Choď na obsah Choď na menu
 


Letoviská v Emirátoch

17. 6. 2019

Pre a proti Dubaj

+ PRE
+ Jedna z najprestížnejších destinácií pre pobytovú aj poznávacie dovolenku na svete; prvotriedne golfové ihriská
+ Nádherné pláže s jemným bielym pieskom a celoročne teplou vodou; veľký výber zájazdov za dobré ceny
+ Obrovské množstvo zaujímavých miest a pamiatok, mnoho z nich sa chváli prívlastkom "naj"; blízkosť letiska

- PROTI
- vyššie ceny ubytovacích, stravovacích i iných služieb (mimo dopravu), veľmi vysoká cena alkoholu
- bez šance na pokojnú dovolenku na opustených plážach ako v destináciách v juhovýchodnej Ázii alebo Karibiku
- vysoké teploty presahujúce 40 ° C obzvlášť v letnom období (v celých Spojených arabských emirátoch)
Úvodom o Dubaji


Vitajte v Dubaji, v meste, ktoré sa stalo pojmom. Nespochybniteľné a nablýskané centrum Perzského zálivu. Pyšná krásavice Dubaj vznikla z holé púšte. Pred pár desiatkami rokov tu bol len piesok, kamene, pár beduíni a jeden malý bonus schovaný pod zemou. Veľa a veľa surovej ropy! A tak sa začalo budovať. Budovať sa vlastne dodnes ešte neprestalo a len tak neprestane. Dubaji sa preto hovorí nielen sprofanovaný prezývkou "Perla Zálivu", ale aj "jedno veľké stavenisko". Vlastne je pravda oboje.

Dubaj je viac než mesto, administratívne je to samostatný emirát, ale je to hlavne obchodné, turistická, novátorská, pompézne, luxusné a kozmopolitné križovatka. Stretávajú sa tu nitky arabských tradícií s dych vyrážajúcimi mrakodrapmi západného strihu, luxusnými avenue, ultramodernými nákupnými centrami. V Dubaji nájdete všetko, všetko okrem duše mesta. Dubaj je umelý raj. Arogantne sa tváriaci centrum Stredného východu, ktoré žije v domnienke, že je pupkom sveta. V niečom vskutku je. Stojí tu najluxusnejší hotel sveta, 321 metrov vysoká siedmich hviezdičková plachetnica Burj al Arab, ktorá stojí na umelo vybudovanom ostrove. Len neďaleko od fantastických pláží si môžete zalyžovať na vybudované zjazdovke. Dubaj ponúka aj ôsmy div sveta, umelo vybudované Palmové ostrovy, ktoré sú ako jediné (ešte spolu s Veľkou čínskou múrom) viditeľné z Kozmu.

          

Hydropolis je ďalší unikát, jedná sa o prvý podmorský hotel na svete, ležiace 300 metrov od brehu v hĺbke pätnásť metrov. Skleneným tunelom Vás sem dovezie presklený, podmorský vlak. V plánoch je výstavba umelé pláže na hladine a tiež "generátora hmly", ktorá má poskytovať žiadaný tieň rozmaznaným turistom.

Dubaj je miesto, kde nič nie je nemožné. Má ambície byť najlepším a najluxusnejším miestom na planéte a v niektorých ohľadoch ním je už dnes. Mesto sa každú minútu rozrastá, pribúdajú honosné bulváre plné zelene, zimné areály (to všetko pri skutočnosti, že v Emirátoch prírodný sneh nie je a že je to defacto púšť, kde sa nič bez umelého zavlažovania len tak nezazelená). Niekedy je Dubaj nazývaná arabskou verziou Hongkongu, vzhľadom na vysoký počet mrakodrapov a ultramoderných stavieb. Atmosféra je tu ale iná. Dubaj je domýšľavý raj, kde žijú ľudia z celého sveta. Na uliciach sa tu stretávajú špinavý prisťahovalci z Indie, Pakistanu pracujúci na stavbách a v druhoradých, nekvalifikovaných pozíciách, s načančanými manželkami západných, špičkovo platených manažérov, ktorí pracujú pre nadnárodné korporácie. V obchodoch Vás nikdy neobslúžia Emiráťan, ale personál spravidla z ázijského kontinentu. Dubaj je skrátka kozmopolitné a multikultúrne a oproti ostatným emirátom aj slobodná. Bežne tu fungujú bary a diskotéky, ženy sa nemusí zahaľovať a rozhodne nesedí doma. Stále sa jedná o islamskej mesto, ale Dubaj sa prezentuje ako tolerantný a mimoriadne atraktívny miesto ako pre návštevu, tak pre život.

