Choď na obsah Choď na menu
 


Letoviská v Tunisku

19. 6. 2019

ELEGANTNÁ MAHDIA

Traduje sa, že skutoční znalci Tuniska sa radi vracajú do Mahdie, ležiacej 35 km na juh od Monastiru. Historické mesto bolo založené Feničanmi, ale až Arabi vybudovali mohutné hradby, ktoré oddeľujú historickú časť letoviska, ležiacu na polostrove vyčnievajúcim do mora, od pobrežia. Srdce milovníka pamiatok tu zaplesá. Určite nezabudnite navštíviť pevnosť Borj Mahdia postavenú v 16. storočí, monumentálne bránu Skif Kahla alebo romantický rybársky prístav. Hlavným magnetom priťahujúcim turistov do Mahdie sú nádherné miestne pláže. Biely piesok tú ostro kontrastuje s tyrkysovo modrým morom. Pozvoľný vstup do vody poteší menej zdatných plavcov a rodiny s menšími deťmi.

 

POHODOVÝ MONASTIR

Dalo by sa povedať, že Monastir je také normálne tuniské mesto. Veľkou výhodou je blízkosť medzinárodného letiska a aj dobré spojenie so susednými letoviskami (Sousse, Mahdia). Pri prechádzkach mestom určite navštívte staré mesto (Medina), ktoré vám učaruje množstvom obchodíkov, kaviarní a kľukatými uličkami. Ja som neodolala návšteve majestátneho, nádherne zdobeného mauzólea prvého tuniského prezidenta Habiba Bourguiby. Pekná, 10 km dlhá, piesočnatá pláž lemovaná palmami je dostatočne široká a tak nie je problém nájsť si pokojnejšie zákutie. Mnohé strediská vodných športov ponúkajú pestrú paletu motorizovaných aj nemotorizovaných aktivít. Ak máte radi golf, určite ste počuli o neďalekom majstrovskom osemnásťjamkovom ihrisku Palm Links Golf.

 

HISTORICKÁ PERLA SOUSSE

Tretie najväčšie mesto Tuniska - Sousse - bolo založené Feničanmi v 11. storočí pr. n.l. a na históriu tu narazíte na každom kroku. Opevnená mešita z 9. storočia zaujme absenciou minaretu (vstup je povolený iba moslimom). Nádherné výhľady na celé pobrežie a staré mesto sú z Khalefovej veže, ktorá je súčasťou mestskej pevnosti. Na starobylé centrum nadväzujú malé námestíčka sa zastrešenými tržnicami aj s nablýskanými výkladmi luxusných obchodov. Na predmestí môžete zahliadnuť neutešenú atmosféru chudobných štvrtí. Nezvyčajný zážitok ponúka aj návšteva vyhláseného rybieho trhu. Biely piesok miestnych pláží lemujú vyrastené palmy a geometricky presné rady hotelových slnečníkov.

 

ZELENÁ TABARKA

Kopcovitý terén, miernejšie podnebie a more vhodné na potápanie, to všetko ponúka tento severný cíp Tuniska, ležiaci na hraniciach s Alžírskom. Menšie, pokojné mestečko má s ostatnými letoviskami spoločnú snáď len piesočnatú pláž, miestami prerušenú skaliskami. V Tabarke si môžete dosýta užiť zelené kopce popretkávané riečkami, pokojnú prázdninovú atmosféru aj potápanie. Ja som si prešla vypožičaným autom aj menšie romantické plážičky, ležiace len niekoľko kilometrov od letoviska. Ak máte radi prírodu a nevadí vám kratšia kúpacia sezóna (máj - október), tak vás Tabarka určite nesklame.

 

ROMANTICKÝ PORT EL KANTAOUI

Relatívne mladé letovisko Port El Kantaoui, postavené koncom 70. rokov podľa vzoru dedinky Sidi Bou Said, vás nadchne svojou romantickou atmosférou. Nízke budovy hotelov sa striedajú so starostlivo upravenými parkmi. Miestny prístav ponúka prehliadku luxusných jácht. Ak netúžite po ruchu tuniských trhovísk, potom bude toto mestečko vašou oázou pokoja. Široká piesočnatá pláž priam láka k odpočinku.

 

OBĽÚBENÁ DJERBA

Najväčší tuniský ostrov je pre Slovákov evergreenom. Aj mňa prekvapila krása miestnych pláží, ktoré môžu smelo súperiť aj s tými gréckymi. Hotelové rezorty sa predbiehajú v ponukách športových aktivít, skrášľujúcich procedúr a animačných programov. Ak ste podobne ako ja skôr introverti, navštívte napríklad čajovňu, kde môžete nad šálkou sladkého mätového čaju načúvať divokým hovorom miestnych mužov. Zaujímavá je aj prechádzka mestom Houmt Souk s tradičnými trhmi, mešitami, židovskou synagógou a pekným prístavom.

