Choď na obsah Choď na menu
 


Gastronómia Argentína

18. 6. 2019

Argentínska kuchyňa nie je nijako sofistikovaná alebo prepracovaná. Jedným z hlavných rysov je jej podobnosť s väčšinou krajín Južnej Ameriky - nie je teda nijako špecializovaná. Povedať, že niečo je príliš korenené, tu znamená to isté, ako nepožívateľné. Nesporná je kvalita mäsa, možno nie je vždy rovnako mäkké, ale vždy je vynikajúca. Pravidlom je, príliš mäso nedochucovat, aby sa neznehodnotilo.
Národ mäsožravcov

Hovädzie mäso je potešenie a radosť Argentíny a je poznať, že každý správny Argentínčan je hrdý na jeho kvalitu. Pri návšteve cudzej krajiny, keď príde čas na jedlo, je určite najlepšia ochutnať niečo miestneho a charakteristického. V Argentíne je to mäso na rošte, ktoré je k dostaniu kdekoľvek. A objednať si parilla mixta ponúka možnosť ochutnať tie najlepšie kúsky hovädzieho. Jedlo väčšinou začína kúskom údeniny (chorizo), jelítka (moricilla) alebo kúskom niečoho dobrého v trojobale, a až potom príde na rad hovädzie mäso.

Porciovanie hovädzieho sa nedá prirovnať k žiadnej inej krajine, ale rozhodne stojí za to dať si bife de lomo (sviečková) alebo bife de chorizo ​​(plátok mäsa zo stehna).

Bežne sa do parilly dáva aj kuracie mäso, ale bravčové len výnimočne. Dá sa povedať, že Argentínčania nie sú milovníkov bravčového mäsa.

Zvyčajne sa z jednej porcie parilla mixta dosýta najedia dvaja Argentínčania a štyri až päť nezasvätených turistov.

Ale typickým jedlom je napríklad aj tzv. Empanada, cesto plnené väčšinou mäsom, aj keď náplň sa môže meniť podľa oblasti, ďalej sú to rôzne klobásky a jaternice z bravčového mäsa a krvi, a tiež veľké množstvo rôznych vnútorností a drobkov, ale tie sa väčšinou jedia ako predjedlo alebo len tak "" zobkáte "" pred hlavným jedlom.
Jesť pod holým nebom

Ideálne je vychutnať si miestne špeciality po "" argentinsku "", tj. Pod šírym nebom. Cez víkend je typickým obrázkom zákazník vychádzajúce z mäsiarstva s takým množstvom mäsa, ktoré by stačilo na jeden mesiac dospelej osobe, ktorá sa strachuje o svoj cholesterol.

Šaláty sú prosté, zato príprava pečienky je doslova umením. Kúsky mäsa a klobások sa rozloží na rošt o veľkosti drôteného roštu postele. Na stĺpiky sa napichujú celá teľatá, a potom sa pomaly opekajú - veľmi záleží na vzdialenosti od žeravého dreva. Jediným korením, ktoré sa k mäsu prikladá je chimichurri - veľmi chutná a korenená omáčka.
Je libo niečo ľahšie?

Jedno z obľúbených jedál Argentínčanov sú tzv. Milanesas con patatas fritas, čo je obalený a opečený plátok mäsa s hranolkami, niekedy sa ešte cez mäso položí syr a paradajka (a la Napolitana). A je to práve v jedle, kde sa najviac prejavuje taliansky vplyv. Kdekoľvek narazíte na pizzu a na cestoviny vynikajúcej kvality. Ešte donedávna to bola jediná jedlá, ktoré sa predávala ako "" fast food "". Za špecialitu by sa mohli považovať malé vyprážané šatôčky plnené mäsom, kuracím alebo šunkou a syrom.
sladké

Existuje celý rad sladkostí, ktoré majú za úlohu zmierniť horkú chuť nápoja Maté. Väčšina z nich sa vyrába z mlieka, cukru a vanilky. Tieto tri suroviny sa varí tak dlho, kým sa nedosiahne lepkavé skaramelizované hmoty - väčšinou sa natiera na chleba, je tiež náplňou mnohých buchiet a v reštauráciách je ponúkaná aj ako zákusok.

Obľúbenou pochúťkou je aj zaváranina, ktorá sa vyrába z bobúľ kríka rastúceho v Patagónii - volá sa Calafate. Podľa legendy známe po celej krajine, kto raz ochutná toto ovocie, vráti sa do Patagónie.

Jedno z každodenných potešenie argentínskeho života sú tzv. Facturas - jedná sa o malé zákusky pokryté trstinovým cukrom, vigilantes alebo madialunas - sladké koláčiky na spôsob croisánu, ktoré sa pripravujú z hojného množstvo múky, cukru, vajec a mlieka. Často sú pokryté lekvárom, čokoládou alebo tvarohom. Facturas sa kupujú po tuctoch a sú konzumované v ktorúkoľvek dennú dobu počnúc raňajkami.

Najväčšie cukrársku dobrotou sú buchty s niekoľkými vrstvami lístkového cesta, ktoré sú spojené kondenzovaným mliekom a ozdobené snehovou penou. Dokonca aj Argentínčania je konzumujú len po malých množstvách.
Argentínske vína

Argentína je štvrtým najväčším výrobcom vína, po Taliansku, Francúzsku a Španielsku. Devalvácia pesa na konci roku 2001 zvýšila jeho konkurencieschopnosť a zároveň predaj do zahraničia. Francúzski investori sponzorovali 50 miliónmi dolárov sedem nových viníc, čo je nesporným dôkazom toho, že si argentínske vína zaslúži medzinárodnú pozornosť.

Prakticky 90% všetkého vína pochádza z provincií Mendoza a San Juan, zvyšok potom z Río Negro, Salta a La Rioja. Najviac sa vyrába stolové víno, ďalej miestne špeciality, ako jerez, Oporto a vermút. Hoci sa spotreba vína na osobu v posledných rokoch znížila, zostáva stále vysoká.

Víno sa v Argentíne pestuje už mnoho rokov, ale iba počas posledných 80 rokov sa vinárstvo premenilo v organizovanú aktivitu a víno dosiahlo požadovanej kvality. Len štyri pivnice majú viac ako storočnú tradíciu výroby vína a len jeden viac ako sto päťdesiatročnú tradíciu - González Videla založený roku 1840. V súčasnosti existuje okolo 2000 pivníc, ale len niektoré z nich vyrábajú kvalitné vína a ešte menej z nich je predáva pod svojou vlastnou značkou.Najviac sa pestuje Merlot, Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Pinot Noir. Argentína bola vždy krajinou červeného vína, ale pestuje sa aj víno biele a v posledných rokoch má dobrú úrodu odroda Riesling.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.