Choď na obsah Choď na menu
 


Výlety na Zanzibare

17. 6. 2019

Stone Town

Hlavným mestom krajiny je Zanzibar City na západnom pobreží, do centra ktorého smeruje tento výlet. Vďaka bohatej histórií a veľkému množstvu pamiatok si staré centrum mesta vyslúžilo pomenovanie Stone Town (Kamenné mesto) alebo svahilsky Mji Mkongwe. V roku 2000 bolo zapísané do zoznamu UNESCO. Pri prehliadke nevynechajte bývalé sídlo zanzibarského sultána – Palác zázrakov, v ktorom je dnes múzeum, starú pevnosť Ngome Kongwe, kde bol kedysi trh s otrokmi, anglikánsky kostol a pri ňom dva pamätníky pripomínajúce zaobchádzanie s otrokmi, staré kúpele, miestny trh i dom Freddieho Mercuryho.

Nungwi

Malú rybársku dedinu Nungwi nájdete v severnej časti ostrova. Vďaka ohromujúcej piesočnatej pláži s tropickou vegetáciou sa z Nungwi rýchlo stalo jedno z najnavštevovanejších letovísk Zanzibaru. Toto miesto je zaujímavé aj tradičnou výrobou drevených plachetníc tzv. dhow a ľahkou dostupnosťou k fascinujúcim koralovým útesom.

Okruh ostrovom

Ak by vás lákal akýsi výber toho najzaujímavejšieho z ostrova, skúste zvoliť tento výlet. Navštívite historické centrum hlavného mesta s tými najpopulárnejšími pamiatkami, pokračujete do oblasti, kde je dodnes zachovaná tradícia pestovania korenia a jeho spracovávania. Spoznáte dedinky, kultúru a prírodu a deň zavŕšite chutným jedlom v miestnej reštaurácii.

Ostrov Mnemba

Ostrov Mnemba leží severne od ostrova Zanzibar, približne 2,5 km od jeho pobrežia. Tento súkromný ostrov má pobrežie dlhé viac ako kilometer s úchvatnými plážami a morom všemožných odtieňov modrej farby. Vody Indického oceánu poskytujú veľmi dobré podmienky na pozorovanie života pod vodou. Je to ideálne miesto pre tých najnáročnejších dovolenkárov.

Ostrov Pemba

Do súostrovia Zanzibar patrí aj zelený ostrov Pemba vzdialený 80 kilometrov od ostrova Zanzibar. Vďaka jedinečnej klíme je pobrežie pokryté mangrovníkovými lesmi a na úrodnej pôde rastie množstvo rastlín vrátane banánovníkov a klinčekov. Samozrejme nechýbajú nádherné nedotknuté pláže. Odporúčame tiež navštíviť chránenú rezerváciu Ngezi Forest Reserve v severozápadnej časti ostrova.

Národný park Jozani

V srdci ostrova sa rozprestiera najväčšie prírodné bohatstvo Zanzibaru. Chránené územie Národného parku Jozani pokrýva džungľa s africkými drevinami a exotickými palmami, vzácne mangrovníkové lesy a menšie lesy, kde sa vyskytuje najviac zvierat. Najväčším lákadlom sú opice -  poddruh guarézy červenej s čiernobielym ochlpením a červeným či červenohnedým chrbtom, ale aj makaky čierne a množstvo vtákov.

Jozani a pozorovanie delfínov

Obdobným výletom je spojenie prehliadky lesa Národného parku Jozani s plavbou na lodi a pozorovaním delfínov. Počas plavby budete spoznávať krásy pobrežia, pláže, zátoky, vegetáciu a dostanete sa na miesta, kde je až 80% šanca, že uvidíte predstavenie delfínov v ich prirodzenom prostredí. Pokračovať budete v chránenej oblasti lesa Jozani so vzácnymi druhmi fauny a flóry.

Zala Park

Rezervácia Zala Park sa nachádza 5 km od už spomínaného národného parku Jozani. Poskytuje domov mnohým zvieratá, jeho úlohou je vzdelávať o potrebe zachovávania a ochrany ohrozených druhov. Žijú tu napríklad gekóny, korytnačky, pruhované jašterice, dik-dik (druh malej antilopy) či damany. Park je porastený bohatou vegetáciou.

Rezervácia Selous

Rezervácia Selous sa nachádza v južnej časti Tanzánie a patrí k najväčším rezerváciách so vzácnou faunou na svete. Pomenovaná bola podľa slávneho lovca divej zveri, no súčasne aj ochrancu prírody Sir Frederick Selousa. Na safari výlet sa vydáte zo Zanzibaru letecky malým lietadlom a potom budete pokračovať v spoznávaní krajiny z pohodlia jeepu. Organizujú sa jednodňové i viacdňové výlety.

Farma s korením

Milujete vôňu korenia, no nikdy ste nevidieť ako sa pestuje? Máte možnosť vydať sa do lokalít ostrova, kde sa ešte pestuje a spracováva korenie tradičným spôsobom. Na farmách pestujú biele a čierne korenie, škoricu, vanilku, muškátové oriešky, kurkumu, chili papričky a aj rozmanité druhy ovocia ako mango, papája, avokádo, pomelo, ananás či chlebovník.

Plavba loďou

Štandardným výletom počas dovolenky býva aj príjemná plavba na lodi. Inak tomu nie je ani na ostrove Zanzibar. Plavba plachetnicou začína ráno, plavíte sa po vodách Indického oceánu až do vychýrenej potápačskej oblasti Menai Bay. Nasleduje prestávka na potápanie a šnorchlovanie, vybavenie je zahrnuté v cene výletu. Súčasťou plavby sú aj lokality s výskytom delfínov, zastávka v krásnej zátoke a tradičný obed.

Cesta za tradičnými remeslami

Prejdete historickou časťou mesta Zanzibar popri Darajani Market, starej zrúcaniny Sultan Palace a Zanzibar univerzity až sa dostanete k hlavnému bodu programu. Tým je spoznávanie tradičných zanzibarských remesiel. Prvou zastávkou je textilná dielňa, kde sa farbia látky a druhou miesto, kde sa ručne vytvárajú drevárske výrobky.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.