A najkrajšie pláže najdete:

Mahdia Beach, Mahdia

Pri meste Mahdia asi 150 kilometrov južne od hlavného mesta nájdete pláž so svetlým pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Vďaka veľmi dobrým podmienkam je častou voľbou pre rodiny s deťmi. Pláž je široká, tiahne sa takmer 6 km a nájdete tu pestrú ponuku vodných športov. Výhodou je pokojná lokalita, málo ľudí a prístup do mesta. Môžete sa poprechádzať po tradičných uličkách či pozrieť Veľkú mešitu.

Hammamet Beach, Hammamet

Po takmer hodine cesty z hlavného mesta Tunis dorazíte do Hammametu. Nájdete tu pláže so svetlým pieskom a teplou vodou s bohatým podmorským životom. Sú tu jedny z najlepších podmienok na potápanie v Tunisku.

El Mansoura, Kelibia

El Mansoura je často označovaná za najkrajšiu pláž v Tunisku. Len málo pláží má biely piesok a priezračné more.

El Haouaria, Cap Bon

Nelákajú vás preplnená tuniské pláže? Príjemným zážitkom môže byť práve pokojná pláž El Haouaria. Pláž je obklopená dedinou a nedotknutou zeleňou. Skalnaté pobrežie tiahnúce sa popri piesočnatej pláží je vhodné aj pre turistiku. Je odtiaľ krásny výhľad na okolie a ideálne miesto pre fotografovanie. V období medzi marcom a májom môžete pozorovať kŕdle vtákov.

Salakta, Mahdia

V malej prímorskej dedinke Salakta sa nachádza pláž s rovnomenným názvom. V preklade názov znamená „Sväte miesto“, takže je ideálnym miestom pre tých, čo chcú uniknúť od každodenného zhonu. Na dedine sa podpísali Feničania, byzantské, románske a moslimské vplyvy, takže sa oplatí si prezrieť aj pamiatky ako katakomby či miestne múzeum.

Plage de Chaffar, Sfax

Je jednou z menej známych, no pekných pláží, kde môžete oddychovať v horúcom piesku a pritom si vychutnať aj miestnu atmosféru. Približne 2 500 metrov dlhú piesočnatú pláž nájdete v južnej časti Tuniska. Pláž majú v obľube aj miestni.

La Marsa, Tunis

Od centra hlavného mesta Tunis je pláž La Marsa vzdialená 30-40 minút miestnou dopravou. Pokojné vody v mori sú vhodné aj pre tých najmenších. Pláž so zlatistým pieskom je častou voľbou miestnych obyvateľov. Na dosah sú reštaurácie, nákupné centrum a rôzni miestni predajcovia. V strednej časti pláže si môžete prenajať slnečníky a ležadlá.

El Hawaria, Nabeul

Menej známa tuniská pláž El Hawaria je vhodná pre milovníkov odpočinku a kúpania sa v priezračne vode  Stredozemného mora. Voda je čistá bez naplavených rias.

Djerba

Na juhu Tuniska sa rozprestiera známy ostrov Djerba, kde objavíte hneď niekoľko krásnych pláží. Väčšina z nich je súkromných a patria k danému hotelu. Verejné sú napríklad mestská pláž Plage Municipale alebo pokojné pláže medzi Aghir a el-Kantara. Najkvalitnejšie pláže sú piesočnaté pláže na severovýchodnom pobreží. Služby sú na vysokej úrovni, deti poteší jazda na koni či ťave, dospelí si môžu zahrať golf. Zaujme aj ponuka vodných športov - vodné bicykle, katamarány, windsurfing, kitesurfing.

Raf Raf Beach, Bizerte

Pláž leží pri najsevernejšie položenom meste Afriky cca 65 km severne od hlavného mesta Tunis. Zaujímavosťou pláže je cesta k nej. Je totiž prístupná len cez hory a postupným zostupovaním sa dostanete do zátoky s plážou. Nudiť sa určite nebudete, môžete sa povoziť na ťave alebo vyskúšať surfovanie, paragliding, plachtenie alebo potápanie.

Tabarka

Na pobreží v severozápadnej časti Tuniska blízko hraníc s Alžírskom leží mesto Tabarka. Je známe širokými piesočnatými plážami, ktoré lemujú celé okolie Tabarky. More je čisté a teplé, okrem potápania si môžete vyskúšať aj mnohé vodné športy. Miesto je rušné s reštauráciami a barmi, taktiež máte možnosť zahrať si golf.

Monastir Beach, Monastir

Pravú atmosféru Tuniska zažijete na pláži pri meste Monastir. Budete relaxovať na pláži zo zlatistého piesku s pozlátenými hrotmi minaretov v pozadí. V ponuke sú aj štandardné vodné športy.

Sousse

Krásne, no prevažne preplnené pláže sú aj v meste Sousse. Pláže s tyrkysovo modrou vodou lemujú krajinu s olivovníkmi a pomarančovníkmi. Z Hammametu je to asi tak hodinku cesty.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Tunisko

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.