Choď na obsah Choď na menu
 


Výlety na Guadeloupe

19. 6. 2019

Parc national de la Guadeloupe

Guadeloupský národný park môžete nájsť v centrálnej časti ostrova Basse-Terre. Park zakrýva približne dve tretiny územia Basse-Terre a 10% celkovej rozlohy Guadeloupe. Najmä ak patríte medzi milovníkov Hiking a krásnej prírody, toto miesto vám dokonale učaruje. Je totiž plné exotických rastlín, zaujímavých zvieracích obyvateľov aj prekrásnych prírodných úkazov. Spomenúť musíme miestnej vodopády, ktoré majú podiel na tom, že sa ostrovu prezýva "Karukera", teda ostrov krásnych vôd. K tým najkrajším vodopádom, ktoré možno v parku uvidieť, patrí vodopády Les Chutes du Carbet.

Park pokrýva niekoľko výškových pásiem, čomu zodpovedá aj jeho rozmanitý vzhľad. Každý úsek parku je úplne špecifický a veľmi krásny. Hoci sa predtým les len hemžil divoko žijúcimi zvieratami, dnes je ich počet pomerne nízky. Zvieratá totiž bola veľmi často poľovať. Aj napriek tomu tu môžete naraziť na niekoľko zástupcov zvieracej ríše, medzi ktoré patrí napríklad medvedíky čistotné či netopiere. K parku je pridružená aj prírodná rezervácia Grand Cul-de-Sac Marin, ktorá zahŕňa fascinujúci podmorský život plný koralových útesov a ich zaujímavých obyvateľov.

 

La Soufriére

Súčasťou národného parku a zároveň najvyšším bodom Guadeloupe je sopečný vrchol La Soufriére týčiaci sa do výšky 1467 metrov nad morom. Ide o doposiaľ aktívnu sopku, ktorá patrí medzi veľmi obľúbené turistické atrakcie ostrova. Výstup na jej vrchol si nenechá ujsť rad turistov prúdiacich do zeme. Niet sa čomu čudovať. Z vrcholu sopky, ktorá naposledy chrlila žeravú lávu v roku 1976, sa totiž naskytá jedinečný výhľad nielen na národný park a zostávajúce časti Basse-Terre, ale aj na Grande-Terre a na okolité ostrovčeky. Výstup na sopku začína v mieste zvanom Bains Jaunes čiže žlté kúpele. Tu si môžete dopriať uvoľňujúcu kúpeľ v prírodnom sírnom bazéniku.
 

Basse-Terre

Na ostrove Basse-Terre môžete navštíviť aj rovnomenné hlavné mesto krajiny. Nájdete ho neďaleko od sopky La Soufriére, ktorá tu tvorí veľmi zaujímavú scenériu. Hoci je Basse-Terre hlavným mestom, určite nečakajte žiadnu metropole plnú pamiatok. Ide o malomesto, kde na moc zaujímavostí nenarazíte. Napriek tomu tu ale niečo k videniu je. Krásna treba prechádzka pobrežnou promenádou vybudovanú vo francúzskom štýle, prehliadka radnica a katedrály v centre mesta či návšteva miestnych trhov s exotickým ovocím a zeleninou. V meste sa nachádza aj prístav, nad ktorým môžete uvidieť monumentálne pevnosť Fort Delgrés, v ktorej priestoroch sa nachádza múzeum zoznamujúca návštevníkov s históriou mesta.

 

Pointe-à-Pitre

Pointe-à-Pitre je počtom obyvateľov najväčším mestom Guadeloupe. Nájdete ho na ostrove Grande-Terre, kde leží priamo na pobreží. Jedná sa tak zároveň o významné prístavné mesto. Pointe-à-Pitre je mestom s veľmi zaujímavou koloniálnou atmosférou a zároveň pomerne moderným prostredím. K tomuto kontrastu pridajte ešte zmyselnú karibskú kultúru a unikátne miesto, ktoré určite stojí za návštevu, je na svete. Priamo pri mestského prístavu sa konajú jedny z najobľúbenejších mestských trhov. Zaobstarať tu môžete najrôznejšie pochúťky, vrátane rýb, ovocia i voňavého korenia. Za návštevu potom stojí aj námestie Place de la Victoire so zaujímavými stavbami a obľúbenými kaviarňami. V meste tiež nájdete množstvo krásnych múzeí.

 

Sainte-Anne

Jednou z turisticky najobľúbenejších destinácií Guadeloupe je mesto Sainte-Anne ležiace v južnej časti ostrova Grande-Terre. Jedná sa o miesto plné reštaurácií, barov zatvárajúcich až skoro k ranu a krásnych pláží, na ktorých môžete zažiť aj veľa zábavy. Ide totiž o miesta ako stvorená k windsurfingu či kitesurfingu.

 

Pointe des Chateaux

Veľmi obľúbeným miestom je tiež najvýchodnejší bod ostrova Grande-Terre, ktorým je výbežok zvaný Pointe des Chateaux. Jedná sa o unikátnu časť krajiny, kde divoké more naráža do zaujímavo tvarovaných skál a vytvára tak zaujímavú a pútavú podívanou. Okrem toho tu nájdete aj miesto, z ktorého sa vám naskytne veľmi pekný výhľad na obe časti hlavného ostrova. V tejto oblasti sa navyše nachádza množstvo pláží, u ktorých brehoch sú ukryté prekrásne koralové útesy. Práve k nim sa často schádzajú milovníci potápania aj šnorchlovania z celého sveta.

 

Terre-de-Haut

Ozajstným rajom pre potápačov je ostrovček Terre-de-Haut, najväčší z ôsmich ostrovov tvoriacich súostrovia Îles des Saintes, ktoré je súčasťou Guadeloupe. Ostrov je preslávený prekrásnym zálivom s tou najčistejšou vodou. Okrem neho tu môžete obdivovať aj sopečný vrchol Pain de Sucre, tradičné malebné dedinky alebo napríklad pevnosť Fort Napoléon des Saintes, v ktorej dnes sídli múzeum. Okrem múzea tu nájdete aj veľmi zaujímavú botanickú záhradu zvanú Jardin Exotique du Fort Napoléon.

 

Marie-Galante

Ďalším z menších ostrovčekov pridružených ku Guadeloupe je aj malebný ostrov Marie-Galante. Ostrov je skôr rovinatý, jeho najvyšší bod Morne Constant dosahuje výšku len niečo málo cez 200 metrov. Aj pri brehoch Marie-Galante nájdete nádherné koralové útesy lákajúce všetkých nadšených pozorovateľov podmorského života. Okrem týchto krás tu môžete obdivovať aj najväčší mesto ostrova, Grand-Bourg, či desiatky opustených veterných mlynov, ktoré boli v minulosti používané na spracovanie cukrovej trstiny. Tie ostatne nájdete aj na ďalších miestach Guadeloupe. Iba ostrovčeku Marie-Galant však vyslúžili prezývku "l'île aux cent moulins", ktorá v preklade znamená "ostrov sto mlynov"

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.