Choď na obsah Choď na menu
 


Letoviská v Thajsku

17. 6. 2019

Úvodom o Bangkoku

 

Metropola kráľovstvo, celkom jasne najdôležitejšie miesto Thajska, plné pamiatok a modernej architektúry, ktoré sa mierumilovne (ako je v kráľovstve zvykom) snúbi s historickými skvosty.

Bangkok je fascinujúce, desaťmiliónová metropoly. Je kombináciou ultra moderného, ​​trblietajúceho sa a čistého s chaosom a neporiadkom postranných uličiek.

          

Pravý názov mesta je Krung Thep, ale všetci dodnes používajú označenie pôvodnej dediny - Bangkok. Tak či onak mesto je oslňujúci, protikladné, rozporuplné a obrovské. Jedno z hlavných centier Ďalekého východu, kde sa odohrávajú dôležité akcie medzinárodného charakteru a dôležitosti. Tomu zodpovedá infraštruktúra a sieť moderných a luxusných hotelov, úchvatné shopping skanzeny, ktoré si nezadajú s mekkou nákupnictví Singapurom. Do toho preblikujú žiariace mrakodrapy, tu a tam presvištia futuristický sky-train a k návšteve láka Siam Ocean World, zbrusu nové, neobyčajné a najväčšie akvárium v ​​Ázii. Nad tým všetkým bdie, zo svojej úctyhodnej výšky 309 metrov, Baiyoke Tower, najvyššia budova kráľovstvo jeho Veličenstva Ramy IX.

"Mesto anjelov", ako znie preklad skutočného názvu mesta, leží na rieke Chao Phraya asi 20 kilometrov od thajského zálivu. Veľký Bangkok sa rozprestiera na rozlohe úctyhodných 1500 km štvorcových (3x väčší ako Praha). Mesto bolo založené v roku 1782 a dnes má 7-10 miliónov obyvateľov. Bangkok je známy svojou preťaženú dopravou, a tak najlepším spôsobom, ako sa pohybovať po meste, je riečna doprava po rieke Chao Phraya.

Pre a proti Pattaya


+ PRE
+ Veľmi bohatý nočný život, ideálna destinácia pre mladých turistov; diskotéky, go-go bary, party
+ Veľký výber thajských reštaurácií, golfové ihriská, moderné 4 a 5 hviezdičkové hotely, rezorty pre rodiny s deťmi
+ Iba hodina a pol cesty od Bangkoku a letiska, v blízkosti tiež pokojnejšie rezorty

- PROTI
- pláž Pattaya Beach je preľudnená, hlučná a voda tu nepatrí medzi najčistejšie v Thajsku
- ulice mesta nie sú pekné, plné komerčných zariadení, mesto trpí nekontrolovaným rozvojom
- pomerne vysoká úroveň kriminality, pre bežných návštevníkov však našťastie takmer nepoznateľná
Úvodom o Pattayi

 

Pattaya leží na východnom pobreží Thajského zálivu. Od Bangkoku ju delí približne 150 kilometrov. Toto známe stredisko nájdeme v provincii Chon Buri. Pattaya je tradičný pýchou thajského cestovného ruchu, patrí medzi najnavštevovanejšie destinácie, ročne sem zavíta 5 miliónov návštevníkov, ktorí oceňujú predovšetkým strategickú polohu, možnosť navštíviť čarovný Bangkok a krátky transfer z letiska.

Nočná sova, to je osemdesiattisícový Pattaya, 24 hodín živé a rušné letovisko v Thajskom zálive. Transfer z letiska v Bangkoku trvá okolo dvoch hodín. Ide o strategicky jedinečné letovisko, kde máte všetko na dosah. Letovisko tepe životom, duní diskotékovými rytmy, koktaily tečú prúdom, ale Pattaya má čo ponúknu aj rodinám s deťmi. Pattaya skrátka ponúka široké možnosti plážové dovolenky, ktorú možno ľubovoľne kombinovať s výletmi do okolia.

Nechýba mohutná základňa pre najrozličnejšie vodné športy, rovnako ako nadštandardné infraštruktúra v podobe výbornej ponuky ubytovania, barov, reštaurácií, akvaparkov a potápanie. Pattaya je tiež preslávená svojimi nákupnými možnosťami, sexuálnym priemyslom a rôznymi travesti predstaveniami.

          

Ale nebolo to tak odnepamäti. História Pattayi, tak ako ju poznáme dnes, sa začala písať v časoch vojny vo Vietname, kedy sa sem začali sťahovať americkí vojaci, hladní po svetských statkoch a odpočinku. Písal sa rok 1959. Vojaci nadšení krásou vtedy nepoškvrneného zálivu, čarokrásnych vôd, čistých pláží a drobunkých Thajek sa na miesto začali vracať, a to v čoraz hojnejšie počtoch.

A zaujímavý skok do štatistík 21. storočia: Pattaya je miestom, kde sa koncentruje 1/3 všetkých turistov, ktoré navštívi toto budhistické kráľovstvo. Odvrátenou stránkou tejto štatistiky je určitá anonymita daná veľkosťou letoviska, masovosť, mierne znečistené životné prostredie a v niektorých miestach zakalené vody.

