Choď na obsah Choď na menu
 


Letoviská v Turecku

19. 6. 2019

Alanya

Prvá oblasť, ktorú by sme vám chceli v Turecku odporučiť je mesto Alanya a jeho okolie ležiace na okraji Tureckej riviéry. V ňom nájdete rozsiahly Aquapark, ktorý okrem 15 toboganov ponúka aj možnosť bungee jumpingu, minigolf a 300-metrov dlhú umelo vytvorenú divokú rieku, ideálnu na rafting plný adrenalínu. Tento región je bohatý na nádherné pláže, ktoré sa tiahnu v dĺžke až 15 kilometrov po pobreží a ktorých voda sa farebne mení od kráľovskej modrej až po tyrkysovú. Najznámejšia pláž Alanye je pomenovaná po egyptskej vládkyni Kleopatre, ktorá zostala týmto miestom pri jeho návšteve očarená, ako Kleopatrina pláž a jej vyhľadávanou súčasťou je aj pláž Damlataş so svojimi jaskynnými priestormi. Jemný piesok tunajších pláží si môžete na svojich nohách vyskúšať aj na plážach Keykubat, Oba, Kargicak či Ulaş ukrytej pred zrakmi mnohých turistov. Nad mestom Alanya sa zase týči jeho symbol, mohutná ohradená pevnosť, ktorá okrem prednášok z histórie mesta ponúka aj nádherné panoramatické výhľady do širokého okolia. Zaujímavým miestom je aj tunajší prístav s lodenicami a Červenou vežou či pozostatky starodávneho mesta Syedra. V neposlednom rade je Alanya unikátna v množstve exkurzií, ktoré dovolenkárom ponúka, od dobrodružného výletu na lodi, džípe alebo formou raftingu cez túru pôsobivým kaňonom Sapadere až po dokonale relaxačný pobyt v pravých tureckých kúpeľoch nazývaných Hamam alebo jednom z najstarších kúpeľných miest na svete, Pamukkale. 

Side

V stredozemnej Tureckej riviére sa rozprestiera aj mestečko Side, ktoré preslávili hlavne jeho antické pamiatky a ktorého meno znamená „granátové jablko“. Tými najkrajšími pozostatkami starých civilizácií v Side sú amfiteáter a chrámy zasvätené gréckym bohom Apolónovi a Aténe. Veľkú časť histórie tohto regiónu podrobne približuje aj miestne múzeum. Táto oblasť nie je preplnená turistami až tak ako niektoré iné, jej krásne piesočné pláže obmýva čisté more a poskytujú úžasný pohľad na západ slnka nad horizontom. Najobľúbenejšou plážou Side je pokojná Východná pláž a ak túžite po opaľovaní v samote, čaká vás o niečo ďalej na sever pláž Sorgun. Kultúrnym podujatím roka je v Side letný festival priťahujúci hudobníkov a tanečníkov z celého sveta, ponúkajúci modernú hudbu, ale aj jazz či vystúpenia symfonických orchestrov a Štátnej opery a baletu z Istanbulu. V širšom okolí mesta Side sa môžete vydať k zachovanému rímskemu komplexu Agora, obdivovať množstvá kostolíkov z byzantských čias, pozostatky mesta Seuleukeia či súbor prekrásnych vodopádov na rieke Manavgat. Turisticky lákavá oblasť ľahko dostupná zo Side je aj Aspendos, v ktorom zaujme jeho prastarý kamenný most a blízky národný park kaňonu Köprülü plného pôsobivých skalných zoskupení a perfektného pre rafting, horolezectvo a turistické treky.