          

Dubaj rozdeľuje záliv - The Creek - na dve časti. Jedná sa o morský záliv (napodiv prírodné a nie umelý ako drvivá väčšina vecí v Dubaji) a zároveň dobrý orientačný bod. Okolo Creeku je rušno v každú dennú i nočnú hodinu, žije to tu vlastným tempom a životom. Dvanástim kilometrový záliv stále križujú kompy a loďky, ktoré poskytujú romantické pohľady na Dubaj a spájajú dve časti Dubaja. Luxusných štvrti Bur Dubai a Jumeirah so starobylou Deira, kde na Vás dýchne vánok starých čias, vôňa korenia, útulné arabské kaviarne a typický moslimský zhon. Práve tu sa tiež nachádza preslávený zlatý trh, o ktorom sa traduje, že je najväčší na svete. Gram zlata tu vyjde asi na 40 dirhamov. Milovníci nákupov by nemali minúť Dubajský nákupné festival, konajúce sa každoročne v marci.

Štvrte ako Bur Dubai a na nej nadväzujúce Jumeirah sú tou pravou tvárou Dubaja 21.storočia. Novodobá Dubaj je plná značkových butikov, obrích nákupných mall, drahých hotelov a precízne udržiavaných a zavlažovaných záhrad, okolo ktorých sa prepletajú limuzíny, jachty a súkromné ​​vrtuľníky. Jumeira je považovaná za štvrť, kde žijú prevažne cudzinci a kde si v tom všetkom prepychu, luxusu a blahobytu samou nudou hryzú nechty "Zúfalé manželky" po arabsky.

Pre a proti Abu Dhabi

+ PRE
+ Blízkosť veľkého medzinárodného letiska, vynikajúca infraštruktúra
+ Kvalitné hotely s bohatým vyžitím a veľmi dobrými súkromnými plážami
+ Prestížne destinácie s veľkým množstvom turistických atrakcií

- PROTI
- vyššie ceny ubytovacích, stravovacích i iných služieb (mimo dopravu), veľmi vysoká cena alkoholu
- bez šance na pokojnú dovolenku na opustených plážach ako v destináciách v juhovýchodnej Ázii alebo Karibiku
- vysoké teploty presahujúce 40 ° C obzvlášť v letnom období (v celých Spojených arabských emirátoch)
Úvodom o Abu Dhabi


Abu Dhabi (niekedy tiež Abú Zabí alebo Abú Zabí) je najväčším a najľudnatejším emirátom Spojených arabských emirátov. S rozlohou asi 73 tisíc kilometrov štvorcových (o málo väčší ako Írsko a menšie než ČR) zaberá približne 90% krajiny. Počet obyvateľov od roku 1980 do roku 2015 vzrástol približne o 2 milióny na 2,5 milióna. Stenojmenné hlavné mesto Abu Dhabi je po Dubaji druhým najľudnatejším mestom štátu. Mesto rovnako ako Dubaj prešlo v posledných desaťročiach veľkými zmenami a dnes ide o veľmi moderné mesto postavené v podstate celej za peniaze z ropy. Z takmer bezvýznamné rybárskej dedinky sa počas niekoľkých dekád stalo jedno z najmodernejších miest na svete s niekoľko svetovými "naj", sklenenými výškovými budovami a mnohaproudými cestami. V mnohých veciach však predsa len mesto kontrastuje s jeho slávnejším susedom, nie je tak okázalé a pompézne. Turisti, ktorí Abu Dhabi navštívia, nájdu v porovnaní s Dubajom uvoľnenejšie mesto, ktoré je skvelú voľbu pre tých, ktorí chcú vymeniť nepretržitý dubajský nočný život za niečo, kde sa môžu viac ponoriť do miestnej kultúry.

          

Napriek tomu pozlátko nie je najväčšiemu emirátu ani hlavnému mestu cudzie. Najbohatší veľká cena formuly 1, jedny z najdrahších hotelov sveta, najviac naklonená stavba sveta, najrýchlejší horská dráha, jedna z najväčších mešít na svete, najväčší mramorová mozaika na svete a takto by sa dalo pokračovať. Abu Dhabi bolo okrem usporiadania pretekov F1 tiež miestom konania Majstrovstiev sveta v jachtingu, golfový šampionát PGA tour alebo všemožné festivaly, či už hudobné, športové, kulinárske, umelecké alebo kultúrne.

