Choď na obsah Choď na menu
 


Výlety v Izraeli

17. 6. 2019

Bazilika Svätého hrobu

Hradby Starého mesta v Jeruzaleme ukrývajú architektonický skvost a významné pútnické miesto.  Hovoríme o kresťanskej Bazilike Svätého hrobu. Podľa Nového zákona bola postavená pri mieste, kde bol ukrižovaný Kristus. Stavba je známa tiež ako Chrám Božieho Hrobu či kostol Vzkriesenia. Súčasťou stavby je rotunda s malou svätyňou, kde je umiestnený Ježišov hrob.

Skalný dóm

Uprostred Chrámovej hory sa týči majestátny Skalný dóm. Už z diaľky vás upúta jagajúca sa zlatistá kupola s výškou takmer 21 metrov. Islamská svätyňa patrí k najnavštevovanejší pamiatkam Jeruzalema. Stavba bola zahájená v roku 687 a dokončená o 4 roky neskôr za vlády 9. kalifu Abd al-Malik ibn Marwana.

Múr nárekov

Symbol Jeruzalema, miesto, kam sa s prosbami obracajú veriaci z celého sveta... to je posvätné miesto známe ako Múr nárekov. Pútnici sa tu oddávajú modlitbám a vkladajú svoje priania napísané na papieri do štrbín múru. Dvadsať metrov vysoký múr bol postavený ako súčasť niekdajšieho chrámu. Dnes pred ním stojí kamenné námestie, ktoré vniklo rozšírením pôvodného, vojnou zničeného námestia.

Getsemanská záhrada

Vo východnej časti Jeruzalema, na úpätí Olivovej hory môžete navštíviť Getsemanskú záhradu. Toto miesto je opradené mnohými príbehmi. V Biblii sa píše, že bola miestom utrpenia a ukrižovania Krista. Podľa východnej ortodoxnej cirkvi sa záhrada spája s Pannou Máriou. Je tu umiestnený jej hrob. No s istotou vieme, že v ňom nebola pochovaná.

Jaffa

Jaffa je starobylé prístavné mesto a jedno z najznámejších letovísk v Izraeli. Prepája pútavé historické pamiatky so zábavou, kúpaním a oddychom na pláži. Mestom sa tiahnu rušné promenády s tradičnými trhmi a historické budovy. Navyše je to výborný východiskový bod pre podnikanie výletov.

Eilat

Eilat či Ejlat je dnes jedno z najznámejších izraelských letovísk. Rozprestiera sa v najjužnejšom cípe krajiny. Krásne pláže Eilatu obmýva Červené more. Lokalita je vhodná na šnorchlovanie a potápanie.

Tel Aviv

Pulzujúce izraelské mesto Tel Aviv je významným kultúrnym a ekonomickým centrom. Rozkladá sa na pobreží Stredozemného mora. Zrekonštruovaná historická časť kontrastuje s modernými stavbami. Turistov lákajú najmä krásne pláže, nočný život a nákupné možnosti. Nenechajte si ujsť návštevu miestneho tradičného trhoviska.

Cézarea

Letovisko Cézarea začalo svoju históriu písať už v druhom storočí pred Kristom. O jeho založenie sa zaslúžil Herodes Veľký, ktorý panoval krutou rukou. No vďaka nemu sa mesto začalo rozvíjať a stalo sa významným prístavom krajiny. Za pozretie stoja pamiatky ako napríklad rímske divadlo, kde sa i dnes konajú predstavenia, hradby s citadelou, Herodesov palác či rímsky akvadukt. Popri akvaduktu sa tiahne krásna piesočnatá pláž.

Haifa

Prístavné mesto Haifa je tretím najväčším mestom Izraela. Haifa vás očarí úchvatným výhľadom na more a tiež krásami prírody. Hlavnou atrakciou mesta sú Bahájske záhrady. Veľkolepé záhrady tvorí 19 terás na hore Karmel, ktoré sa tiahnu v dĺžke až jeden kilometer. Na vrchole týchto terás sa nachádza náboženský významná svätyňa – svätyňa Bába.

Mŕtve more

Na hranici Izraela a Jordánska sa rozprestiera unikátne prírodné bohatstvo – Mŕtve more. Do povedomia sa dostalo predovšetkým vďaka svojim blahodárnym účinkom na organizmus. Jazero je najnižšie položenou vodnou plochou na svete. Ďalšou zaujímavosťou jazera je jeho obsah soli. Ten je vyšší než má ktorékoľvek more či oceán.

Machteš Ramon

K prírodným skvostom Izraela patrí tiež kráterovitý útvar Machteš Ramon. Rozprestiera sa na úpätí Har Negev, v Negevskej púšti. Machteš spolu s okolím tvoria Prírodnú rezerváciu Ramon, najväčší národný park na území Izraela.

Útes delfínov

Príjemným spestrením pobytu v Izraeli je výlet za delfínmi. Sprievodcovia vás zavedú na miesto, kde sa tieto pozoruhodné tvory vyskytujú v hojnom počte. Cena poldenného výletu sa pohybuje okolo 30 EUR. S delfínmi si môžete dokonca aj zaplávať.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.