláž disponuje všetkými turistickými vybaveniami, vrátane reštaurácie, internetové kaviarne a nočného klubu.

Ďalšou obľúbenou plážou je Cornwall Beach. Často však býva preplnená turistami, pretože leží priamo o najväčších hotelov Montego Bay. Napriek tomu pláž ponúka skvelú príležitosť na kúpanie v krištáľovom mori a k odpočinku na jemnom bielom piesku.

Jednu z najlepších príležitostí na plávanie a šnorchlovanie ponúka pláž Walter Fletcher Beach. Hoci pláž leží priamo pri historického centra mesta, nebýva ani počas turistickej sezóny príliš preplnená a je tak skvelou alternatívou k rušné Cornwall Beach.

Negril

Najdlhšia a najznámejšia pláž Negrilu je asi 12 kilometrov dlhá mestská pláž, známa pod názvom Seven Mile Beach. Za plážou sa nachádza hotely a turistické komplexy a na pláži samotnej rad reštaurácií a barov. Samozrejmosťou aj sprchy a prezliekárne. Keďže ide o najznámejšie pláž Negrilu, býva často preplnená zahraničnými turistami.

Ďaleko pokojnejšie je pláž na pobreží zátoky Orange Bay, asi 4 kilometre severne od Negrilu. Orange Bay je tiež vyhľadávaným miestom potápačov, a to vďaka priezračnému moru a bohatému podmorskému životu.

Ocho Rios

Pláže a turistické rezorty v Ocho Rios patrí k tým najlepším a najluxusnejším v Jamajke vôbec. K tým najznámejším miestnym rezortom s najkvalitnejšími plážami s jemným bielym pieskom patrí Royal Plantation, Sandals Grande Ocho Rios a Sans Souci Resort. Mestská pláž Ocho Rios Bay Beach, neďaleko centra je tiež veľmi obľúbeným miestom turistov.

Západným smerom od Ocho Rios sa nachádza o niečo menšie a pokojnejšie letoviská, ktoré však tiež ponúka veľmi kvalitné služby i pláže - Cardiff Hall Beach, St. Anns Bay (rodisko Boba Marleyho) či pláž v Discovery Bay. Asi tri kilometre východne leží ďalšie vynikajúce piesočná pláž Reggae Beach.

Port Antonio

V okolí Port Antonia sa nachádza veľké množstvo skvelých pláží, ktoré bývajú hodnotené ako jedny z najlepších pláží Jamajky. Boston Beach je menšia pláží neďaleko Port Antonia. Vďaka častým vlnám, ktoré sa v Boston Beach tvorí, je pláž veľmi obľúbenou predovšetkým u surfistov. Naopak na potápanie a plávanie je ideálna pláž Winnifred Beach s koralovými útesmi a priezračným morom. Ďalšie vynikajúce piesočnou plážou je San San Beach, na ktoré sa natáčali scény z filmu Ostrov pokladov.

A prehľad najznámejších pláži:

Seven Mile Beach, Negril

Zlatistý piesok pláže Seven Mile Beach sa tiahne až 11 kilometrov pozdĺž západného pobrežia v malom prímorskom mestečku Negril medzi dvomi jamajskými okresmi Westmoreland a Hanover. Voda v mori je pokojná a vhodná na kúpanie, bezpečná aj pre deti. Niektoré úseky sú vyčlenené pre milovníkov vodných športov, skúste aj potápanie či výlet na lodi so skleným dnom. V okolí sa nachádzajú desiatky reštaurácií a barov, hrá živá reggae hudba.

Doctor's Cave Beach, Montego Bay

8 kilometrový úsek z bieleho piesku pláže Doctor's Cave Beach leží pri meste Montego Bay. Zmes krásneho čistého piesku, priehľadnej vody mora a nakláňajúcich sa paliem láka turistov i miestnych obyvateľov. Nechýbajú možnosti výletov na lodi so skleným dnom, vodné športy, ležadlá, šatne a možnosti občerstvenia. Miesto je vhodné aj pre rodiny s deťmi.

Cornwall Beach, Montego Bay

Ďalšou plážou v obľúbenej dovolenkovej lokalite Jamajky, Montego Bay, je pláž Cornwall Beach. Krásna pláž so svetlým jemným pieskom a krištáľovo-čistou vodou sa rozprestiera hneď vedľa Doctor's Cave Beach. Sú tu ideálne podmienky na kúpanie a relax, no i napriek tomu sem nechodí až tak veľa ľudí, pravdepodobne to súvisí s vyšším vstupným poplatkom (cca 5 EUR).

