Choď na obsah Choď na menu
 


Tipy na výlety na Réunione

16. 6. 2019

Sever

Saint Denisatraktívne hlavné mesto Réunionu, často nazývané Parížom Indického oceánu. Bolo založené v roku 1668 a prevzalo meno po rieke, na ktorej bolo založené. V meste je množstvo zaujímavých kreolských budov, ktoré často slúžia ako múzea najrôznejšieho zamerania či ako umelecké galérie. Za návštevu určite stojí tiež katedrála, nový hinduistický chrám Kalikambal (malý, ale divoko farebný), mešita alebo budhistické pagody. Skvelý výhľad na mesto je z kopcov za ním, kde tiež začínajú mnohé trekingové trasy.

La Roche Écrite vrchol dosahujúci 2.277 metrov je často zahalený v mrakoch, podobne ako 3.069 metrov vysoký Piton des Neiges. Najlepší výhľad Vás tu teda čaká pri svitaní a odhalí Vám veľkú časť panoramatického Cirque de Mafate. Na vrchol vedú 4 cesty a je len na Vás, akú z nich si vyberiete.

Západ

St. Louisnachádza sa tu najstarší kostol na ostrove, ktorý bol postavený v roku 1733. Omnoho zaujímavejší je však Le Camp du Gol (zhruba 1,5 km od St. Louis), kde si môžete prehliadnuť pôvodnú rafinériu cukru, ktorá je jednou z najzachovalejších na ostrove. V prípade dostatku času odporúčame vydať sa zo St. Louis horskými serpentínami smerom nahor na scénickú jazdu cez Les Makes na vyhliadku La Fenetre („Okno“), odkiaľ je v prípade dobrej viditeľnosti skvelý výhľad na pohorie Cirque de Cilaos.

Le Gouffre – je menšia priepasť v čadičových útesoch, kam sa z oceánu dramaticky rútia záplavy vody, aby sa vzápätí nemožnosťou úniku inam vzniesla niekoľko metrov do vzduchu a poskytla tak prizerajúcim nezabudnuteľný zážitok. Neodporúčame však pristupovať príliš blízko k priepasti. Le Gouffre sa nachádza zhruba 2km južne od Étang Salé les Bains.

Les Avirons („Vesla“)veľmi pekné mestečko, ktoré údajne dostalo svoje meno na základe svojho zamerania v minulosti. Vtedy tu žili predovšetkým rezbári, ktorí dodávali veslá do všetkých člnov na ostrove. V dnešnej dobe sa miestni umelci špecializujú predovšetkým na výrobu replík nábytku známej French East India Company, pre ktorú bol pred vybudovaním Suezského kanálu Réunion významnou zastávkou na ceste za obchodom. Veľmi žiadaným artiklom je tiež ich typická stolička, v kreolštine nazývaná „de Gol“.

St. Leu – historicky zaujímavé miesto, ktoré sa objavilo už na jednej z prvých máp…malo vždy povesť problémového mesta, lebo sa tu odohrala veľmi tvrdá vzbura otrokov roku 1811 a v 20. storočí bolo mesto zdevastované dvoma cyklónmi (1932,1989). Naopak epidémia cholery, ktorá decimovala celý ostrov, sa mu roku 1859 takmer zázračne vyhla – údajne preto, že obyvatelia vystavali kaplnku Notre Dame de la Salette, ktorú zasvätili Panne Márii, aby ich ochránila proti práve zúriacej epidémii…očividne boli ich prosby vyslyšené a obyvateľstvo St. Leu zostalo ušetrené. Na pamiatku tejto udalosti sa tu dodnes konajú 19.septembra náboženské púte. Za prehliadku v meste stojí aj starý kamenný hotel de Ville, pôvodne postavený French East India Company ako obchod.

