Choď na obsah Choď na menu
 


Gastronómia SAE

17. 6. 2019

V Spojených arabských emirátoch si určite prídete na svoje. Miestny gastronómia je veľmi zaujímavá a pestrá a vďaka tomu, že v SAE žijú ľudia mnohých rôznych národností, môžete sa tu stretnúť s množstvom zaujímavých a chutných jedál a nápojov. Okrem všeobecne arabských jedál sú tu rozšírená aj marocká, iránska, thajská, čínska, libanonská a mnoho ďalších. Ktoré pokrmy a ktoré nápoje sú pre Spojené arabské emiráty najtypickejšie a čo by ste si rozhodne nemali nechať ujsť, ak túto krajinu navštívite?
Jedlo v Spojených arabských emirátoch

Pre Spojené arabské emiráty sú charakteristické najmä arabská jedla a z konkrétnych surovín prevažuje predovšetkým zelenina, ďalej potom rôzne druhy mäsa, rýb a morských plodov. Pretože sa jedná o islamskú krajinu, neje sa tu bravčové mäso - najčastejšie sa podáva jahňacie alebo hovädzie, stretnúť sa ale môžete aj s mäsom ťavom alebo kůzlečím. Tradičným jedlom je napr. Shawarma - opečené mäso so zmesou zeleniny a dresingom. Typické sú pre Spojené arabské emiráty tiež rôzne druhy orieškov, datle a predovšetkým obrovská ponuka korenie, ktoré sa často predáva na pouličných trhoviskách. Za skúšku stojí aj niektoré sladkosti a dezerty, napr. Rôzne druhy arabských pudingov a iných miestnych špecialít.
Pitie v Spojených arabských emirátoch

K jedlu sa v Spojených arabských emirátoch zvyčajne podáva čistá voda, obľúbené sú tiež čerstvo pripravené ovocné alebo zeleninové šťavy. Medzi tradičné arabské nápoje patrí tiež káva a veľa sa tu pije aj čaj. Typickým arabským nápojom je napr. Ayran - mliečny nápoj pripravený z jogurtu a vody. Naopak alkohol v SAE moc rozšírený nie je, pretože moslimovia ho majú zakázaný. V jednom zo siedmich emirátov (Šardžá) nie je k dostaniu vôbec, v ostatných potom len v špecializovaných obchodoch alebo v hoteloch. Rovnako ako v iných exotických krajinách, ani v Spojených arabských emirátoch sa neodporúča piť vodu z kohútikov - ak sa chcete vyhnúť črevným ťažkostiam, vždy radšej dajte prednosť balenej vode.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.