Choď na obsah Choď na menu
 


Výlety Sumatra

17. 6. 2019

Jazero Toba (Lake Toba)

Aj v rovníkovom páse nájdete miesta, kde príde vhod pribaliť si do batohu teplé oblečenie. Také je napríklad okolie jazera Toba, ktoré vo výške 900 metrov nad morom obýva kalderu supervulkánu, ktorého posledná erupcia bola tou najväčšou a najintenzívnejší za posledných 25 miliónov rokov. Jazero v niektorých miestach dosahuje hĺbku 500 metrov, pričom sa rozprestiera na 1 130 kilometroch štvorcových, čím dosahuje takmer dvojnásobok rozlohy celého Singapure, a tak je aj najväčším jazerom sopečného pôvodu na svete.

Brehy tohto ohromného jazera obklopeného borovicovými lesmi a vrcholky hôr sú domovom ľudu prezývaného Batak. Ich kultúra zahŕňa rôzne zvyky a rituály, avšak obzvlášť pozoruhodný je jej odraz v architektúre, konkrétne v zastrešenie ich domčekov, ktoré je uprostred prehnuté a smerom k priečelia sa dvíha nahor a svojím tvarom tak pripomína býčie rohy. V niektorom z takýchto domčekov môžete počas svojej cesty úchvatnou prírodou dokonca stráviť noc a nasledujúce ráno sa môžete vydať na plavbu po jazere, ktorá vás zavedie napríklad až na jazernej ostrov Samosir, kde na vás čaká napríklad múzeum Batak (Batak Museum), nádherné vodopády alebo termálnymi prameňmi.
mesto Medan

Štvrté najväčšie mesto Indonézie a najosídlenejší sumatranský metropoly - Medan - si získalo srdcia mnohých gurmánov. V jeho uliciach totiž môžete ochutnať tie najlepšie javánské, batakské, indického a čínskeho špeciality, za ktorými sem vyrážajú ľudia zo všetkých indonézskych ostrovov. Okrem dobrého jedla sa tu tiež môžete kochať krásnou holandskou koloniálnou architektúrou v štýle Art Déco, v ktorom bola postavená tunajšie pošta a radnica, rovnako ako mnoho ďalších budov rozprestretých po celom meste. Medan si vás tiež získa svojimi trhovisku, nákupnými centrami a mnohými kúpeľmi, kde si môžete dopriať chvíľu starostlivosti a odpočinku.
Národný park Kerinci Seblat (Kerinci Seblat National Park)

Na Sumatre môžete navštíviť celkom jedenásť národných parkov, z ktorých najväčším je Národný park Kerinci Seblat s rozlohou o takmer 14 000 kilometroch štvorcových. Na jeho území, ktoré na západe zakončuje pohoria Barisan, sa stretávajú hneď štyri sumatranský regióny - Západná Sumatra, Jambi, Bengkulu, a Južnej Sumatra. Samotné meno parku je odvodené od dvoch najvyšších vrcholov na ostrove, najvyššiu indonézskej sopky Mount Kerinci (3 805 m) a hory Seblat (2 838 m).

Strmé cesty za ich vrcholky sú skutočnou výzvou pre väčšinu horských dobrodruhov, avšak najväčšie bohatstvo parku spočíva v jeho zvieracej a rastlinnej ríši. Tunajšie pralesy sú totiž domovom mnohých vzácnych cicavcov, vrátane sumaterských tigrov, slonov a nosorožcov, tapír, leopardov aj niekoľkých zástupcov primátov, a tiež množstvo druhov plazov a vtákov.
Padang

Už od 16. storočia bol Padang, dnešné hlavné mesto Západnej Sumatry, významným strediskom obchodu s Indiou a dokonca aj s niekoľkými európskymi mocnosťami. Kvôli neďalekým ložiskám zlata si na neho po stáročia brúsila zuby Veľká Británia a Holandsko a obom krajinám sa ho neraz podarilo zmocniť. Oficiálne pripadlo Indonéziu až v 40. rokoch minulého storočia a od tej doby má za sebou obrovský rast, o čom svedčí napríklad niekoľkonásobné ocenenie adiPURE, ktoré sa udeľuje za čistotu a súlad so životným prostredím.