Pre a proti Ko Samet


+ PRE
+ Neďaleko hlavného mesta Bangkoku a medzinárodnému letisku (asi 2,5 hodiny cesty)
+ O mnoho čistejšia voda ako v Pattayi alebo Hua Hin, najlepšie voda z destinácií blízko Bangkoku
+ Malé množstvo automobilov; pláže na juhu sú vždy veľmi pokojné, ostatné pláže sú pokojné vo všedných dňoch

- PROTI
- malý výber zájazdov od českých CK; vyššie ceny zájazdov než do najnavštevovanejších destinácií
- pláže Sai Kaew a Wong Deuan sú obzvlášť cez víkendy preľudnené, na Sai Kaew príliš veľa lodí a skútrov
- prístup na pláže je často blokovaný hotelovými rezorty, k plážam sa občas musíte dostať zložito
Úvodom o Ko Samet


Ko Samet je malý ostrov v provincii Rayong, približne 200 km juhovýchodne od Bangkoku. Ostrov je súčasťou národného parku Khao Laem Ya - Koh Samet. Ide o populárne víkendovú destináciu pre Thajčanov aj cudzincov žijúci v Bangkoku, teda disponuje mnohými plážovými rezorty, barmi a reštauráciami na takmer každej pláži. Vo všedné dni má ostrov pomerne pokojnú atmosféru, zato cez víkend sa z neho stáva divoké miesto, ktoré sa však napriek blízkosti k hlavnému mestu chváli jemným bielym pieskom a celoročne príjemným počasím. Jeho meno je odvodené od kajeput (v thajčine "zamat"), stromov, ktoré na ostrove rastú. V minulosti sa ostrov nazýval tiež Kaew Phitsadan, čo sa dá preložiť ako "Magický kryštálový ostrov", z čoho je zrejmé, prečo sa ostrov stal súčasťou národnej parku. Návštevníci, ktorí na ostrove hľadajú panenskú krásu, budú musieť preč z rozvinutých pláží na východnom pobreží. Je však pravdou, že aj najnavštevovanejšie pláže ostrova majú svoj pôvab. Tí, ktorí hľadajú relaxáciu, by si mali zarezervovať jeden z hotelov na západnom pobreží, odkiaľ môžete pozorovať tiež úchvatné západy slnka.

          

Ostrov leží iba 5 km južne od pobrežia provincie Rayong, je 7 kilometrov dlhý a v najširšom mieste iba asi 3 km široký. Ko Samet má tvar písmena "T" a rozlohu púhych 13,1 kilometrov štvorcových. Počet stálych obyvateľov na ostrove je približne 2 870, väčšina thajskej a kambodžské národnosti. Na ostrove sú len 3 cesty a veľmi málo áut, zato motorky sú tu veľmi častým dopravným prostriedkom. Podľa legiend býval Ko Samet pirátskym ostrov a na ostrove sa stále nachádza zakopané poklady.

Pre a proti Ko Chang


+ PRE
+ Veľký ostrov s krásnymi plážami nádhernou drsnú hornatú prírodou, ktorá Ko Chang odlišuje od ostatných Phuketu, Ko Samui a ďalších; malá rozvinutosť regiónu; veľa možností, ako nájsť naozajstný pokoj
+ Krásne západy slnka na plážach na západnom pobreží (úplná väčšina pláží)
+ Dobrý výber rezortov od lacnejších po luxusné; dobré možností pre šnorchlovanie a potápanie

- PROTI
- väčšia vzdialenosť od Bangkoku a letiska, nutné ísť 5 hodín po ceste a ďalšiu hodinu trajektom
- plytká voda na väčšina pláží (občas môže byť tiež výhodou, obzvlášť pre rodiny s deťmi)
- známejší pláže bývajú v sezóne pomerne plnej; ťažké stretnúť sa tu s ozajstnou thajskou kultúrou a dobrým jedlom
Úvodom o Ko Chang


Koh Chang je s rozlohou 429 kilometrov štvorcových (o niečo menšia ako rozloha Prahy) po Phuketu druhý najväčší ostrov a podľa mnohých tiež jeden z najkrajších v Thajskom zálive. Ostrovu sa prezýva Sloní ostrov pre jeho tvar, ktorý pripomína hlavu slona. Ostrov leží približne 320 km juhovýchodne od Bangkoku a len asi 30 km východne od hraníc s Kambodžou. Ostrov je 40 km dlhý a 15 km široký. Ostrov spolu s ďalšími asi päťdesiatimi ostrovy patria pod Národný park Mu Ko Chang. Najvyššia bodom je 744 metrov vysoká hora Khao Salak Phet. Ostrov je pokrytý hustým dažďovým pralesom, ktorý je domovom mnohých druhov divokých zvierat od opíc cez diviaky až po hady, vrátane pytónov a kobier kráľovských. V pralese tiež žije na 60 druhov tropických druhov vtákov. Na pobreží sú naopak panenské pláže s nádherným bielym pieskom, palmami a mangrovovými porasty.