Pre a proti Sharjah

+ PRE
+ Skvelé východiskové miesto pre návštevu ostatných emirátov, pretože Sharjah so všetkými susedí
+ Množstvo hodnotných arabských kultúrno-historických pamiatok
+ Veľmi dobré hotelové reťazce a ich súkromné ​​pláže s jemným pieskom

- PROTI
- suchý emirát - je tu úplný zákaz predaja a konzumácie alkoholických nápojov; striktné zahaľovanie
- oproti Dubaji a Abu Dhabi o poznanie horšie podmienky pre golf, len jedno menšie ihrisko
- vysoké teploty presahujúce 40 ° C obzvlášť v letnom období (v celých Spojených arabských emirátoch)
Sharjah


Zakotviť pri ceste do Spojených arabských emirátov v emiráte Shajah je šikovný strategický ťah. Nájdete tu toľko opatrovaná arabské nádhery, že UNESCO ho ocenilo ako Hlavné mesto kultúry arabského sveta. Rad turistov smerujúcich sem počuje na to, že veľa z tej nádhery sa blýska, blyští, pristane a hlavne sa dá kúpiť. Úchvatná architektúra a islamský duch miesta ale nemôže uniknúť ani tým, ktorí do Sharjahu idú len "na lov". Nadchne Ak Vás potom malá ochutnávka natoľko, že budete chcieť vidieť viac, neváhajte a cestujte. Zo Sharjahu totiž môžete totiž nahliadnuť do všetkých ostatných emirátov a vždy pritom prekročiť hranicu iba raz.

Sharjah vám ukáže arabskou tvár najvýstižnejšie zo všetkých emirátov, čo robí z pobytu tu výnimočný zážitok, ale nesie so sebou aj pár nepríjemností. Vykúpať sa inde ako na hotelovej pláži totiž znamená zahaliť ramená, brucho i nohy. Pravidlo zahalenie platí ostatne pre všetky verejné priestranstvá a neposlušnosť môže pokojne končiť pobytom vo väzenskej cele. Navyše tu nedostanete ani kvapku alkoholu a povolená nie je ani nočná zábava typu diskoték. Pre hotelové komplexy ale samozrejme táto tabu neplatí, takže aj v Sharjahu si môžete vychutnať dovolenku plnými dúškami a zakúsiť iný svet len ​​do takej miery, do akej vám to bude milé.

          

Nákupné oázy v Sharjahu by ste každopádne vynechať nemali, aj keď sa do rozhadzovanie nehrnú. Trhy, obchody i paláca s najrôznejším tovarom sú totiž živým skanzenom aj múzeom miestnej kultúry. Nákupný Mekkou je Modrý souk, kde zoženiete všetko od ručne tkaných kobercov po elektroniku, ale pokojne sa môžete len kochať tovarom aj stavbou samotnú. Ak by tu na Vás predsa len príliš dýchal konzum, vyrazte (zahalení) kamkoľvek do centra hlavného mesta. Čaká tu na Vás rozľahlá tradičné štvrť, trhovisko so strechou z palmového lístia, múzeá perzského umenia a hlavne atmosféra, ktorá Vás nechá naozaj nahliadnuť pod pokrievku arabského sveta.

Pre a proti Ras al-Khaimah

+ PRE
+ Krásna a rozmanitá príroda, od pláží cez púšť až po pohorie Al-Hadžára
+ Prvotriedne golfové ihriská Al Hamra Golf Club a Tower Links Golf Club
+ Menšie počty turistov a porovnateľné pláže ako v Dubaji alebo Abu Dhabi

- PROTI
- menšie prestíž destinácia oproti dvom najväčším emirátom, bez výnimočných a svetovo jedinečných atrakcií
- väčšia vzdialenosť od letiska do niektorých severnejšie položených hotelov
- vysoké teploty presahujúce 40 ° C obzvlášť v letnom období (v celých Spojených arabských emirátoch)
Ras al-Khaimah


Najsevernejšie položený emirát je pre mnoho cestovateľov vrcholom arabské "strechy" (ako sa mu tiež prezýva) nielen opticky. Ak totiž neprahne po pozlátku Dubaja a návšteva Emirátov je pre Vás viac cestou za poznaním ako spoločenskú prestížou, nemali by ste Ras al-Khaimah v žiadnom prípade minúť. Učaruje Vám, koľko prírodné krásy sa na necelých 1700 štvorcových kilometrov vojde - na severe sa z mora dvíhajú úchvatné steny pohoria Hajar, v ich podhorí sa skrýva zelený pás údolia, ktorý je najúrodnejšej z celých Emirátov. Na juhu potom prechádza v púšť s červenými piesočnými dunami. Pobrežie nie je ani tu ochudobnené a čarokrásnej pláže s bielym pieskom.

