Choď na obsah Choď na menu
 


Letoviská vo Vietname

18. 6. 2019

Phan Thiet - po stopách rybacej omáčky

Má nálepku jedného z najrýchlejšie rastúcich meste vo Vietname. Letovisko Phan Thiet leží v južnej časti centrálneho Vietnamu a platia za jedno z tých vôbec najluxusnejších. Hovorí sa, že je ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku, ale nenechajte sa mýliť. Keď sa na konci augusta otočí vietor a na tunajšie pláže začnú dorážať vysoké vlny, premení sa Phan Thiet v centrum surfistov, často nezávislých cestovateľov z celého sveta.
Pláže v okolí Phan Thiet patrí k najkrajším vo Vietname.

Hovorí sa, že práve tu je jedna z najkrajších pláží Vietnamu - pláž Mui Ne ale neleží priamo v meste. Musíte za ňou asi 12 kilometrov východne. Odmenou za námahu sú však až tridsaťpäť metrov vysoké piesočné duny. Len pozor na to, že voda je už len malý kúsok od brehu pomerne hlboká. Za návštevu a poležanie potom ešte rozhodne stojí pláž Bai Rang - tá je ale od centra mesta ešte ďalej.

Phan Thiet medzi zahraničnými turistami preslávilo plážami a dovolenkovým zázemím, samotní Vietnamci si ho ale spájajú skôr s výrobou typické rybacej omáčky. Tunajšie továreň vyprodukuje každý rok asi 17 miliónov litrov tejto špeciality - a tá je vraj v bezprostrednej blízkosti továrne značne cítiť.

Nước mam je obvykle svetlo hnedá priehľadná rybia omáčka, ktorá je jednou zo základných ingrediencií vietnamskej kuchyne. V každom väčšom obchode tu narazíte na veľa druhov - od "čistých" rybích omáčok po tie, ktoré sú dochutené treba bylinkami. V juhovýchodnej Ázii sa táto omáčka najčastejšie vyrába z ančovičiek a výroba rozhodne nie je nič pre slabé žalúdky. Ryby sa totiž spoločne s morskou soľou nechávajú niekoľko týždňov kvasiť v obrovských kadiach. Kvapalinou, ktorá vzniká naspodku, sa potom hornej vrstvy zmesi opätovne prelievajú.
Aké sú vo Vietname rezorty? Na vysokej úrovni, za ktorú sa ale samozrejme aj platí.


Nha Trang - lanovkou na ostrov luxusu

Štatút najpopulárnejšieho vietnamského letoviska drží Nha Trang. Od mája do septembra tu denné teploty nepadajú pod 32 stupňov, tunajšia šesťkilometrovou pláž je tak v obkľúčení. Promenáda, ktorá ju lemuje, potom ožíva po zotmení. Milujete morské plody na všetky spôsoby? Tu si prídete na svoje! Rybári je ráno naloví a v podvečer už ich máte na tanieri. Desiatky druhov na desiatky spôsobov. Každý deň si môžete dať niečo iné. A navyše za veľmi príjemnú cenu.

Biely piesok, tyrkysová voda, palmy a výhľad na päticu ostrovov na obzore - tak vyzerajú tunajšie pláže. Mimochodom - ostrov Hon Tre (inak tiež Bambusový ostrov) sa tu teší povesti luxusného raja pre bohatých. Ostatne už samotná cesta na ostrov je netypická - vyraziť síce môžete trajektom, turisticky vďačnejší je ale cesta lanovkou. Miestami aj 45 metrov nad vodnou hladinou. Samotná dĺžka lanovky je takmer tri a pol kilometrov.
V tunajších obchodíkoch dohadujte a pripravte sa na neodbytné predavača!

A čo na ostrove? Môžete sa tu samozrejme ubytovať v päťhviezdičkovom rezorte. Väčšina z tých, čo sem dorazí, ale berie zavděk návštevou ohromného aquaparku alebo morského akvária.Hoi An s puncom UNESCO

Štatút najkrajšieho letoviska na vietnamskom pobreží drží Hoi An. A má na to aj "glejt". V roku 1999 totiž organizácia UNESCO zaradila historické centrum mesta na zoznam svetového dedičstva. Čo je záruka toho, že prechádzka krivolakými uličkami bude stáť za to. Navyše sa pri nej človek nemusí neustále vyhýbať autám - centrum mesta je pre nich totiž uzatvorené.

Najpôsobivejšie je vraj "staré" Hoi An po zotmení. Rozžiari sa nielen svetla, ale aj lampióny vtkané do konárov stromov a tunajšie obchodíky. Pri nákupe v nich rozhodne dohadujte a pripravte sa tiež na to, že tunajšie predavači sú naozaj neodbytní. Špecialitou Hoi An (a napokon aj celého Vietnamu) sú potom krajčír a krajčírky, čo vám oblek alebo šaty na mieru ušijú za pár hodín a za babku.

Ideálnym časom pre dovolenku tu je obdobie od mája do augusta.Počasie je v túto dobu teplé a suché, more pokojné. A rozhodne sa nemusíte báť úrovne tunajších hotelov - s tými v Európe alebo v susednom Thajsku si rozhodne nezadajú. Tie najluxusnejšie ich dokonca aj predbehnú.

 

Náhľad fotografií zo zložky Vietnam

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.