          

Cestovný ruch sa na ostrove začal rozvíjať až pomerne nedávno. Ostrov bol turistov objavený v 80. rokoch. V tej dobe však išlo iba o hŕstku Batôžkar každý rok. Masovejšie rozvoj začal až na prelome tisícročia, keď bola na ostrov zavedená elektrina a vznikali prvé hotelové rezorty aj bungalowy. Aj napriek rozvoj si však ostrov zachoval svoju krásu a šarm a nestretnete tu také davy ako na Phukete, Phi Phi alebo Ko Samui. Na ostrov každým rokom jazdí čoraz viac turistov, preto je možné, že sa z neho raz stane "druhý Phuket". Oproti jeho väčšiemu kolegovi má však tento ostrov nevýhodu, ktorá v tomto ohľade môže byť naopak výhodou, že je tu spojenie iba trajektom alebo loďou a terén je tu trochu ťažšie pre zástavbu. Väčšina rezortov sa nachádza na západnom pobreží, zatiaľ čo východné pobrežie zostáva pokojné a udržuje si svoj tradičný rybársky život v malých dedinkách ako Dan Mai, Salak Khok alebo Salak Phet

Pre a proti Ko Kut


+ PRE
+ Veľmi malá komercializácie ostrova; panenské pláže s bielym pieskom a priezračnou vodou
+ Nádherná príroda, nenachádza sa tu žiadne cesty, len piesčité cesty
+ Bezpečnosť, menšie počty turistov než v najznámejších destináciách

- PROTI
- vzdialenosť od Bangkoku a medzinárodného letiska, pomerne problematická doprava na miesto
- veľmi malá alebo žiadna ponuka zájazdov od českých cestovných kancelárií, pre lepší výber nutné cestovať individuálne
- nenachádza sa tu žiadne cesty, len piesčité cesty, obtiažny pohyb po ostrove
Úvodom o Ko Kut


Ko Kut (niekedy tiež písané ako Ko Kood) je štvrtým najväčším ostrovom Thajska a jedným z posledných málo komerciolizovaných ostrovov v krajine. Hoci obzvlášť na západnom pobreží disponuje nádherným jemným bielym pieskom a veľmi čírou tyrkysovou vodou, ide skôr o ostrov milovníkov prírody ako plážových povaľačov. Väčšina jeho pobrežia je lemovaná skôr krovinami a mangrovovými porasty než širokými plážami a tie časti, ktoré už nie sú pokryté hustým tropickým pralesom sú miestom palmových hájov a kaučukových plantáží. Väčšina 23 km dlhého a približne 9 km širokého ostrova je pokrytá len piesočnatými cestami, nie je tu žiadna cesta, ktorá by viedla okolo celého ostrova, iba dve hlavné cesty, nie viac 14 km dlhé. Všetko toto delá Ko Kut prekvapivo príjemné miesto na preskúmanie pešo alebo na kajaku, obzvlášť od decembra do februára, kedy počasie prináša osviežujúci vánky. Ostrov leží iba 32 km od hraníc s Kambodžou a 300 km juhovýchodne od Bangkoku.
          

Stred ostrova je hornatý a približne 70% ostrova je pokryté dažďovým pralesom. Rozvoj ostrova je veľmi riedky a odohráva sa samozrejme prevažne na pobreží, predovšetkým z dôvodu krištáľovo čistého mora a panenských pláží. Ak v Thajsku hľadáte pláže na ktorých budete naozaj sami, Ko Kut je tou správnou voľbou. Z Laem Ngob trvá cesta trajektom približne 4-5 hodín, niektoré drahšie hotely ponúka túto dopravu už v cene ubytovania. Vzhľadom k absencii ciest bol ostrov takmer exkluzívnym miestom pre tzv. Batôžkára, ale poslednou dobou je prístup na ostrov uľahčený tiež individuálnym turistom vďaka trajektom z pevniny i ostrovov Ko Chang a Ko Mak alebo vzniku menších rezortov, penziónov a bungalovov. Ostrov možno stále nazvať destináciou jednej sezóny, keďže takmer všetky lode jazdí na ostrov len od novembra do mája. Stále viac ubytovacích zariadení však ostáva otvorené po celý rok a tým, ktorým nevadí mimosezónne atmosféra a riziko väčšieho počtu zrážok, ponúka zľavy. Väčšina z približne 1 500 obyvateľov ostrova sa živia rybolovom a pestovaním kokosových paliem alebo kaučukovníkové.

Pre a proti Hua Hin


+ PRE
+ Autentický thajský zážitok, je o mnoho viac využívaný miestnymi (obzláště z Bangkoku) než turistov
+ Vo všedné dni sú pláže, hotely a rešturácia takmer prázdne, ide skôr o víkendovú destináciu pre Thajčanov
+ Dobrá dopravná dostupnosť z Bangkoku aj medzinárodného letiska; veľký výber hotelov všetkých cenových kategórií

- PROTI
- veľmi malý alebo žiadny výber zájazdov od českých CK, nutnosť letieť individuálne alebo z nemeckých letísk
- nekontrolovaný rozvoj pobrežnej promenády, ktorý čoraz viac uberá miestu na pôvabe; časté dopravné zápchy
- cez víkend sa do letoviska schádza mnoho Thajčanov, predovšetkým z Bangkoku; pláže nie sú tak krásne ako na južných ostrovoch
Úvodom o Hua Hin