Korytnačia farma Le Corail jej návštevu by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. Nachádza sa tu medzi 18.000 až 20.000 korytnačiek, ktoré pokrývajú až tri generácie a každý ďalší rok sa im narodí okolo 7.000 potomkov. Súčasťou farmy je tiež rozsiahla výstava celého procesu chovania a rozmnožovania korytnačiek, kde sa dozviete všetko nielen o živote korytnačiek, ale tiež o tom, čo všetko sa dá z korytnačky spracovať a následne využiť. Veľmi zaujímavý je napríklad fakt, že Mexičanky údajne používajú olej z korytnačieho mäsa k spevneniu svojich pŕs…Zakúpiť si tu samozrejme môžete suveníry vytvorené z korytnačiek – od upravených pancierov, cez rámčeky, až po najrôznejšie šperky atď.

Stella Matutinavcelku svojrázne múzeum, ktoré sa nachádza zhruba 4 km južne od St. Leu. Je tu k videniu poľnohospodárska a priemyselná história Réunionu, predovšetkým tradičné spracovanie cukru, ale nájdete tu aj sekcie venujúce sa vanilke, orchideám či pelargóniám.

St. Gilles Les Bainespôvodne malá rybárska dedinka, ktorá je dnes veľmi turisticky populárnym miestom. Hlavnou devízou je množstvo pláží, nachádzajúcich sa v jej okolí. Najobľúbenejšia z nich je už zmienená Roches Noires, často nazývaná St. Tropez Réunionu a je veľmi populárna medzi surférmi. Rovnako obľúbená je aj Boucan Canot, ktorá je však o niečo kľudnejšia.

La R
vinae na ceste do St. Gilles les Hauts sa nachádza menšie parkovisko, od ktorého sa dostanete pešo po malej cestičke k pôvodnému zavlažovaciemu a zásobnému systému vody, ktorý tvorí sústava kaskád a bazénov. Pokiaľ je dostatok vody, dá sa tu veľmi dobre kúpať a vodopády sú oblezené rodinami užívajúcimi si piknik.

Le Maidovyhliadkové miesto vo výške 2204 metrov má skvelú polohu pre pozorovanie Cirque de Mafate. Sú odtiaľto vidieť najvyššie body ostrova: Le Gros Morne, Piton des Neiges a Le Grand Bénard. Je však potrebné si ráno privstať, pretože okolo 10 hodín už vrchol zahalia mraky.

La Petite Francenachádza sa po ceste do Piton Maido a môžete tu navštíviť farmu pelargónií, rovnako ako továreň na ich spracovanie a destiláciu oleja, ktorý sa používa v parfémoch.

St. Paulpôvodné hlavné mesto ostrova je so svojou typickou koloniálnou atmosférou a historickými budovami vďačným miestom turistov. Prejdete sa po promenáde lemovanej palmami a starými delami, prehliadnete si radnicu postavenú v 18. storočí a hinduistický chrám zasvätený bohu Šivovi. Veľmi zaujímavým miestom je miestny cintorín, ktorý je pohrebiskom miestnych celebrít – spisovateľov, básnikov atď. Mimo iného je tu pochovaný tiež Olivier Levasseur, nazývaný „La Buse“, známy pirát, po ktorého pokladoch dodnes pátrajú miestni hľadači.

Juh

Najväčšími atrakciami juhu sú predovšetkým jeho divoké pobrežie (od Grand Bois do Le Tremblet) a husté lesy (Saint-Philippe, Mare Longue, Basse Vallée), cez ktoré vedie niekoľko značených cestičiek a záleží len na Vás, na ako dlhé výlety máte chuť a fyzickú kondíciu.

Notre Dame de la Paixneďaleko St. Philippe sa nachádza ďalšia kuriozita, ktorá rozhodne stojí za videnie – jaskynný kostol. V jaskyni v skale pri ceste je oltár a niekoľko rád modlitebných lavíc. Vládne tu silno pôsobivá atmosféra, ktorá Vám nadlho zostane v pamäti.