          

Hoci najobľúbenejšie športovou aktivitou je na Ras al-Khaimahu bezpochyby golf, vyberať si môžete z mnohých ďalších. Na hore Jebel Jais pri hranici s Ománom sa dokonca rodí lyžiarske stredisko.

Hlavné mesto Ras al-Khaimah je po stáročia pozoruhodným svedkom stretávaní kultúr. Dominuje mu pevnosť, v ktorej sídlili arabskí vládcovia, ale aj typická trhovisko, kde môžete sa zjednáva o všetko možné od čerstvých rýb až po šperky a honosné látky.

Azyl pokoja nájdete v kúpeľnom sídle Khatt. Môžete sa tu rozmaznávať horúcimi minerálnymi prameňmi priamo v palmovom raji pod korunou majestátnych hôr. Zatúžite Ak naopak po troche adrenalínu, vydajte sa na ťavie dostihy (konajú sa každoročne od septembra do apríla) alebo do susedného emirátu Umm Al-Qaiwain, kde sa nachádza jeden z najväčších aquaparkov sveta.

Pre a proti Fujairah

+ PRE
+ Jedny z najlepších potápačských a Šnorchlovacie lokalít v Spojených arabských emirátoch
+ Blízkosť pohoria Hadžára; nezvyčajné kúpanie v Ománsky záliv
+ Pokojnejšie dovolenka ako v najväčších emirátoch a porovnateľné pláže ako v Dubaji alebo Abu Dhabi

- PROTI
- menšie prestíž destinácia oproti dvom najväčším emirátom, bez výnimočných a svetovo jedinečných atrakcií
- v samotnom meste Fujairah je veľmi málo k videniu a nie je tu tak atraktívny atmosféra
- vysoké teploty presahujúce 40 ° C obzvlášť v letnom období (v celých Spojených arabských emirátoch)
Úvodom o Fujairah


Fujairah (slovensky možno tiež Fudžajra) je piatym najväčším emirátom Spojených arabských emirátov a zároveň jediným, ktorý nemá prístup k Perzskému zálivu, iba k Ománskému zálivu. Emirát má rozlohu približne 1 150 kilometrov štvorcových (zhruba trikrát menší než Karlovarský kraj) a zaujíma asi len 1,5% štátu. Žije tu približne 130 000 obyvateľov, čo z neho robí druhý najmenej lidnatý emirát. Fujairah je taký jediný zo siedmich emirátov, ktorého krajina je takmer celá hornatá, narozdiel od Dubaja alebo Abu Dhabi, ktorých veľkú časť tvorí púšť, v emiráte Fujairah je na pomery štátu nadpriemerné množstvo ročných zrážok, čo využívajú tunajší farmári. Fujairah je tiež najmladším emirátom, keďže získal nezávislosť na susednom Sharjah až v roku 1952.

          

Emirát bol obdarený veľmi zaujímavou krajinou, ktorá je vhodná aj k rozvoju cestovného ruchu, čoho už v posledných desaťročiach tunajšie vláda aj podniky využívajú. Emirát je spojený so všetkými šiestimi emirátmi aj Ománom kvalitné sietí diaľnic, jeho medzinárodná leitště je moderný a efektívny s veľmi dobrým zázemím. Ubytovať sa tu môžete ako vo veľkých a honosných hoteloch medzinárodných reťazcov, tak menších súkromných hoteloch. Emirát má však pomerne obmedzené možnosti verejnej dopravy, našťastie tu ceny taxi nedosahujú ani zlomku sadzieb slovenských taxislužieb, samozrejme predovšetkým vďaka lacným pohonným hmotám. Za menej ako 2 hodiny z Dubaja sa dostanete na miesto medzi mesačnou krajinou pohoria Hadžára a približne 70 km piesočného pobrežia ako stvoreného pre relaxáciu a veci tým spojené. Každodenný život v emiráte sa točí okolo islamu a tradičnej arabskej kultúry. Vplyv islamu tu vidíte všade, na architektúre, hdubě, kuchyňu i životnom štýle. Pitie alkoholu je možné iba v hoteloch a od začiatku tisícročia tiež v niektorých baroch.

