Choď na obsah Choď na menu
 


Výlety Jáva

17. 6. 2019

Jakarta

Hlavné mesto celej Indonézie sa nachádza práve na ostrove Jáva. Je ním mesto Jakarta v severozápadnej časti ostrova. Pri návšteve nevynechajte zaujímavé miesta ako pamätník Monas, ktorý je pripomienkou boja za nezávislosť, Národné múzeum prezývané podľa sochy pred ním aj Gedung Gahaj (Sloní dom), najväčšia mešita juhovýchodnej Ázie Masjid Istiqlal, jakartské predmestie Bekasi či zábavný park Ancol s morským akváriom.

Yogyakarta

Mesto Yogyakarta alebo Jogjakarta je vybudované v samostatnom regióne, ktorý je označovaný ako Yogyakarta Special Region. Aj tu nájdete úchvatné miesta, spomeňme sultánsky palác Kraton zo 17. storočia, v ktorom je dnes múzeum, sultánsky palác Taman Sari z 18. stor., 15 metrov vysoký pamätník Tugu Jogja, koloniálnu pevnosť Vreedenburg. Návštevnosť mestu zaručujú aj pomerne blízko sa nachádzajúce fascinujúce chrámy - budhistický Borobudur a hinduistický komplex Prambanan.

Borobudur

42 km severozápadne od mesta Yogyakarta máte jedinečnú možnosť navštíviť najväčšiu budhistickú stavbu na svete. Chrámový komplex Borobudur mal znázorňovať posvätný vrch Meru spomínaný v mytológii. Táto významná historická pamiatka bola postavená cca v roku 800 n. l. za dynastie Šailendrovcov. Dnes je pod ochranou kultúrneho dedičstva UNESCO. Okrem spoznávania histórie sa vám naskytne aj úchvatný pohľad na stúpajúci dym zo sopiek Merapi a Merbabu.

Prambanan

Najväčší hinduistický chrámový komplex Indonézie sa nachádza v provincii Jawa Tengah približne 20 kilometrov od mesta Yogyakarta. Je ním fascinujúci Prambanan, ktorý bol v roku 1991 zapísaný do zoznamu UNESCO. Stavba začala pravdepodobne v 9. a bola dokončená v 10. storočí nášho letopočtu. Prvé nádvorie je obrátené na východ, zasvätené bohom Šiva, Višnu a Brahma a na druhom je postavených 224 menších svätýň.

Bandung

Mesto Bandung sa rozprestiera juhovýchodne od Jakarty v provincii West Java (Západná Jáva). Toto jedinečné mesto je postavené v obrovskom krátery vyhasnutej sopky. Ideálne miesto pre podnikanie výletov do prírody, kde si môžete prezrieť sopku Tangkuban Perahu severne od mesta alebo kráter Kawah Putih so sírnym jazerom.

Bogor

Bogor je mestom v provincii West Java (Západná Jáva), cca 60 kilometrov južne od hlavného mesta Jakarta. Najväčším lákadlom mesta je nádherná botanická záhrada Bogor Botanical Gardens alebo lokálnym názvom Kebun Raya Bogor. Založená bola v roku 1817 a dnes tu môžu návštevníci obdivovať okolo 15 000 druhov rastlín a stromov, z čoho asi 3000 druhov predstavujú orchidey.

Dieng Plateau

Prepojenie krásnej krajiny, kde kedysi dávno boli krátery a jedinečnej architektúry hinduistických svätýň ponúk planina Dieng Plateau v provincii Central Java, severozápadne od mesta Yogyakarta. V období medzi 7. až 8. storočím tu bolo vystavaných okolo 400 svätýň, dnes si môžete prezrieť 8 z nich, ktorým sa podarilo vzdorovať času a vonkajším vplyvom.

Bromo

Vo východnej časti Jávy sa nachádza Národný park Tengger Bromo Semeru s veľkým počtom sopiek. Takou je aj sopka Bromo, ktorá dostala pomenovanie podľa hinduistického boha  tvorenia.  V rozľahlom krátery Tengger uvidíte hneď tri sopky. Okrem aktívnej sopky Bromo tu je aj sopka Batok a Semer.

Národní park Ujung Kulon

Na ploche viac ako 1000 km² sa rozprestiera jávsky Národný park Ujung Kulon. Leží na juhozápadnom cípe Jávy. Jeho jedinečnosť spočíva najmä v tom, že je domovom nosorožca jávskeho, ktorému hrozí vyhynutie. V parku môžete vidieť rozmanité živočíchy a rastliny, dokonca sú tu podmienky na šnorchlovanie. V roku 1991 bol zapísaný do zoznamu UNESCO.

Taman Safari

Celým názvom Taman Safari Indonesia je zoskupenie hneď viacerých úchvatných parkov. Patria sem: Taman Safari I v blízkosti diaľnice medzi Jakartou a Bandungom v provincii West Java (Západná Jáva), cca 80 kilometrov od medzinárodného letiska Soekarno-Hatta, Taman Safari II v Prigen, Pasuruan, East Java (Východná Jáva) na svahu hory Arjuna a Bali Safari and Marine Park.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.