Iba 200 km od centra Bangkoku sa nachádza prémiová destinácie a najstarší turistický rezort v Thajsku, Hua Hin. Nachádza sa na západnom pobreží Thajského zálivu a po desaťročia je odpočinkovým miestom predovšetkým pre Thajčanov unavené každodennom ruchom hlavného mesta. Namiesto sa stalo populárnym aj vďaka kráľovskej rodine, konkrétne kráľovi Prajadhipokovi v 20. rokoch 20. storočia. Svoju zásluhu na tom malo tiež vybudovanie železnice a rastúca potreba luxusných rezortov a hotelov. Prvým luxusným hotelom sa stal Railway Hotel, ktorý je veľmi populárne aj dnes, avšak pod názvom Sofitel Central. Cesta z Bangkoku automobilom zaberie necelé 3 hodiny, preto je Hua Hin stále vyhľadávaným miestom nielen pre obyvateľov hlavného mesta, ale aj turistov, ktorí chcú spoznať niečo iné ako Bangkok alebo ostrovné destinácie. Hua Hin bolo vždy luxusné destinácií a nie inak je tomu aj teraz. V dnešnej dobe prechádza Hua Hin veľkú expanziou, a tak tu nájdete nové hotely, golfové ihriská, moderné nákupné centrá, kiná aj ďalšie miestne podniky. Tunajšie golfové ihriská sú jedna z najlepších v celom Thajsku. Šarmom tejto destinácie je predovšetkým fakt, že si stále zachováva svoj pokoj rybárskej dediny v susedstve moderného a luxusného pobrežného rezortu.

          
Meno Hua Hin znamená "Kamenná hlava" kvôli tvaru skaly na severnom konci piesočné pláže, ktorá meria 5 kilometrov a ponúka celý rad aktivít. Počas všedných dní žije Hua Hin pomerne bežným životom vnútrozemského mesta. Cez víkendy je však hlavná ulica plná luxusných automobilov a reštaurácie plné zámožných Thajčanov aj turistov. Dá sa však povedať, že po večeri sa tu všetko vracia do zabehnutého normálu. Narozdiel od Pattayi na druhej strane zalievať, Hua Hin nemá nehanebné bary a divoký nočný život, preto je ideálnym útočiskom aj pre rodiny s deťmi, ktoré ocenia nepreplnené pláže s veľmi jemným pieskom. Okrem bežných atrakcií môžete mať Štětí tiež na slávnosti ako Čínsky nový rok, Jazzový festival alebo dokonca turnaj vo sloním pólu.

Pre a proti Ko Samui


+ PRE
+ Veľa pláží s hotelom priamo na pláži; veľký výber hotelov od najlacnejších po luxusné 5 hviezdičkové hotely
+ Väčšina pláží na ostrove má krásne pozadie v podobe nádhernej drsnej hornatej prírody, niektoré zapadnuté pláže majú romantickú a pokojnú atmosféru, hoci sú ťažko prístupné
+ Severovýchod je vhodnou destináciou pre mladých návštevníkov vďaka mnohým barom, diskotékam a ďalším zariadeniam

- PROTI
- more je kvôli geografickej polohe v Thajskom zálive plytké a nie tak čisté ako u ostrovov v Andamanskom mori
- populárne pláže bývajú v posledných rokoch pomerne preplnené
- nekontrolovaný rozvoj, ktorý vedie k záplave komerčných stavieb a klesajúcemu množstvo zelene
Úvodom o Ko Samui


Ko Samui (často tiež Koh Samui) je jeden z najnavštevovanejších ostrovov Thajska a veľmi obľúbenou destináciou pre turistov z celého sveta, ktorí hľadajú dovolenku v tropickom raji. Ide o druhý najväčší ostrov krajiny s rozlohou 229 kilometrov štvorcových, čo je o niečo menej než rozloha Malty. Žije tu vyše 60 000 obyvateľov (asi ako Karviná). Ostrov je bohatý na prírodné zdroje, biele piesočnaté pláže, koralové útesy aj kokosové palmy. Ko Samui bol prvýkrát osídlený pravdepodobne viac ako 1500 rokmi, jeho prvými obyvateľmi boli zrejme rybári z Malajského polostrova a juhu Číny. Na čínskych mapách sa objavuje od 17. storočia pod menom Pulo Cornam. Samotné meno Ko Samui je záhadou. Ko je samozrejme thajskej slovo znamenajúce ostrov, ale Samui môže pochádzať ako rozšírením mená tunajšieho stromu mui alebo skomolením čínskeho slova Saboey (bezpečné útočisko). Ostrov má svoje medzinárodné letisko sa spojmi do Bangkoku, Hong Kongu, Singapure a ďalších destinácií juhovýchodnej Ázie.

          

Ostrov Ko Samui sa nachádza v Thajskom zálive asi 35 km severovýchodne od mesta Surat Thani. Je približne kruhového tvaru a meria približne 20 km na šírku a 25 km na dĺžku. Okolo ostrova sa nachádza asi 60 ďalších malých ostrovov, na niektorých z nich nájdete aj hotely, ktoré vám doprajú skutočnú relaxačnú dovolenku v úplnom súkromí. Stred ostrova je takmer nepriestupná a neobývateľná horská džungle, ktorá siaha až do výšky 635 metrov nad morom. Na ostrove je 50 km dlhá cesta, ktorá prepája najvýznamnejšie miesta a vedie predovšetkým okolo pobrežia. Hlavným prístavom je Nathon na západnom pobreží. Na pobreží ostrova je veľa pláží s hotelom rôznych kategórií.