Belek

Túto lokalitu nájdete v blízkosti známej Antalye a v rámci Turecka patrí k tým luxusnejším. Belek v posledných rokoch preslávilo hlavne mnoho kvalitných golfových ihrísk a klubov, k najvyhľadávanejším patria Montgomerie, Carya a Cornelia. Na svoje si tu prídu tiež vyhľadávači ďalších športov a to nielen v zeleni navôkol ale aj na mori, hlavne ak holdujete jachtingu, surfingu a lyžovaniu na vodných lyžiach. Čistotu a kvalitu pláže v Beleku ocenila aj Európska únia a je tiež miestom, kam sa morské korytnačky vydávajú porodiť svoje potomstvo. Tiahne sa v dĺžke 12 kilometrov a tyrkysové more krásne kontrastuje s jej bielym pieskom a zelenými borovicami a palmami navôkol.  Aj v Beleku podobne ako v ostatných častiach Tureckej riviéry sa zachovali pozostatky rímskych čias, ktoré najlepšie reprezentujú mestské hradby. Ak budete dovolenkovať v Beleku s deťmi, určite sa vyberte do miestneho aquaparku Troy spojeného s delfináriom a spadajúceho pod hotel Rixos Premium. Delfíny tu predvádzajú magickú šou, ktorá poteší a pobaví nielen najmenších. Z Beleku sa môžete vydať aj do mestečka Pergev ktorom podľa legiend kedysi pôsobil Svätý Pavol a dnes láka svojimi verejnými kúpeľmi. 

Antalya

Tradične najvyhľadávanejší turistický región celého Turecka a dvojmiliónová metropola oplýva množstvom krás a atraktív, aké inde len tak ľahko nenájdete. Nie nadarmo sa tomuto klenotu Tureckej riviéry občas hovorí aj „raj na zemi“. Hlboké modré more tu obklopujú vysoké útesy pohoria Taurus a tunajšie pláže vám nepochybne svojou krásou vyrazia dych, predovšetkým nadmieru reprezentatívna pláž Konyaalti. Práve v jej okolí sa nachádza aj väčšina ubytovacích zariadení a je hlavným lákadlom Antalye pre dovolenkárov túžiacich po oddychu pri vode.Východne od mesta sa rozprestiera druhá veľká pláž, ktorou je Lara a popod útesmi sa možno kúpať aj na viacerých súkromných plážach, dostupných za nižší či vyšší poplatok. Staré mesto Antalye nazývané Kaleiçi je výborným miestom na prechádzku, počas ktorej sa ponoríte do čias dávno minulých. Vládne v ňom neopakovateľná atmosféra a objavíte tu napríklad hlavné námestie Kale Kapısı, mešitu Tekeli Mehmet Paşa a minaret Kesik. Ten pripomína niekdajšiu mešitu, stojacu na pozostatkoch rímskeho chrámu a neskoršieho byzantského kostola. Do Starej časti mesta sa môžete vydať napríklad cez trojoblúkovú Hadriánovu bránu, perlu Antalye. Starý prístav je lokalitou trhov, drobných butikov, kaviarničiek a luxusných plavidiel a za návštevu stojí aj miestne archeologické múzeum. No a z Antalye sa môžete vydať aj za mnohými prírodnými pokladmi, keďže jej okolie je bohaté na jaskyne, vodopády, kaňony a pobrežné útesy. Nájdete tu množstvo zaujímavých atrakcií napr. akvárium s podvodným tunelom alebo ulicu tienenú farebnými dáždnikmi.
 

Bodrum

V samotnom meste Bodrum založenom pod menom Halikarnass by ste si nemali nechať ujsť hrad Svätého Petra s viacerými vežami, podzemnými priestormi, mešitou a Múzeom podmorskej architektúry. Mesto sa môže popýšiť aj množstvom antických pamiatok, ako je napríklad Mauzóleum, Amfiteáter a brána Myndos. Pri Bodrume nájdete aj ruiny bájneho mesta Efez, v ktorom kedysi stál jeden zo siedmych divov antického sveta, chrám bohyne Artemis. Okrem vlastných pláží ponúka Bodrum aj dva nové aquaparky či viaceré tradičné turecké kúpele. V oblasti Bodrum sú aj viaceré obľúbené letoviská. Bitez vás nadchne svojou plážovou oblasťou Poyraz a zábavným vodným parkom Dedeman. Gümbet bol v minulosti priamou súčasťou mesta Bodrum a vďaka jeho plážam, ktoré len pozvoľna prechádzajú do mora je ideálny aj pre dovolenku s menšími deťmi a slabšími plavcami. Naopak strmá je pláž letoviska Ortakent, okrem nej ale možno využiť aj pláže Yahsi a Bagla alebo sa pokochať pohľadom na údolia naokolo známe pestovaním mnohých plodín.