Pre a proti Ajman

+ PRE
+ O poznanie nižšie ceny služieb a niektorých druhov tovaru ako v najväčších emirátoch
+ Menej známy emirát, ktorý má však z hľadiska pobytové dovolenky čo ponúknuť
+ Pokojnejšie dovolenka ako v najväčších emirátoch a porovnateľné pláže ako v Dubaji alebo Abu Dhabi

- PROTI
- menšie prestíž destinácia oproti dvom najväčším emirátom, bez výnimočných a svetovo jedinečných atrakcií
- menší výber zájazdov od českých cestovných kancelárií
- vysoké teploty presahujúce 40 ° C obzvlášť v letnom období (v celých Spojených arabských emirátoch)
Ajman


Ajman (slovensky tiež Adžmán) je s rozlohou púhych 260 kilometrov štvorcových (zhruba ako rozloha Brna) najmenším zo siedmich arabských emirátov. Leží na pobreží Perzského zálivu a je celý obklopený emirátom Sharjah. Hlavným mestom je rovnomenné mesto, v ktorom žije prevažná väčšina z 230 tisíc obyvateľov (podobne ako napr. V Košiciach). Hlavným turistickým centrom je pekná palmami lemovaná piesočnatá pláž s hotely, ktoré majú veľmi dobrý pomer cena / výkon.

          

K emirátu patrí, ako to už v tomto štáte chodia, tiež dve exklávy. Prvý z nich je Manama, ktorá leží asi 60 km východne od hlavnej časti emirátu medzi emiráty Fujairah a Sharjah. Druhým je Masfut, ktorý leží viac ako 120 km od hlavnej časti a je obklopený dubajskú časťou Hatta. Väčšina územia emirátu je zastavaná, nachádza sa tu aj menšie priemyselnej zóny, na severovýchode tiež skladovacie priestory. Pobrežná zátoka bola vyhĺbená, aby tu mohol vzniknúť prístav, u ktorého sa tiež nachádza zóna voľného obchodu.

Pre a proti Umm Al Quwain

+ PRE
+ Najpokojnejšie zo všetkých emirátov, bez veľkého zhonu mestského života ako v Dubaji alebo Abu Dhabi
+ Vhodné pre rodiny s deťmi; prítomnosť akvaparku Dreamland
+ Veľmi kvalitné pláže a more vhodné tiež pre vodné športy všetkého druhu

- PROTI
- menšie prestíž destinácia oproti dvom najväčším emirátom, bez výnimočných a svetovo jedinečných atrakcií
- veľmi malý alebo mizivý výber zájazdov od českých cestovných kancelárií, často nutné ísť individuálne
- vysoké teploty presahujúce 40 ° C obzvlášť v letnom období (v celých Spojených arabských emirátoch)
Umm Al Quwain


Emirát Umm Al Quwain (slovensky tiež Umm al-Kuvajn) je s rozlohou asi 755 kilometrov štvorcových (asi ako okres Prostějov) druhým najmenším emirátom Spojených arabských emirátov. S populáciou iba 80 tisíc obyvateľov je však zďaleka najmenej obývaným zo siedmich emirátov. Leží medzi emiráty Ajman a Ras al-Khaimah a tiahne sa od krásneho sviežeho zeleného pobrežia Perzského zálivu cez zvlnené piesočné duny vo vnútrozemí až po úrodnú oázu okolo Falaj Al Moallemi, ktorá leží 50 km od hlavného mesta na pobreží, ktoré nesie rovnaký názov ako samotný emirát, Umm Al Quwain. Meno emirátu je odvodené od Umm Al Quwatain, čo znamená "Matka dvoch síl" a odkazuje na mocnú moreplavecká tradíciu emirátu.

 
Moderná história emirátu sa začala písať na konci 18. storočia, kedy kmeň Al Ali presťahoval svoje hlavné mesto z ostrova Al Sinniyah na súčasné miesto, keď začali vysychať zásoby pitnej vody. Oficiálne bol emirát sformovaný v roku 1775, kedy šejk Majid Al Muallem založil Umm Al Quwain ako nezávislé šejchství. Osídlený bol však oveľa skôr, najstaršie osady sa tu nachádzali už pred 7 tisíc rokmi. Stopy týchto starobylých spoločenstiev sú stále viditeľné v přístvu Al Dour.

 

Náhľad fotografií zo zložky Spojené arabské emiráty

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.