Pre a proti Ko Pha Ngan


+ PRE
+ Okrem niekoľkých mála osídlenia si ostrov udržuje príjemné prírodné prostredie
+ Krásne pláže s drsnou horskou prírodou v pozadí; geografická rozmanitosť, veľa pláží je izolovaných pre pokojnú dovolenku
+ Široká škála rezortov od lacných po luxusnejšie; najväčší Full Moon Party je lákadlom pre mladých turistov a väčšie skupiny

- PROTI
- okrem pláží tu nie je príliš veľa aktivít a prírodných alebo kultúrno-historických pamiatok; málo možností, kde ochutnať najlepšie thajskú kuchyňu
- voda na väčšine pláží je plytká a nie je príliš vhodná na plávanie
- pomerne zložitá doprava z Bangkoku a medzinárodného letiska v Bangkoku
Úvodom o Ko Pha Ngan


Ostrov Ko Pha Ngan (niekedy tiež Ko Phangan) je preslávený predovšetkým najpopulárnejšími thajskými party, tzv. Full Moon Party (úplňkové party), ktoré každý mesiac lákajú tisícky turistov z celého sveta. Ostrov však nie je iba miestom, kde sa môžete do nemoty opiť a vyspať na snehobielom piesku, tejto nálepky sa však asi len tak nezbaví. Stredne veľký ostrov sa rozkladá na ploche asi 168 kilometrov štvorcových (o niečo viac než rozloha Plzne) a zhruba 70% jeho územia zaberá kopcovitý prales. Ko Pha Ngan leží 8 km severne od jeho väčšieho a slávnejšieho brata Ko Samui a približne 35 km juhovýchodne od potápačského raja ko Tao. Okrem cestovného ruchu sa miestni obyvatelia najčastejšie živia rybolovom a zberom a spracovaním kokosov. V minulosti bolo obyvateľstvo skôr moslimskej, zatiaľ čo dnes prevažujú budhisti. Trvalo tu žije asi 10 000 osôb (zhruba ako Litovel alebo Čáslav), pričom väčšina je koncentrovaná okolo hlavného mesta Thong Sala na juhozápade ostrova. Asi od polovice 80. rokov prudko vzrástla popularita ostrova predovšetkým medzi batôžkarmi, ktorí boli ako na mnohých thajských ostrovoch iných priekopníkmi turizmu, a na Ko Pha Ngan jazdili predovšetkým preto, že sa im nepozdávalo v tom čase už podstatne vyvinutejšie Ko Samui. V dnešnej dobe sa od svojich baťůžkářských koreňov snaží ostrov dostať k image ostrova vhodného pre rodiny s deťmi aj majetnejší klientelu. Najvýznamnejšie atrakcií však stále zostáva obrie party na pláži Haad Rin.

          

Ostrov má ale mnoho pokojnejších a nerozvinutých oblastí, ktoré pripomínajú Ko Samui pred 15 rokmi. Na ostrove v poslednej dobe vzniklo veľa nových rezortov ponúkajúcich bazény, klimatizované izby aj wellness centra. Rovnako ako Ko Samui, aj Ko Pha Ngan má veľa prekrásnych pláže s bielym pieskom pozdĺž celého pobrežia, z ktorých možno niektoré navštíviť len loďou. Ostrov teda môže byť pravou voľbou pre vás, či už máte radi hlučné party plné alkoholu alebo pokoj plný relaxácie a rozjímanie. Ko Pha Ngan sa nachádzajú v provincii Surat Thani a leží približne 50 km od jej pevniny.

Pre a proti Ko Tao


+ PRE
+ Krásne pláže s unikátnym tropickým pozadím a krištáľovo čistou vodou
+ Vďaka tomu, že pred príchodom prvých turistov bol ostrov neobývaný, sú miestne zameranie iba na cestovný ruch a priateľskí, nie je tu moslimská komunita, preto je ostrov bezpečný aj pre ženy (môžu sa opaľovať aj na hore bez, bez niekoho urazili)
+ Najlepšie ostrov pre potápanie a šnorchlovanie v celom Thajskom zálive a jeden z najlepších na svete

- PROTI
- veľmi málo miestnych reštaurácií a málo naozaj dobrých thajských pokrmov
- pomerne malý výber zájazdov od českých CK, lepšie zvoliť individuálnu cestu
- kvôli jeho odľahlosti vcelku obtiažna doprava na ostrov a vysoké ceny jedla a komodít
Úvodom o Ko Tao

 

Ko Tao (Korytnačí ostrov) je s rozlohou 21 km štvorcových veľmi malý ostrov, ktorý však rozhodne má čo ponúknuť. Ide totiž o jeden z najpopulárnejších ostrovov pre potápanie v Thajsku a možno aj na celom svete, čo dokazuje aj fakt, že iba austrálske Cairns vydáva viac potápačských certifikátov než Ko Tao. Ostrov vďaka svojej plytké, krištáľovo čistej vode, a bohatému morskému životu láka okrem ostrieľaných potápačov tiež začiatočníkov, ktorí s potápaním nemajú vôbec žiadne skúsenosti. Ko Tao leží pomerne osamotený v Thajskom zálive, asi 70 km východne od thajskej pevniny a 50 km severne od ostrova Ko Samui. Ko Tao je významným miestom množenie kariet pravých aj kariet obrovských a je centrom ekologicky šetrných praktík ako obnovovanie ekosystému a rast koralových útesov.