Egejská Riviéra

Okrem Bodrumu a letovísk spadajúcich pod túto oblasť, ponúka Egejská Riviéra na brehoch rovnomenného mora aj ďalšie atraktívne miesta pre dovolenku a sú z nej ľahko dostupné aj viaceré grécke teritóriá, napríklad ostrov Kos. Región Marmaris leží v tajomnej lagúne a kontrastujú v ňom zlaté piesky jeho pláží s tyrkysovými vodami Stredozemia a doďaleka siahajúcimi hlbokými zelenými lesmi. Obľúbený je hlavne medzi milovníkmi potápania, jachtingu a námorných plavieb, z Marmarisu vás lode zavezú až na Rhodos. Vaše deti sa určite pobavia v aquaparku Aqua Dream, ponúkajúcom napríklad zábavnú delfíniu šou. Hlavnou kultúrnou pamiatkou Marmarisu je jeho Múzeum sídliace v priestoroch bývalého hradu osmanských Turkov. V oblasti letoviska Marmaris sa nachádza aj rezort Icmeler, ktorého pláž bola ocenená EÚ za jej čistotu a kvalitu ponúkaných služieb, z ktorých môžete vyskúšať jazdu na vodných skútroch, lyžiach alebo člnoch typu banán.Ďalším atraktívnym letoviskom Egejskej Riviéry je Kusadasi neďaleko národného parku Dilek, ktorého meno znamená v preklade z turečtiny „Vtáčí ostrov“. Kusadasi disponuje nespočtom lákavých pláží, z ktorých len ťažko vybrať tie najzaujímavejšie. Uniknúť by vám ale určite nemali hlavne Ladies Beach, Palm Beach, Paradise Beach a Papaz Beach. Autentickou atmosférou starších čias dýchajú aj malebné dedinky Sirince a Kirazli mimo hlavného turistického ruchu, kde sa priblížite tradične tureckému spôsobu života. V neposlednom rade láka na Egejskej Riviére aj letovisko Fethiye rozložené na polostrove zarastenom večne zelenými lesmi.

Izmir

Aj mesto Izmir známe tiež pod menom Smyrna sa môže pochváliť polohou na pobreží Egejského mora. Jeho počiatky siahajú niekoľko tisíc rokov späť do minulosti, zároveň sa však dnes Izmir považuje za najmodernejšie mesto celého Turecka a počet jeho obyvateľov sa udáva v šesťciferných číslach. Najlepší pohľad na mesto v celej jeho veľkoleposti sa vám naskytne zo Zamatovej pevnosti. Pri nej sa rozprestiera aj časť Agora známa svojimi trhmi a bazilikou. Živé srdce mesta tvorí časť Konak a trh Kemeralti, na ktorom si možno zakúpiť doslova všetko možné. Park kultúry Kültürparki je doslova oázou pokoja uprostred rušného mesta a okrem zelene a jazierok poskytuje aj detský zábavný park a je miestom sídla Archeologického múzea. Izmir je totiž taktiež mestom múzeí a mešít. 

Kemer

Zďaleka nie posledná atraktívna oblasť Turecka je Kemer, nachádzajúci sa na brehoch Stredozemného mora a spadajúci pod Tureckú Riviéru. Ak si svoju dovolenku chcete užiť v pokoji a vyhnúť sa veľkým davom ľudí, je Kemer ideálnym miestom práve pre vás. Jeho dveplážeprechádzajú do mora len pozvoľna a ich čistotu dokazuje aj fakt, že tu možno vidieť planktón a morské korytnačky. Kemer má tiež vlastný aquapark s delfináriom a príroda okolo neho poskytuje mnoho možností na výlet, vydajte sa napríklad do národného parku Olympos, jaskýň Molla a Beldibi alebo kaňonu Göynük. Antické pamiatky nechýbajú ani v región Kemer, kde ich zastupujú pozostatky miest Olympos a Phaselis.
 
A medzi top pláže v Turecku patrí:

Oludeniz, Egejská riviéra

200 kilometrov západne od Antalye sa tiahnu dlhé piesočnaté pláže. Jednou z najkrajších pláži Egejskej riviéry je bez pochýb Oludeniz. Nachádza sa v tzv. Modrej lagúne 15 km od antického mesta Fethiye.  Niektoré úseky pláže sú posiate kamienkami a je často zaraďovaná medzi najkrajšie pláže. Lákadlom je možnosť vyskúšať si napríklad paragliding.

Gemile, Egejská riviéra

Ak by ste mali zábavy a ruchu na Oludeniz pláži už dosť, Gemile je príjemná alternatíva. Leží v pokojnej zátoke Gemile, ktorú navštevuje málo turistov.