Les Puitssústava 4 tajomných „puits“ (studní), umelo zasadených do lávy. Tri z nich sú pomenované po Francúzoch, Araboch a Angličanoch, posledná sa nazýva Puits du Tremblet. Dôvod ich postavenia, rovnako ako autor, nie sú známe. Niektoré teórie ich pripisujú dokonca Egypťanom, iní tvrdia, že ich účelom je len prilákať turistov do tejto oblasti – posúďte sami.

St. Pierrev tomto treťom najväčšom meste ostrova Vás zaujme predovšetkým fakt, že sa tu nachádza niekoľko chrámov rôznych náboženstiev– nájdete tu hinduistický chrám, čínsku pagodu, mešitu aj kresťanský kostol – typický symbol súžitia jednotlivých náboženských skupín by ste len ťažko inde na ostrove hľadali. Za zmienenie stojí takisto cintorín, kde je pochovaný bandita Sitarane, ktorý sa preslávil lúpežnými nájazdmi na oblasti St. Pierre a Le Tampon. Nielen, že nešetril miestnych obyvateľov, ale navyše používal ich pozostatky k praktikovaniu čiernej mágie. Ak ste priaznivcami kohútich zápasov, usporiadávajú sa tu takmer každý víkend a sú obľúbenou zábavou miestnych obyvateľov.

Manapany les Bainshlavná atrakcia tejto oblasti. Tvorí ju prírodný bazén, ktorý je zasadený medzi skalu na jednej strane a Le Manapany, jednu z najviac vychvalovaných reštaurácií na Réunione. Neďaleko odtiaľ, blízko dediny Petite-Ile sa nachádza taktiež atraktívna pláž s bielym pieskom, Grande Anse. Predtým to bývalo veľmi obľúbené miesto na kúpanie, ktoré je tu dnes zakázané. V dohľade je aj menší ostrovček, ktorý je miestom niekoľkých stoviek hniezdiacich vtákov.

Východ

St. Suzanneje jedným z najkrajších miest na Réunione a bolo taktiež prvým osídleným miestom ostrova. V súčasnosti je táto oblasť hlavným produkčným centrom cukru, čo je očividné na prvý pohľad. Za prehliadku určite stojí aj miestny maják, týčiaci sa nad skalami.

Cascade Niagarapokiaľ budete sledovať značku Cascade Niagara, odmenou Vám bude zhruba 30 metrov vysoký vodopád. Miesto je počas víkendov populárne svojimi piknikmi.

St. Andréžije tu najväčšia indická komunita na ostrove a preto sú hlavnými atrakciami mesta dva chrámy, Le Colosse a Kali, kde môžete obdivovať monumentálnu vstupnú bránu. Turistom je povolený vstup len do druhého z nich, samozrejme po vyzutí topánok.

Bras Panon je „hlavným mestom vanilky“, ktorá bola privezená na Réunion z Mexika roku 1819. Vzhľadom k tomu, že tu však nie je mexický hmyz, ktorý by túto rastlinu opeľoval, je potrebné robiť to ručne. Tento postup bol objavený roku 1841 kreolským otrokom Albiusom a používa sa dodnes. V meste sa nachádza vládna Coopérative de Vanille, založená v roku 1968, kde si celý proces dopodrobna prehliadnete a ešte si budete môcť odniesť nejaký suvenír na pamiatku.

L´Habitation du Cratére kultivačné centrum orchideí, kde sa nachádza okolo 30.000 rastlín reprezentujúcich 1.600 rôznych druhov týchto úchvatných kvetín.

Grand Étangje krásne miesto, kde sa nachádza tajomne vyzerajúce jazero, oddelené vertikálnym hrebeňom od údolia Riviere des Marsouins. Pohľad takmer magický.

Takamakamiesto s výhľadom na vodopád Cascade de l´Arc en Ciel a zaujímavý hydroelektrický komplex.