          

Ostrov svojou krásou však okrem potápačov láka tiež nepotápačov, ktorí si môžu užívať krás ostrova a miestnych pláží, zatiaľ čo väčšina návštevníkov trávi svoje dni pod vodou. Počas posledného desaťročia sa ostrov stal z pomerne populárny, no ospalé, destinácie vhodné pre získanie certifikácie, druhým najobľúbenejším, kde tak môžete urobiť. Napriek malej rozlohe ostrova si pláže zachovali svoj šarm a pohodovú atmosféru. Ko Tao každoročne priláka vyše 100 tisíc návštevníkov, čo je vzhľadom na jeho veľkosť relatívne vysoké číslo. Na ostrove by ste napočítali až 35 potápačských lokalít a 60 škôl potápania. Turistov-potápačov z celého sveta sem lákajú tiež pomerne nízke ceny certifikácie. Ko Tao je tiež jedným z mála miest na svete, kde môžete počas potápania uvidieť najväčší žijúci druh žraloka - žraloka obrovského (žraloka veľrybieho), ktorý môže dorásť do dĺžky až viac ako 15 metrov, ale pre človeka nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo.

Pre a proti Khao Lak


+ PRE
+ Menšie úroveň rozvoja a tým pádom menej turistov a nepreľudnené pláže; veľký výber pláží, na ktorých nie je príliš veľa rezortov
+ Hotely od menších bungalovov po luxusné päťhviezdičkové
+ Veľa možností výletov do okolia pri prenájme auta alebo motocykla, fotogenická a scénická krajina

- PROTI
- zlé podmienky pre potápanie a šnorchlovanie na mieste (nutnosť ísť na Similanské alebo Šuranská ostrovy)
- z dôvodu minimálneho počtu miestnych tu takmer nenájdete autentickú thajskú kuchyňu
- málo zátok, ostrovov a mysov, ktoré by letovisko predstavovali atraktívnejším
Úvodom o Khao Lak


Khao Lak je približne 20 km dlhý pruh pobrežia v provincii Phang Nga pri Andamanského mora na juhozápade Thajska. Pozadím pre pláže sú džungľou pokryté hory, ktoré panoráme dodávajú zaujímavú atmosféru. Mnohí si bohužiaľ Khao Lak vybaví predovšetkým v súvislosti s cunami v decembri roku 2004, ktoré zasiahlo práve tento kus pobrežia najsilnejšie zo všetkých thajských oblastí, štyri pätiny všetkých obetí boli práve tu. Aj keď sú tieto tragické udalosti stále zapísané hlboko v pamäti a srdciach miestnych, región sa do dnešnej doby plne zotavil, preto nemusíte mať vôbec žiadne obavy zvoliť Khao Lak ako cieľ vašej dovolenky. Rezorty sú zrekonštruované, turisti sa v hojnom počte vrátili a Khao Lak vzhliada ústrety svetlej budúcnosti, ktorá môže byť videná tiež ako pocta tým, ktorí tu na začiatku tisícročia zahynuli. Oblasť je veľmi obľúbená medzi rodinami s deťmi. Ak podľa vás miestam ako Pattaya alebo Phuket chýba istá elegancia, ale chcete si užiť nezabudnuteľnú dovolenku na pláži v pohodlných rezortoch, Khao Lak môže byť miestom práve pre vás. Ak však do Thajska letíte užívať si zbesilé večierky plné alkoholu a hlučné hudby, odporúčame sa rozhliadnuť inde, či už na Phukete, v Pattayi alebo napríklad Ko Pha Ngan.

          

Samotný názov Khao Lak možno preložiť ako "Hora Lak" a hora je skutočne centrálnym bodom národného parku Khaolak-Lumru. Khao Lak leží asi 100 km severne od ostrova Phuket a približne 600 km južne od Bangkoku. Hlavné mesto Khao Lak Town nie je veľké, napriek tomu ponúka zaujímavý nočný život a množstvo príjemných reštaurácií a obchodov so suvenírmi. Celá oblasť je domovom mnohých rezortov, v ktorých si môžete vybrať zo všetkých cenových kategórií od bungalovov po päťhviezdičkové ubytovacie zariadenia, z ktorých je väčšina umiestnená pri pláži. Zástavba pôsobí veľmi príjemným a celistvým dojmom, k čomu rozhodne prispieva fakt, že podobne ako u iných thajských rezortov, ani tu nesmie výška budov na pláži prevyšovať porast v pozadí.
 
Pre a proti Phuket


+ PRE
+ Krásne pláže s čistou vodou a jemným pieskom, v niektorých miestach výnimočne pekné tropické panorama
+ Veľkosť ostrova a tým pádom veľký výber pláží, rezortov, hotelov i zájazdov od českých CK; mnoho aktivít a zábavy
+ Nádherná príroda v okolí, typická thajská krajina v neďalekej zátoke Phang Nga s vertikálnym skalami a tyrkysovou vodou

- PROTI
- veľmi malé percento rezortov stojí priamo na pláži; najpopulárnejšie pláže bývajú často preplnené, pláž Patong má znečistenú vodu
- ostrov sa pomaly stáva pomerne urbanizovaným a moderné zástavba ho robí škaredým
- verejná doprava na ostrove je zlá a na niektorých miestach sa tvoria dopravné zápchy
Úvodom o Phukete

 