Iztuzu, Daylan

Z neďalekého mestečka Daylan si môžete urobiť výlet loďou na pláž Iztuzu. Pláž je prístupná len po  mori. Tvorí ju síce čistý piesok, ale je tmavý. Vstup do mora je mierny. Je známa aj pod názvom Korytnačia pláž, pretože tu každoročne kladú vajcia. Z tohto dôvodu je chránená.

Patara, mesto Patara

Na južnom pobreží Turecka sa rozprestiera 20km dlhá piesočnatá pláž Patara. Teplá a plytká voda láka rodiny s deťmi. Vďaka miernym vlnám sem prichádzajú aj surfisti. Pláž je pokojným miestom, v okolí nájdete len jednu malú kaviareň.

Olympos, Turecká riviéra

Túto pláž nájdeme 80km juhovýchodne od mesta Antalya. Na chvíľu si oddýchnete na mieste, kde akoby zastal čas. Pláž obkolesujú píniové háje, medzi ktorými sú pozostatky antického chrámu. Nachádza sa na pokojnom mieste odľahlejšej dediny, jeden a pol hodiny jazdy od Antalye.

Kleopatrina pláž, Alanya

Časť Alanye s plážou daroval Kleopatre ako svadobný dar Marcus Antonius. Je nazývaná aj Damlatas podľa kvapľovej jaskyne Damlatas. Patrí k naviac navštevovaným plážam, preto je rušná a organizuje sa tu pravidelne program, hudba hrá často až do ranných hodín. Piesok je jemný, ale voda nie je tak plytká ako vo východnej časti.

Lara Beach, Antalya

Na pobreží Stredozemného mora smerom na východ od mesta Antalya odporúčame navštíviť pláž Lara. Tvorí ju piesok s malými oblými kameňmi. Piesok je hrubší, tmavý a voda má až tyrkysovú farbu. Pláž lemuje mesto a pozor, vstup do mora je strmejší.

Pláž Kemer, Kemer

Zaujímavým miestom je pláž Kemer, ktorá sa rozprestiera priamo pod pohorím Taurus. Mnohí vyrážajú na túru do tohto pohoria. Od Antalye je vzdialená 20 km.

Pláž Alanya, Alanya

Na juhu sa rozprestiera 14 kilometrová pláž, ktorej osobitú atmosféru dodáva staroveký hrad Seljuk.

Vďaka polohe sú teploty po celý rok vyššie ako na iných plážach. Je aj vhodným východiskovým bodom pre podnikanie výletov.

Údolie motýľov

Niekedy sa turistom podarí zahliadnuť húfy motýľov, ktoré sem v lete prilietajú. Vďaka ním získala oblasť pomenovanie. Na pohľad je pláž pútavým miestom, po oboch stranách sa týčia skaly, neďaleko je aj vodopád.

Calis, Turecká riviéra

Piesočnatá pláž s občasnými oblými kamienkami je obľúbená vďaka dvojkilometrovej dĺžke a promenáde s reštauráciami a obchodíkmi, ktorá sa tiahne popri pláži. More je priezračné a vhodné aj pre milovníkov vodných športov.

Long Beach, Kusadasi

Pláž je dlhá 18 kilometrov a tvorí ju zmes piesku a oblých kameňov. Okrem kúpania sa v krištáľovo čistej vode je možné si zájsť aj do niektorých z okolitých aquaparkov.

Paradise, Egejské pobrežie

Pláž Paradise sa nachádza asi 15km od Kusadasi. Pre milovníkov potápania je k dispozícii podmorský svet a ak máte chuť na trochu adrenalínu, vyberte si z ponuky vodných športov. Voda v mori je sfarbená azúrovo modrou farbou.

Pláž v Side

V Side sa nachádzajú tri hlavné pláže, všetky sú pieskovo-kamenisté. Na západnej je more plytké, teplé a s vlnami. Vo východnej časti poloostrova priamo v starom meste sa nachádza ďalšia, rozlohou oveľa menšia. Býva plná turistov. Trojicu uzatvára pláž tiahnúca sa na smerom na východ s malou návštevnosťou. Je preto najkľudnejšia. Narozdiel od západnej pláže tu nie je komfort v podobe služieb.

 

Náhľad fotografií zo zložky Turecko

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.