Hlavnou atrakciou Padangu je jeho staré mesto, ktoré je situované pozdĺž oboch brehov rieky Muar a skladá sa z mnohých farebných domov a prístavu postaveného počas nadvlády Holandsko. Za vašu pozornosť tiež stojí krásna, zelenkavá mešita Masjid Muhammadan, ktorú po jej postavení v 19. storočí navštevovali hlavne indickí obchodníci. Pre ďalšie zaujímavosti zo tunajšej histórie a kultúry si však zájdite do múzea Adityawarman a po ceste zavítajte aj do chrámu See Hien kiong, ktorý počas zemetrasenia v septembri 2009 utrpel rozsiahle škody, ale aj napriek tomu sa radí medzi významné pamiatky tohto regiónu.
Útočisko orangutanov v Bukit Lawang (Bukit Lawang Bohorok Orangutan Rehabilitation Centre)

Malá dedinka Bukit Lawang je v turistickom svete známa predovšetkým vďaka tomu, že leží na okraji džungle, ktorá patrí medzi hŕstku miest na svete, kde máte možnosť pozorovať orangutany v ich prirodzenom prostredí. Džungľou vás prevedie tunajší sprievodca, ktorý vám bude po ceste rozprávať o živote orangutanov, ich návykoch a tiež vám názorne ukáže, ako prebieha ich kŕmenie. Centrum slúži na to, aby si títo primáty osvojili všetky zručnosti, ktoré by vo voľnej prírode mohli potrebovať k prežitiu. Vďaka tomu by malo dôjsť k rozšíreniu tohto zvieracieho druhu, čím by sa zároveň predišlo jeho hroziacemu vyhynutia.
Mesto Banda Aceh

Ústie rieky Aceh, ktorá sa v najsevernejšom bode ostrova vlieva do Andamanského mora, obýva mesto Banda Aceh. Počas 16. a 17. storočia bolo hlavným mestom sultanátu Aceh, avšak vtedy ešte pod názvom Kutaraja. Do povedomia celého sveta sa znova dostalo až za nešťastných okolností v roku 2004, kedy utrpelo veľké škody po zemetrasení v Indickom oceáne a následnom útoku vlnou cunami. Veľká časť mesta bola po týchto udalostiach prestavaná a vzniklo tu dokonca aj Múzeum Tsunami, ktoré mapuje ich priebeh a tiež príbehy ich obetí.

Jednou z neodmysliteľných dominánt mesta je ohromná mešita Mesjid Raya Baiturrahman (Baiturrahman Grand Mosque) pochádzajúci z 19. storočia, do ktorej sa však ženy nedostanú bez toho, aby mali hlavu zahalenú šatkou. Obľúbenou turistickou atrakciou je tiež historický park Gunongan (Gunongan Historical Park), ktorý sa skladá z paláca, záhrad a tiež zvláštne kruhové budovy snehovo bielej farby, ktorej pôvodný účel sa zatiaľ nikomu nepodarilo rozkľúčovať.
Národný park Bukit Tigapuluh (Bukit Tigapuluh National Park)

Niečo cez 143 000 hektárov z východnej Sumatry zaberá Národný park Bukit Tigapuluh, ktorý je výnimočný predovšetkým vďaka jeho zachovalé faune a flóre. Rovnako ako v Národnom parku Kerinci Seblat, aj tu sa vám naskytne príležitosť nahliadnuť do života tigrov, nosorožcov, slonov a dnes už aj orangutanov, pričom sa vám do cesty môže pripliesť až 200 druhov najrôznejších vtákov. Okrem rozmanitého zvieratstva je park domovom tiež niekoľkých kmeňov, medzi ktoré patrí napríklad Talang Mamak alebo Orang Rimba, ktorého obyvatelia, prezývaní Kubu, migrujú po celom národnom parku a žijú len z toho, čo im jeho prírodné zdroje poskytnú.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.