Choď na obsah Choď na menu
 


Gastronómia Maledivy

17. 6. 2019

Na Maledivách je tradičné jedlo ovplyvnené nielen polohou Maldív a ich históriou, ale aj súčasným náboženstva, čo je Islam. V malajzijskej kuchyni prevládajú určité prvky indickej kuchyne, ktorá je charakteristická veľmi pikantnými a tiež korenenými pokrmy a tak vo väčšine jedál teda môžete ucítiť chuť jemne štipľavého kari.

K základným mäsitým pokrmom sa radí predovšetkým ryba. Tá je upravovaná na mnoho spôsobov a je neoddeliteľnou súčasťou každého jedálnička. Pochutnať si môžete na rybe vyprážané, údené, varené, grilované, prípadne pečené.

Častou alternatívou morských rýb sú tiež kalamáre, menšie druhy kreviet či chobotnice, ktoré sa zvyčajne opekajú na grile. Ako príloha sa ku všetkým hlavným chodom najčastejšie servíruje ryže a alebo chlieb.

Roshi je označenie pre tenké múčne placky, ktoré sa obvykle zajedá ku väčšine jedál. Po tejto prílohe by ste sa teda mali pátrať vo väčšine jedálničkov. Kottoroshi je naopak označenie pre placky Roshi, ktorý sú natrhané na kúsky a zvyčajne bývajú zapečené s tuniakom, zeleninou a s veľkým množstvom chili.

Snáď najobľúbenejšie jedlo na Maldivách sa nazýva Mashuni. Ide o kúsky nasekaného tuniaka v kombinácii s cibuľou, kokosom a chilli papričkami. Populárny je však tiež tuniak na karí, ktorého na menu nájdete pod označením Kulhimas.

V prípade, že milujete polievky, určite si nenechajte ujsť príležitosť ochutnať Ghuradia, teda rybiu polievku. Ak si chcete na dovolenke dopriať aj pokrm, ktorý sa podobá našej šošovke, určite vyskúšajte delikatesu zvanú Dhaalu Curry.

V hotelových komplexoch však môžete naraziť aj na rýdzo "európske" jedlo. Pochutnávať si teda môže napríklad na bravčovom, kuracom alebo hovädzom mäse, alebo na špagetách, prípadne tiež na pizzi.

Pod názvom hedhikaa ( "krátka jedla") sa skrývajú všetky rozmanité cukrovinky a tortičky, ktoré sú typické svojou sladkou a sýtu chuťou. Radí sa sem napríklad pikantné rybie koláčiky, guľôčky z lístkového cesta plnené rybie náplňou, sladký vaječný krém alebo kokosové mlieko s ružovým pudingom. K obľúbeným, domácim, ovocným druhom patrí kokosové orechy, mango, ananás, mini banány a chlebovník.

A čím môžete všetky tieto dobroty zapiť? Najobľúbenejším nápojom na Maledivách je rozhodne čaj, ktorý si tunajší obyvatelia vychutnávajú v čajovniach. Štandardným typom je čierny čaj, ktorý sa pije veľmi sladký a zdobia sa plátkom citróna. V niektorých čajovniach Vám však môžu ponúknuť mlieko v prášku, ktoré by malo nápoj zjemniť.

Tradičný maldivský nápoj sa nazýva Raa. Ide o veľmi sladkú a delikátna tekutinu, ktorá je charakteristická aromatickou vôňou a lahodnou chuťou. Tento nápoj sa získava z kmeňa kokosové palmy, a to len v miestach, na ktorých rastú kokosové orechy.

Ak dúfate, že si na dovolenke pochutnáte aj na nejakom alkoholu, budeme Vás musieť upozorniť na niekoľko skutočností. Požitia alkoholických nápojov je pre miestni obyvatelia naprostej tabu. Sprísnené protialkoholickej opatrenia totiž nedovoľujú obyvateľom sa alkoholu ani dotknúť, teda v hotelových baroch a reštauráciách rozlievajú a miešajú alkoholické nápoje zamestnanci - cudzinci, ktorí pochádzajú napríklad z Indie. Majte tiež na pamäti, že pitie alkoholu mimo turistickej rezorty je u turistov považované za ilegálne čin
.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.