Phuket je s rozlohou 540 kilometrov štvorcových (zhruba ako grécky ostrov Kerkyra alebo Singapur) najväčším ostrovom celého Thajska. Nachádza sa na juhozápade krajiny a žije tu asi 380 tisíc obyvateľov, čo je takmer rovnako ako napr. V Brne. Phuket leží necelých 870 km od hlavného mesta Bangkoku a je jedinou ostrovné provincií krajiny. Phuket bol v minulosti veľmi bohatým ostrovom predovšetkým vďaka produkcii cínu, ktorá sa datuje až 500 rokov do histórie. Hovorí sa mu tiež Perla Andamanského mora. Dnes je Phuket jedným z hlavných centier cestovného ruchu v Thajsku i celej juhovýchodnej Ázii. Vody, ktoré ho obklopujú, sa môžu pochváliť pestrým podmorským životom a ostrov samotný je obdarený prekrásnymi plážami a lesnatými kopcami. Hlavné mesto ostrova s ​​originálnym názvom Phuket Town láka turistov okrem iného aj na úžasné príklady portugalskej architektúry.

          

Ak občas zjete utiecť na idylický tropický ostrov, na Phukete sa Váš sen stane veľmi rýchlo skutočnosťou. Ostrov je široký približne 21 km a dlhý 48 km. Okrem hlavného mesta, v ktorom žije približne 60 tisíc obyvateľov (asi ako Opava alebo Karviná), je ostrov pomerne riedko osídlený. Okrem zalesnených kopcov tu môžete vidieť palmové háje, gumovníkové plantáže aj pobrežie s mnohými pozoruhodnými plážami. Pozdĺž celého západného pobrežia ostrova sa tiahnu pláže s bielym pieskom, ktoré sú obmývané teplou modrou vodou Andamanského mora.
Pre a proti Krabi


+ PRE
+ Výnimočne krásna príroda, scenéria a pláže, okolo polostrova Railay sa nachádza jedny z najlepších pláží sveta; mnoho pekných pobrežných ostrovov
+ Menšie rozvinutosť infraštruktúry než na Phukete a v Pattayi, zachovalé prírodné prostredie
+ Blízkosť ďalších destinácií ako Ko Lanta, Phi Phi alebo Koh Jum

- PROTI
- pomerne nízky počet pláží, ktoré by sa radili medzi najlepšie v Thajsku
- nízke percento hotelov sa nachádza priamo na pláži, mnoho hotelov od pláže stojí ďaleko
- najslávnejšia pláž Railay je v sezóne pod veľkým nápoerm turistov
Úvodom o Krabi


Ak sa povie Thajsko, je veľmi pravdepodobné, že to prvé, čo si pod týmto slovom predstavíte, je pobrežie Krabi. Provincia leží 800 kilometrov južne od Bangkoku, na východnom pobreží omývaným Andamanským morom. Môžete tu nájsť možství panenských pláží s bieloskvúcom pieskom a priezračným morom. Celé pobrežie je tiež lemované zriedka navštevovanými tropickými ostrovmi, palmami, vodopády, jaskyňami aj typickými zvláštnymi skalnými formáciami. Kraby nebolo celkom zasiahnuté masovým turizmom a oblasť sa vyvíja pomerne šetrne bez výškových hotelov, avšak so širokou škálou miest, ktoré môžete využiť na prespanie, od malých bungalovov po luxusné päťhviezdičkové rezorty. Väčšina ubytovacích zariadení sa nachádza v okolí plážových oblastí Ao Nang, Rai Ley a Phra Nang s niekoľkými malými lokálnymi hotely v hlavnom meste provincie, Krabi Town. Krabi je skvelé miesto pre relaxáciu, tempo je tu pozvoľné, nikto neponáhľa. Na veľa pláží sa dá dostať iba loďou, vďaka čomu si zachovávajú skutočnú rajskú atmosféru. Veľká časť provincie bola vyhlásená národným parkom, treba povedať, že úplne zaslúžene. Národný park Ko Lanta alebo Hat Noppharat Thara-Ko Phi Phi sú skutočnými klenoty, ktoré v minulosti využili aj hollywoodski filmári.

          

Pre tých, ktorí práve neholdujú relaxu, sú tu samozrejme tiež ďalšie možností vyžitia ako obyčajné opaľovanie alebo ochutnávanie miestnych špecialít. Môžu vyskúšať kajaking, plachtenie, pozorovanie vtákov, šnorchlovanie aj iné aktivity. Celá provincia má rozlohu takmer 5 tisíc kilometrov štvorcových, čo je zhruba ako Královohradecký kraj. Tunajšie pobrežie meria asi 160 km, preto rozhodne nebudete mať problém nájsť pláž, ktorá vám splní všetky vaše tropické sny. Krajina Krabi je prevažne hornatá alebo kopcovitá s nemnohých nížinami. Celkový počet ostrovov, ktorý administratívne patrí do tejto provincie, je asi 130, vrátane svetoznámych Phi Phi a Ko Lanta.
Pre a proti Phi Phi


+ PRE
+ Neuveriteľne krásne ostrovy s vysokými pieskovcovými skalami, krásnymi plážami a priezračnou vodou, mnoho úžasných miest možno preskúmať loďou
+ Vynikajúce podmienky pre šnorchlovanie a potápanie vďaka čistému a hlbokému moru
+ Zatiaľ čo mladí ľudia si môžu užívať tunajších party, je destinácia vhodná aj pre rodiny s deťmi