Notre Dame de la Lavekostol preslávený predovšetkým vďaka roku 1977. Po erupcii vtedy žeravá láva tiekla cez dedinu smerom ku kostolu, ale akoby zázrakom sa tesne pred ním rozdelila na dva prúdy, obtiekla ho a až za ním sa opäť spojila v jeden. Navyše, počas tejto erupcie nedošlo k stratám na životoch. Pripomienkou tejto udalosti je cesta, ktorá dodnes vedie cez stuhnutú lávu.

Vnútrozemie

Vnútrozemie Réunionu tvorí exotický, prevažne hornatý terén, ktorý je ideálnym miestom pre všetkých milovníkov prírody, hikingu a trekingu. Pešie preskúmanie ostrova je tak bezpochyby tou najlepšou cestou poznávania miestnych prírodných krás. Trás rôznej náročnosti je tu toľko, že ich za svoj pobyt nestihnete ani zďaleka všetky prejsť. Veľkou výhodou je, že aj menej zdatní majú možnosť dopraviť sa kamkoľvek prenajatým automobilom, taxi či autobusom a až potom si urobiť kratšiu vychádzku alebo sa len pokochať nádherným výhľadom na krajinu a zase sa vydať ďalej.

Vo vnútrozemí ostrova sa nachádzajú 2 horské zóny. Prvej z nich, západnej, dominujú tri ohromné prírodné amfiteátre, ktoré sú usporiadané do tvaru ďatelinového trojlístku – Cirque de Cilaos, Cirque de Salazie a Cirque de Mafate. Hoci veľmi pripomínajú vulkanické krátery, sú výsledkom rovnakých eróznych síl ako napríklad Matterhorn vo Švajčiarsku. Masív bol pôvodne len jediným vulkanickým dómom, tzv. štítovým vulkánom. Potom čo vulkanická aktivita ustála, erózne zóny doslova vytesali do hory hrebene a údolia, tak ako ich môžeme vidieť dnes. Už len samotná cesta hore do týchto úchvatných amfiteátrov je zážitkom, pri ktorom Vám budú stáť vlasy na hlave. Cestou do mestečka Cirque de Cilaos Vás budú uchvacovať neuveriteľné vyhliadky, z ktorých sa Vám poskytne výhľad na strmé skaly alebo na kľukatiacu sa cestu. Pohorie Salazie je pretkané nespočetným množstvom vodopádov, ktoré sa rútia z nepreniknuteľnej prírodnej vegetácie. Autá, autobusy či taxi sa premávajú pozdĺž príkrych útesov spadajúcich do hlbokých roklín, prechádzajú tmavé tunely či naopak po úzkych viaduktoch. Mraky a jemný opar vytvárajú úžasné efekty, ktoré nenechajú nikoho chladným. Druhá horská zóna okupuje juhovýchod Réunionu a nachádza sa tu niekoľko menších, už vyhasnutých vulkánov. Tu tiež nájdete najväčšiu atrakciu ostrova, aktívny vulkán Piton de la Fournaise, ktorý Vám poskytne nezabudnuteľný pocit pobytu na mesačnej krajine.Cirque de Cilaos

Sources Thermalestermálne pramene, ktoré objavil roku 1815 lovec na svojej výprave. Prvá cesta do pohoria bola postavená až v roku 1842 a prvé termálne stanice roku 1896. Voda vystrekujúca z prameňu je horúca a údajne lieči reumatizmus, rovnako ako ďalšie kostné a svalové choroby. Tvorí ich niekoľko chemických prvkov, od horčíka cez železo, vápnik a síru až po ľahkú rádioaktivitu. Pôvodná stanica bola však uzavretá a dnes slúži len ako múzeum. Neďaleko bol ale na základe rovnakého prameňa postavený nový komplex, ktorý je ideálnym miestom pre relaxáciu po náročnej túre.

Piton des Neigesvrchol o výške 3.069m, ktorý sa zahaľuje do mrakov už veľmi skoro, okolo ôsmej hodiny a preto je lepšie si na tento výlet rezervovať dva dni. Na vrchol sa môžete tiež vydať zo Cirque de Salazie.

