Choď na obsah Choď na menu
 


Gastronómia na Zanzibare

17. 6. 2019

Zmiešanie mnohých kultúr (britskej, perzské, arabské, indické, portugalské a africké) sa odráža v skladbe jedál, pričom základom tanzánskej kuchyne je mäso so zemiakmi alebo ryžou (wali) alebo kukuričná kaša (ugali). Mäso je zvyčajne hovädzie, kozie alebo baranie, dusené spoločne so zemiakmi a zeleninou, okorenené klinčekmi a kardamónom. Podobne ako v Keni, je obľúbenou pochúťkou "nyama Choma", kozie mäso na grile. Na Zanzibare samozrejme prevládajú všetky dary mora (tresky, kraby, krevety, langusty, chobotnice - podľa toho, čo rybári zrovna ulovia - pripravené na najrôznejšie spôsoby, chobotnice napríklad často údená. Ale tradičné svahilskou úpravou, zanzibarské špecialitou, je ich varenie v kokosovom mlieku. K obľúbeným jedlám patrí biryani (korenená ryža), curry a sambudaa (mäsové alebo zeleninové Pastries). pilav je tradičný pokrm podávaný pri všetkých svadbách a sviatkoch, vždy sa ho pripravuje veľké množstvo na obrie panvici, z ktorej potom všetci jedia spoločne. Múčniky sa pripravujú z banánov, ananásu alebo manga (mango sa nakrája na plátky, pokvapkáme citrónovou šťavou, posype kešu oriešky a škoricou a zapečie v rúre, aby sa na povrchu vytvorila kôrka, podáva sa so šľahačkou alebo vanilkovou zmrzlinou).
    Určite ochutnajte výborné džúsy z čerstvo vylisovaného exotického ovocia (ananás, papája, rambutan, mango), šťavu z čerstvo vylisované cukrovej trstiny, ochutenú limetkou a čaj z citrónovej trávy (citronely). Masala je čajová zmes z vanilky, klinčekov, zázvoru a kardamónu. Miestne pivo je napr. Safari Lager, obľúbené dovážané je napr. Löwenbräu. Vynikajúci je miestna čaj a káva (kahawa).
    Voda z vodovodného radu nie je pitná, často vôbec netečie, je nutné ju dlhšie prevárať a filtrovať. Odporúčame piť vodu len balenú.
    Na Zanzibare sa totiž ako v moslimskej krajine normálne vôbec voľne nepredáva alkohol! Nesmie sa popíjať na verejnosti a nepredáva sa ani v obchodoch. Pivo či iný alkohol je k dostaniu iba v reštauráciách pre turistov.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.