Treasure Beach

Únik od rušných turistických miest predstavuje Treasure Beach rozprestierajúca sa na južnom pobreží. Okrem pokojnej atmosféry sa do povedomia dostala vďaka mnohým krásnym zátokám. K najväčším a najznámejším patrí Billy 's Bay, Calabash Bay, Frenchman' s Bay a Great Pedro Bay. Občas sú tu burácajúce vlny a pri kúpaní treba byť opatrní. V okolí je niekoľko menších hotelov a reštaurácií, kde môžete ochutnať špeciality z čerstvo ulovených rýb.


Waves Beach

Necelé dva kilometre od centra mesta Portmore, 0,5 km od hlavnej cesty Hellshire v okrese St. Catherine nájdete pláž Waves Beach. Patrí k najkrajším na južnom pobreží, s reštauráciami, kde ochutnáte miestne špeciality. Pravidelne je dejiskom veľkých zábavných akcií a programov pre rodiny s deťmi.

Winnifred Beach

Winnifred Beach sa nachádza v obci Fairy Hill, preto ju často nájdete aj pod názvom Fairy Hill Beach cca 13 km od mesta Port Antonio. Cez dlhú neupravenú cestu sa dostanete k pláži so svetlým pieskom a údajne najkrajšie sfarbenému moru, ktoré hrá rôznymi odtieňmi. Cesta je lemovaná hustými stromami a viničom až k  malebnej zátoke. Počas víkendov sa organizujú lodné výlety a jazdy na koňoch. Atmosféru dotvárajú miestni predajcovia s tradičnými remeselnými výrobkami a tóny reggae.

Lime Cay

Pri Jamajke leží menší ostrov s názvom Lime Cay, na ktorý sa dostanete po približne 15-minútovej plavbe loďou z Port Royal. Známy je nielen vďaka krásnym plážam so svetlého piesku a vysokým palmám, ale aj úžasnému podmorskému svetu. Sú tu teda ideálne podmienky na šnorchlovanie a potápanie. Všetko si však musíte priniesť so sebou, na ostrove nie sú reštaurácie či obchody.


Frenchman’s Cove, Port Antonio

Kúsok súkromia a pokoja nájdete práve na belavej piesočnatej pláži, ktorá je na jednej strane lemovaná lagúnou. Reč je o krásnej pláži Frenchman’s Cove východne od Port Antonio. Ide o súkromnú pláž patriacu rezortu, no platí sa tu len malé vstupné. Ideálne miesto na oddych a kúpanie, k dispozícii je len jeden plážový bar. Pláž navštevujú najmä páry, ale aj rodiny s deťmi.


UDC Beach, Ocho Rios

V centre mesta Ocho Rios sa nachádza pláž z bieleho piesku UDC Beach, niekedy prezývaná aj Turtle Bay. Veľmi ľahko sa sem dostanete pešo či taxíkom. Platí sa tu mierne vstupné. Priamo na pláži je len jeden bar a priestory na piknik. Neďaleko v nákupnom centre je však dostatok reštaurácií, kaviarní a barov.

Mammee Bay Beach, Ocho Rios

Pláž sa nachádza 5,5 km západne od Ocho Rios a 4 km východne od St. Anny Bay. Patrí k hotelu, no je bezplatne prístupná aj pre verejnosť. V tejto časti Jamajky sú ideálne podmienky na rôzne vodné športy, najmä windsurfing. K pláži patrí aj reštaurácia.

Boston Bay Beach, Port Antonio

Pre milovníkov adrenalínových vodných športov je tu pláž Boston Bay Beach pri Port Antonio. Sú tu najväčšie vlny na celej Jamajke, ideálne na surfovanie. Dosky na surfing si môžete vypožičať priamo na pláži. Voda je priezračná a piesok jemný a svetlý.

Reggae Beach

Ideálnu pláž na relax s množstvom zelene môžete navštíviť v zátoke neďaleko Prospect, niekoľko kilometrov východne od Ocho Rios na severnom pobreží. Reggae Beach má bar, reštauráciu, no inak je to pokojné miesto bez ponuky vodných športov. Ležadlá sú len pre hotelových hostí.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Jamajka

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.