Choď na obsah Choď na menu
 


Výlety v Keni

16. 6. 2019

Mombasa

Mesto Mombasa je druhým najväčším mestom v Keni, jeden z najväčších prístavov vo východnej Afrike. Leží na ostrovnej časti v Indickom oceáne. Mombasa je známa svojou bohatou históriou a zachovanými pamiatkami. Určite nevynechajte Staré mesto s portugalskou pevnosťou Fort Jesus zo 16. stor., sieť mombaských uličiek, hinduistické chrámy a akýsi symbol mesta „Kly Mombasy“, ktoré nájdete pri vstupe do centra mesta (postavený na počesť návštevy kráľovnej Alžbety, 1952). Zážitkom môže byť návšteva krokodílej farmy, v ktorej je pripravený aj sprievodný program.

Malindi

Na behu Indického oceánu leží prístavné mesto Malindi v zátoke s rovnomenným názvom. Môžete si prezrieť zachovalé domy, mešitu a palác, miestne trhy s ručne vyrábanými výrobkami, továreň na výrobu nábytku alebo navštíviť hadiu farmu.

Ruiny Gede a džungľa Arabuko Sokoke

300 rokov staré svahilské mesto Gede alebo tiež označované ako Gedi si môžete prezrieť na pobreží výhodnej Afriky. Ide o pozostatky komplexu domov, palácov a mešít uprostred džungle Arabuko Sokoke. Jeho história siaha do 12. storočia, no najväčšou premenou prešiel komplex v 16. storočí.

Nairobi

Nairobi je hlavným a najväčším mestom Kene, najľudnatejším mestom vo východnej Afrike. Založené bolo v roku 1899, rýchlo sa rozvíja a dnes je finančným a obchodným centrom, kde sídlia významné medzinárodné organizácie. S mestom sa spája moderná architektúra, no určite aj krásna krajina a zvieratá. Odporúčame navštíviť najstarší národný park v Keni - Národný park Nairobi (Nairobi National Park) s veľkým množstvom divých zvierat a viac ako 500 druhmi vtákov, Giraffe Centre, kde môžete kŕmiť žirafy, sirotinec pre slony Daphne Sheldrick a motýlie centrum.

Tsavo národný park

Tsavo s rozlohou takmer 21 000 km² patrí k najväčším parkom na svete, preto bol rozdelený na dve časti. Západné Tsavo pokrývajú rozľahlé savany, prašné územie sa zazelená po období dažďov. Veľmi dobrá dostupnosť je z Mombasy a Nairobi. Zaujímavé sú vodné plochy pri Kilanguni, Ngulia a pramene Mzima ústiace do dvoch jazier, pretože sem prichádzajú stovky zvierat. Východné Tsavo tvoria savany s mohutnými baobami a povodie rieky Voi. V národnom parku môžete vidieť hrochy, krokodíly, slony, divoké šelmy, opice, vzácny druh antilopy - antilop hirola, žirafy, vtáky a mnoho ďalších.

Národný park Samburu

Tento kenský park sa nachádza na brehu rieky Ewaso Ng'iro cca 350 kilometrov od Nairobi. Na druhej strane rieky sa rozprestiera ďalší národný park Buffalo Springs National Reserve. Územím prechádzajú husté lesy a háje, ktoré udržiavajú dostatok vody. Žijú tu pôvodné kmene a zo zvierat spomeňme žirafy, byvoly, antilopy, zebry, slony, levy, gepardy, krokodíly, kočkodany a viac ako 300 druhov vtákov.

Shimba Hills National Reserve

Shimba Hills National Reserve je menšou rezerváciou 33 km od Mombasy a 15 km od pobrežia, no viac ako 50% vzácnych druhov rastlín celej krajiny nájdete práve tu. Zo živočíchov sú zastúpené najmä slony, vtáky a motýle.

Masai Mara

Národná rezervácia Masai Mara (Masai Mara National Reserve) je rezerváciou v juhozápadnej časti Kene. Susedí s Národným parkom Serengeti v Tanzánii. Vidieť môžete najmä pakone, zebry, žirafy, gazely, antilopy, slony, šakaly, hieny, levy, gepardy a pštrosy.

Národný park Amboseli

Národný park bol kedysi známy ako Maasai Amboseli Game Reserve, dnes Amboseli National Park sa nachádza 240 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Nairobi. Poskytuje veľmi dobré podmienky viac ako 400 druhom vtákov (pštrosy, supy, pelikány a atď.) a cicavce (hyeny, antilopy, zebry, žirafy, byvoly a atď). Pri návšteve tohto parku sa vám naskytne neopakovateľný výhľad na najvyššiu africkú horu Kilimandžáro.

Národný morský park vo Watamu

140 km severne od Mombasy bol v roku 1968 založený jeden z prvých morských parkov v krajine. Patria sem tri krásne zátoky s bielymi piesočnatými plážami - Watamu Bay, Blue Lagoon a Turtle Bay. Park je rajom pre nadšencov potápania a poznávania krás podmorského sveta. Koralové záhrady sa nachádzajú už 300 metrov od pobrežia a sú domovom 600 druhov rýb, 110 koralov a nespočetné množstvo bezstavovcov, kôrovcov a mäkkýšov.

Robinsonov ostrov, Marafa, Che Shale

Ak trávite dovolenku v Malindi či jeho okolí vyskúšajte výlet na Robinsonov ostrov, ktorý je len pár stoviek metrov vzdialený od kenskej pevniny. Je známy krásnou prírodou a plážami, ideálne miesto na relax. Súčasťou tohto výletu je aj menej známa, no krásna pláž Che Shale asi 20 km severne od Malindi a geologický úkaz Marafa. Ide o prepadlinu asi 35 km od Malindi neďaleko dedinky Marafa. Pieskovcový hrebeň po dlhých rokoch erózií vytvoril sieť pieskovcových roklín.

Viktoriino jazero (Lake Victoria)

Jazero Victoria je s rozlohou 70 000 km² druhým najväčší sladkovodným jazerom na svete. Leží medzi územím Kene, Tanzánie a Ugandy. Objavil ho anglický cestovateľ J. Speke a pomenovanie dostalo na počesť kráľovnej Veľkej Británie. Na jazere je mnoho ostrovčekov. Najväčšími sú Ukerewe a súostrovie Sese, Rusinga Island je známy nálezmi skamenelín a na ostrove Mfangano sa našli 18 000 rokov staré skalné maľby Pygmejov.

Jazero Naivasha

Sladkovodné jazero Naivasha leží severozápadne od Nairobi neďaleko mesta Naivasha. Názov je odvodený názvu Maasai Natasha, ktorý označuje divokú vodu. Počas veterného počasia sa tu totižto tvoria silné vlny. Pôda v okolí jazera je veľmi úrodná a môžete tu vidieť množstvo voľne sa pohybujúcich zvierat ako žirafy, byvoly, opice, hrochy či antilopy.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.