Choď na obsah Choď na menu
 


Gastronómia

17. 6. 2019

V pouličným predaji je bežne dostupný falafel - vyprážané guličky z cícerovej kaše, podávané v chlebovej placke pita s hranolkami, šalátom, nakladanú zeleninou, sezamovú omáčkou tahini (tchina), ostrými omáčkami alebo kečupom. Ďalším bežným pokrmom je hummus (správnejšie chumus), kaša z cíceru s prísadami cibule, rôznych bylín a cesnaku. Ako príloha sa podávajú olivy a do kaše sa kvapne niekoľko kvapiek olivového oleja. Hummus sa naberá na placku a je vhodným predjedlom alebo aj prílohou k hlavnému jedlu. Ako príloha sa používa i kuskus. Obľúbené sú plnené baklažány Mashi, ktoré sa ujali v Európe obzvlášť okolo Stredozemného mora.

Z mäsitých jedál je to kebab, šašlik a švarma, slabé plátky baranieho či kuracieho mäsa hutne napchaté na otočnú vertikálnu tyč a rožnenie otáčaním okolo ohňa. Plátky sa odkrojují a s prílohou sa balia do chlebové placky pita. Konzumujú sa aj ryby, napr. Grilovaný pilobřich ostnatý mousht alebo marinovaný tuniak Palamidi. Ďalším mäsitým pokrmom je druh eintopf z krúp, fazule, zeleniny a mäsa.

Obľúbené sú aj sladké jedlá - orechový koláč baklava, pečivo konafa so sirupom a rôznymi druhmi orechov, sladká ryža s mliekom mahalebbi, karamelový puding Malabo, chalva a kandizované kúsky ovocia. V Izraeli je bohatý výber ovocia, zvlášť preslávené sú citrusové plody, najmä pomaranče jaffa. Z ďalšieho ovocia sú to melóny, granátové jablká, figy, datle, Guajavy, avokádo a kvalitné jablká, jahody atď. V minulosti bola z Mexika bola do Izraela importovaná opuncie, ktorej plodom sa tu hovorí Sabra. Izraelským domorodým Židom sa po tomto ovocí niekedy prezýva Sabra.

Z nápojov sú v Izraeli najpopulárnejšie čaj a káva. Arabi servírujú väčšinou tmavý sladký čaj v skle, niekedy s prídavkom mäty. Židia si skôr potrpí na čaji s citrónom alebo s obdobou sušeného mlieka vyrobenú na rastlinnej báze (tzv. Parvo), aby vyhoveli požiadavke kóšer (po mäsitom jedle). Káva sa pije tmavá a silná, Arabi či orientálny Židia často servírujú horkú tureckú kávu s prídavkom kardamonu. Bežne sú k dostaniu ovocné šťavy, okrem citrusových džúsov sú tradičnými palestínskymi drinky datľová a mandľová šťava.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.