Choď na obsah Choď na menu
 


Letoviská v Libanone

17. 6. 2019
Bejrút – je známy ako „Paríž východu“ a predstavuje veľmi populárnu turistickú destináciu. Mesto síce značne utrpelo 16 ročnou občianskou vojnou, avšak dôsledkom rýchlej a pôsobivej obnovy mesta sa Bejrút opäť stal obľúbeným turistickým a obchodným centrom na Blízkom východe. Bejrút je známy aj skvelou polohou a dobrým prístupom do Stredozemného mora. Pobrežie mesta má niekoľko zaujímavých pláží. V meste je niekoľko múzeí, hlavným je Národné múzeum, ktoré ponúka zbierku asi 1300 artefaktov. Určite si však netreba nechať újsť ani nočný život, ktorý je tu naozaj aktívnyTripoli – je druhým najväčším mestom v krajine. Mesto sa nachádza na severozápade krajiny na okraji púšte. Patrí v Libanone k mestám s najväčším arabským vplyvom, ktoré si však zachovalo svoj pôvodný provinčný šarm. História tohto mesta sa datuje do siedmeho storočia pred Kristom. Centrum mesta, i keď je obkolesené modernými blokmi a plážovými rezortmi, si uchovalo svoj pôvodný charakter. Mesto sa skladá z dvoch častí – z oblasti, ktorú tvorí prístav, a z vlastného mesta. V starom stredovekom centre ležiacom na úpätí zámku Crusader sa nachádza množstvo zaujímavých mešít, vrátane mešity Great Mosque, Taynal, Al-Muallaq Burtasiyat Madrassa. Staré trhovisko poskytuje návštevníkom zaujímavé nákupy. V oblasti prístavu Al Mina sa vyskytujú reštaurácie ponúkajúce skvelú morskú stravu i rybí trh. Za návštevu stojí taktiež Zelené námestie, Červený zámok, ktorý predstavuje rozsiahly palácový komplex s mnohými nádvoriami, či tri brány (Bab Zanata na západe, Bab Hawara v juhovýchodnej a Bab al-Bahr v severnej časti opevnenia) umožňujúce vstup do Mediny (starého mesta).
Sidon - pôvodne fénické mesto ležiace 48 km na juh od Bejrútu. Je zároveň tretím najväčším mestom Libanonu. K najdôležitejším pamiatkam patrí križiacky Morský hrad z 13.storočia, Karavasenraj Khan al-Franj - miesto vtedajších zastávok pre karavány.
Byblos – leží 42 km severne od hlavného mesta. Má reputáciu najstaršieho mesta na svete, v ktorom boli vykopané artefakty datované do obdobia neolitu, ako i vykopávky spadajúce do obdobia kanaánskeho, fenického, helenistického, rímskeho a do periódy križiackych výprav. Rybárske loďky a plavidla dotvárajú príchuť starého prístavu. Dnešné Byblos je kvitnúcim moderným mestom so starým mestským centrom, ktorý z pohľadu návštevníkov patrí medzi najzaujímavejšie pre objavovanie miestnej histórie. K atrakciám je možné zaradiť pozostatky Veľkého chrámu z roku 2.700 p.n.l., chrám Baala z rovnakého obdobia a obelisky z roku 1.600 p.n.l.. Ďalej hrad Byblos postavený križiakmi v 12. storočí, staré mestské opevnenie a iné.
Baalbek – blízko sýrskych hraníc leží nádherne zachované archeologické nálezisko, v ktorom sa nachádzajú chrámy z čias rímskej ríše. Baalbek sa nachádza i na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Anjar – ruiny mesta Anjar, pôvodom z 8. storočia boli v minulosti známe aj pod menom Gerrha. Mesto bolo založené Omájovcom kalifom Wallidom I.. Na zoznam UNESCO bolo mesto zapísané v roku 1984.
Tyre – fénické mesto, ktorého archeologické pamiatky pochádzajú hlavne z doby rímskej. Legenda hovorí, že práve tu bolo objavené fialové farbivo. Na zoznam UNESCO bolo mesto zapísané v roku 1979.
Jeita – dvadsať kilometrov severne od Bejrúta sa nachádza veľkolepý jaskynný komplex. 
Beiteddine – horský palác emíra Bašíra, ktorý nechal postaviť v roku 1814 ako nové sídlo vlády. Palác sa nachádza 50 km juhovýchodne od Bejrútu a bol roku 1943 ustanovený národnou pamiatkou Libanonu. Dnešný Beiteddine s múzeami a záhradami je jedným z libanonských hlavných turistických atrakcií.
Cedars cédrové háje, ktoré sa nachádzajú v horách vo výške cca 2.000 m n. m.. Niektoré stromy sú až 1.500 rokov staré.
 

Náhľad fotografií zo zložky Libanon

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.