- PROTI
- už sa nejedná o pokojné ostrovy s panenskými plážami, v určitých miestach sa sem hrnú zájazdy turistov z okolitých destinácií
- zástavba v niektorých častiach ostrovov ničí vzhľad tropického raja, obzvlášť v zátoke Ton Sai
- pomerne obtiažna doprava na miesto; ceny ubytovania i stravovania sú vyššie ako na pevnine
Úvodom o Phi Phi


Phi Phi (čítajte Pi Pi) je známy ako jeden z najkrajších tropických ostrovov na svete. V skutočnosti však ide o celkom 6 ostrovov. Leží 50 km juhovýchodne od najväčšieho thajského ostrova Phuket a 40 km južne od Krabi Town. Z pevniny sa dá na ostově dostať približne za 1 - 3 hodiny, podľa rýchlosti lode. Sú od roku 1983 súčasťou Národného parku Had Nopparattara-Ko Phi Phi. Ostrovy administratívne spadá pod provincii Krabi. Neoddeliteľnou súčasťou ostrova sú typické pieskovcové skaly s útesmi, jaskyňami a predovšetkým dlhými piesočnatými plážami.

          

Najznámejším a najväčším z tohto súostrovia je ostrov Phi Phi Don. Druhým najväčším ostrovom je potom Phi Phi Le. Ostatné ostrovy sú Biddah Nok, Biddah Nai, Yung a Pai. Cestovný ruch je na ostrove stále ešte relatívne novým pojmom. V 90. rokoch minulého storočia sem jazdili iba najdobrodružnejšie turisti. Hoci sa však turizmus na Phi Phi rozvinul pomerne nedávno, stali sa ostrovy jednou z najdôležitejších thajských destinácií. Napriek tomu sa stále nemôže porovnávať s ostrovy ako Phuket alebo Ko Samui, čo je v mnohých ohľadoch dobre. Vody ostrova sú plné podmorského života vrátane žralokov leopardích, ktorí dorastajú do dĺžky až 2 metre, nie sú však nebezpeční. Ostrovy Phi Phi sa preslávili najmä vďaka americkému veľkofilmu Pláž s Leonardom DiCapriom v hlavnej úlohe.
Pre a proti Ko Lanta


+ PRE
+ Jedna z najlepších thajských destinácií pre rodiny s deťmi, obzvlášť pláž Klong Dao
+ Nižšiu úroveň rozvoja činí ostrov pokojnejším a zachováva prírodné prostredie; geograficky atraktívne prostredie
+ Veľký výber rezortov od najlacnejších bungalovov po luxusné päťhviezdičkové hotely

- PROTI
- okrem mesta Saladan a Khlong Nin je tu pomerne málo aktivít mimo relaxácie na pláži a vodných športov
- málo naozajstné thajskej kultúry a kvalitného autentického thajského jedla
- kvôli námorným útesom je na väčšine miest príliš plytká voda; vzdialenosť z Bangkoku a letisko je značná
Úvodom o Ko Lanta


Ko Lanta, ako to už v Thajsku býva, nie je jeden ostrov, ale ostrovov hneď niekoľko. Dva hlavné a najväčšie ostrovy sa nazývajú Ko Lanta Yai a Ko Lanta Noi. Prvý z nich je podlhovastého tvaru, asi 25 km dlhý a 3 km široký, od pevniny ho oddeľuje práve jeho sesterský ostrov Ko Lanta Noi, ktorý má pomerne pravidelný tvar. Oba ostrovy delí iba úzky pruh mora, cez ktorý vás prevezie malý trajekt. Medzi druhým ostrovom a thajskú pevninou je potom o niečo širšie pruh mora, cez ktorý prepravuje väčšiu trajekt. Všetky hlavné atrakcie sa nachádza na ostrove Ko Lanta Yai. Po celej dĺžke ostrova sa uprostred tiahne pohorie s hustým dažďovým pralesom. Kým na východnom pobreží rastú prevažne mangrovníky, na východnom sa nachádza prekrásne piesčité pláže, skalné útvary a hotelové komplexy. Ostrov ponúka úchvatnú scenériu, koralové útesy a podmorský život.

          

Ko Lanta je populárny medzi turistami, ktorí hľadajú tropickú dovolenku preč od rušných oblastí plných nočného života. Vekové zloženie turistov na ostrove je o mnoho staršia než na neďalekých ostrovoch Phi Phi. Ko Lanta je viac o prechádzkach po pláži a sledovanie západu slnka než o pitie a tancovanie. Aj tak je tu dostatok barov, ak by sa vám zacnelo po poháriku dobrého alkoholu (aj na Ko Lanta existujú večierky, len musíte vedieť, kde hľadať). Ostrov je populárne aj pre rodiny s deťmi alebo potápačov. Pretože je Ko Lanta o niečo menej známy ostrov ako Phi Phi, stal sa počas turistického rozmachu o niečo menej komerčnom, nejedná sa však o neobjavený klenot. Každá z pláží na západnom pobreží je posiata rezorty a bungalowy, čím viac na juh sa však dostanete, tým riedko osídlené je. Pláže však nie sú nikdy preľudnené. Zaujímavosťou je, že ostrov je veľmi obľúbený medzi švédskymi turistov, preto sa pripravte na to, že okrem angličtiny tu budete počuť tiež veľa "vi si sa", "god natt" alebo "läget".

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Thajsko

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.