Choď na obsah Choď na menu
 


Letoviská v Keni

16. 6. 2019

1. Diani

Hovorí sa, že čím južnejšie idete po kenskom pobreží, tým luxusnejšie hotely míňate. A pláž Diani túto charakteristiku bezpochyby spĺňa. Tento asi dvadsať kilometrov dlhý pás belostné pláže južne od Mombasy lemujú hotely tej najvyššej kategórie. Väčšina ich leží priamo na pláži, disponuje niekoľkými bazénmi so slanou aj sladkou vodou a ponúka hlavne pokoj, luxus a súkromie.
Pláže na južnom pobreží sú ešte krajšie, než v "severných" letoviskách.

Pláže na južnom pobreží sú ešte krajšie, než v "severných" letoviskách.

Na rozdiel od letovísk na severe sa tu len ťažko vydáte za zábavou mimo hotelový rezort, nie je moc kam. Môžete ale vyraziť na nákupy do dvoch ohromných obchodných centier - Ushago a Nakumatt, kde je ideálna príležitosť nakúpiť suveníry pre rodinu a priateľov.

Čo sa ale oblasti Diani naozaj vytknúť nedá, sú pláže. Na rozdiel od severu, kde je útes veľmi blízko brehu a bez topánok do vody si príliš nezaplávate, je v oblasti Diani necelý kilometer od pláže. Tú tu navyše pokrýva ukážkovo jemný piesok a tienia palmy.
Vydajte sa za slnkom aj v zime!

Diani je najrozvinutejšou a najlepšie kenskej letovisko. A okrem klasického ubytovania ponúka aj prenájmy vlastných luxusných víl - to pre tých, ktorým aj veľmi malý rezort nevyhovuje a chcú totálnu súkromie. Tu je vo stráženej vile prítomná akurát komorná, prípadne záhradník alebo súkromný vodič. Inak nikto.
Hotely tu obvykle leží priamo na pláži. Len pár krokov od pobrežia.

Hotely tu obvykle leží priamo na pláži. Len pár krokov od pobrežia.


2. letovisko Nyali

Letovisko Nyali síce leží len pár minút jazdy od Mombasy a zároveň na živším severnom pobreží, však platia za jedno z najpokojnejších kenských letovísk. Zábava prebieha všade okolo, samotné Nyali je ale oázou pokoja. Blízko je to odtiaľto na najväčšiu krokodíliu farmu v krajine, na farmu motýľov a večer samozrejme aj na diskotéky v Mombase. Sprievodcovia však radí vracať sa z nich taxíkom a rozhodne nie po svojich.

 Pre Nyali platí, že koralový útes je tu veľmi blízko brehu, preto by žiadny turista nemal zabudnúť na topánky do vody. Dvakrát denne potom more pri odlive ustúpi až za útes a človek sa môže prechádzať priamo po morskom dne a vo vodou zaplnených priehlbinách sledovať hemženie.
3. najzelenší - letovisko Bamburi

Skôr tu býval ohromný lom a cementáreň, dnes je tu jedna z najobľúbenejších prírodných rezervácií. Bamburi je ďalší zo "severných" letovísk, ktoré je v posledných rokoch v hľadáčiku aj českých turistov.
Do Kene začínajú lietať aj Česi. Vo veľkom na prelome roka a v januári.


Tunajšie najväčšou atrakciou je spomínaný Hallerov park. Po skončení ťažby bolo okolí Bamburi mesačnou krajinou, kde ani tí najväčší optimisti nedúfali v úspešnú rekultiváciu. V priebehu niekoľkých rokov skúsili v lome vysadiť desiatky rastlín, uchytili sa len kokosová palma a přesličník - ktorého opadané ihličie ale bránilo v raste ďalšom rastlinám. Rene Haller ale v parku masívne nasadil mnohonožky, ktoré zabezpečili rozklad ihličie na veľmi úrodný humus.Od tej doby je Hallerov park bez preháňania jednou z najúrodnejších a najzelenších oblastí Kene.
4. letovisko Malindi

Malindi je jedno z posledných letovísk, kde sa turisti okrem rezortov dočkajú ešte aj tradičnej kultúry, architektúry a atmosféry. Najslávnejším pozostatkom po starých časoch je stĺp, ktorý tu nechal pri svojej ceste okolo Afriky do Indie postaviť Vasco da Gama. Biela a nie príliš vysoká skulptúra ​​s krížom na vrchole stojí len kúsok od pláže a pôsobí celkom omšelé.
V Keni záleží na tom, ktoré letovisko si vyberiete - každé je ottiž niečím špecifické.

V Keni záleží na tom, ktoré letovisko si vyberiete - každé je ottiž niečím špecifické.


Neďaleko Malindi (občas nájdete i názov Melinda) leží aj tak trochu tajomná osada Gede, ktorá vznikla už v 13. storočí a o štyri storočia neskôr bola náhle a bezdôvodne opustená všetkými obyvateľmi. Láka vás tajomno? Tu ho dostanete plnými dúškami.

 

Náhľad fotografií zo zložky Keňa

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.