Maison de la Broderiecentrum a škola vyšívania, ktoré je v tejto časti ostrova veľmi obľúbenou činnosťou. Vyšíva sa tu detské oblečenie, baptistické odevy, obrusy a mnoho ďalších. Okrem iného je tu výstava týchto diel a tiež predajňa.

Ďalšie zaujímavé miesta Philippe Turpin´s Studio, Cascade de Bras Rouge, Bras Sec, Roche Merveilleuse, La Chapelle Cave, Coteau de Kervéguen.

Cascade du Voile de la Mariéekľukatá cesta, ktorá sa vinie nahor do pohoria Salazie je lemovaná menšími vodopádmi, ktoré niekedy padajú až na vozovku. Z vyhliadok sa tak návštevníci môžu kochať pohľadom na v mrakoch sa strácajúce vysoké vodopády. Tieto vodopády padajú cez niekoľko kaskád do hlbokej rokliny. Harmónia vody a neuveriteľne bujná vegetácia s nedotknutými útesmi pohoria dodávajú tejto oblasti šarm, aký nenájdete inde na svete.

Mare a Poules d´Eaumenšia dedinka, odkiaľ je prekrásny výhľad do okolia.

Jardin de la Villa des Chataigniers záhrada z konca 19. storočia, kde je vysadené obrovské množstvo najrôznejších tropických kvetín od kamélií, cez astry a žeruchy až po tie najkrásnejšie orchideje, aké si dokážete predstaviť.

Élévage de Truites farma pstruhov.

Les Sources Pétrifianteshorúce pramene bohaté na železo, objavené pytliakom v roku 1916. Pozdĺž cesty je k videniu množstvo vodopádov.

Piton d´Enchaingvrchol vysoký 1.352m, pomenovaný po utečenom otrokovi, ktorý odtiaľto pozoroval celé Cirque de Salazie a varoval ďalších utečencov v prípade, že sa objavili lovci odmien. Vrchol je značne populárnym miestom, ale cesta naň je pomerne strmá a náročná.
Cirque de Mafate
Je najmenej prístupným zo všetkých troch pohorí a to z neho robí pravý raj pre všetkých milovníkov trekingu. Nie sú tu takmer žiadne cesty a krajina veľmi silno pripomína prostredie Tolkienova Pána prsteňov. Aj cez značnú odlúčenosť od okolia tu však nájdete niekoľko malinkých dediniek, kde žije vždy len pár obyvateľov. Cestu si vždy veľmi dobre naplánujte a nevydávajte sa na ňu bez mapy a najmenej v dvoch osobách.
Vulkán Piton de la Fournaise.
Tento energiou prekypujúci, tliaci a stále činný vulkán, je pravdepodobne najväčšou atrakciou ostrova. Hoci okupuje jediný masív, má v podstate dva veľké krátery – Dolomieu a Bory, oba sú však už nečinné. Niekoľko ďalších, menších kráterov, je rozložených na svahu hory. Niektoré z nich prešli v posledných rokoch erupciou, ktorá však nespôsobila žiadnu tragédiu a skôr pobavila prizerajúcich divákov úchvatným divadlom. Dodnes sú na mnohých miestach jasne zrejmé prúdy stuhnutej lávy, vytvárajúce dojem mesačnej krajiny. Odporúčame Vám tiež navštíviť La Maison du Volcan, kde sa dozviete všetky informácie nielen o vulkáne, ale aj o práci vulkanológov, ktorí aktivitu tohto spiaceho monštra neustále monitorujú. V prípade túry na Piton de la Fournaise je potrebné dbať na opatrnosť, lebo počasie sa tu mení neskutočne rýchlo. Teplé oblečenie a dostatok tekutín sú úplne nutné. Aj cez svoju stále pokračujúcu aktívnu vulkanickú činnosť je výstup na vrchol relatívne bezpečnou záležitosťou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.