Choď na obsah Choď na menu
 


Letoviská

16. 6. 2019

Tenerife

Najväčší a najturistickejší z Kanárskych ostrovov sa hrdo hlási k sopečnému pôvodu. Vulkanickej činnosti sa ale obávať nemusíte. Dodáva ostrovu plnému kontrastov jedinečnú atmosféru.

Jeho top atrakciou je sopka a zároveň najvyšší vrch Španielska, El Teide. Vidieť ju takmer zo všadiaľ. Vyvezte sa na vrchol lanovkou a kochajte sa výhľadom. Alebo ostaňte na úpätí, ktoré za súmraku poskytuje jedinečný priestor na pozorovanie hviezd na jednej z najjasnejších oblôh planéty. Pohorie obklopuje národný park plný borovíc. A turistických chodníkov, kde si vyskúšate aj horský bicykel. Po náročnom dni isto uvítate možnosť zrelaxovať sa v kúpeľoch využívajúcich sopečné produkty. Alebo si oddýchnite na pláži.

Trochu daždivejšiemu severu dominujú menšie pláže s tmavým lávovým pieskom ako prekrásna Las Teresitas. Na západe je to zase La Arena pri útesoch Los Gigantes. Mladým sa páči oblasť ležiaca na juhu, Playa de las Américas, veľké turistické stredisko s reštauráciami, diskotékami a bohatým nočným životom.

Tenerife nadchne aj milovníkov histórie. Nájdete ju v uliciach starých miest Santa Cruz a La Laguna. Nevynechajte ani Loro Parque, botanicko–zoologickú záhradu s najväčším výbehom pre tučniakov na svete, ktorá zďaleka nie je len pre deti. 

El Hierro

„La Isla Chiquila“, najmenší Kanársky ostrov, leží takmer na konci sveta. Zatiaľ sa nestal turistickým lákadlom, možno aj preto, že sa tu nevyskytujú piesočné pláže. Prospieva to najmä prírode. Celý ostrov je pod ochranou UNESCO. Chráni banánové plantáže, píniové lesy, najviac  sopiek na kanároch, lávové potoky aj mohutné útesy, ktoré sú pozostatkami sopečného kráteru.

Tieto krásy si najlepšie vychutnáte z vyhliadky Mirador de la Peňa. Určite si tu prídete na svoje pokiaľ milujete pešiu turistiku. Alebo potápanie. Podľa mnohých je ostrov najkrajšou potápačskou lokalitou v Európe. Ak vás viac láka spoznávanie histórie, vydajte sa za archeologickými nálezmi na El Tagoro. No a pre dokonalý relax navštívte kúpele Sabinosa.

La Palma

Krása tohto miesta inšpirovala Madonu k napísaniu piesne „La isla Bonita“. Dlhé pásy bieleho piesku a hlučné rezorty tu nečakajte.

La Palma je rajom pre športovcov a tých, ktorí radi objavujú zatiaľ neobjavené prírodné scenérie. Krásny ostrov je jedným z menej navštevovaných. Kvôli menšiemu počtu pláží. A aj častejším zrážkam a chladnejšiemu podnebiu. Nie že by tu zrovna mrzlo, no keď to porovnám napríklad z Tenerife, rozdiel tu je. No práve toto sú ideálne podmienky na obdivovanie prekrásnej prírody.

Určite navštívte Parque Nacionál de la Caldera de Taburiente. Budete mať možnosť nahliadnuť do najväčšieho vulkanického krátera na svete. Okrem sopky Tenequía sú tu aj jaskyne Cueva Bonita. La Palma očarí aj milovníkov nočnej oblohy. Na najvyššom mieste ostrova sú perfektné podmienky pre pozorovanie hviezd. Asi preto tam dnes stojí observatórium.

Za návštevu stojí aj hlavné mesto Santa Cruz s malebnými uličkami, ktoré si obľúbil aj Kolumbus. A tak tu vznikla expozícia námorného múzea priamo vnútri repliky jeho historického plavidla Santa Maria.

La Palmu milujú aj potápači, voda si drží 18 až 20 stupňov celoročne, čo je fantastické na objavovanie  podmorskej krajiny plnej kaňonov, tunelov a jaskýň. Najpopulárnejším letoviskom na túto činnosť je Los Cancajos.

La Gomera

Ostrov, konkrétne jeho hlavné mesto, San Sebastián, bolo Kolumbovou poslednou zastávkou pred jeho slávnou plavbou. Miesto s krásnou prírodou plnou vulkanických útesov, roklín a bujnej vegetácie odoláva vplyvom modernej doby.

Na mieste, ktoré je zahrnuté do zoznamu UNESCO, jazdí len zopár áut. Preto sa zachovali aj tradície akou istou je dorozumievanie sa pískaním. Jazyk, uznaný za svetové dedičstvo, sa znovu sa začal vyučovať na školách. K tomu, čo sa zachovalo patrí aj gomeron - palmový med s pálenkou grapa.

Ráz ostrova vás určite tiež okúzli. Určite si nenechajte ujsť návštevu národného parku Garajonay. Medzi rastlinami neprehliadnete africké a kanárske palmy, z ktorých sa vyrába med.

Jedinečné a pokojné miesto, obľúbené u hipíkov, má aj niekoľko zaujímavých, rušnejších letovísk. Napríklad Playa de Santiago alebo Valle Gran Rey. Obe sa môžu pýšiť piesočnatými plážami. Ako v raji sa budete cítiť na panenskej pláž Santa Catalina, aj skalách „Hermigua“.

Fuerteventura

Ostrov vzdialený len kúsok od Maroka má podnebie podobné Floride a Mexiku. Je tu neuveriteľne teplo a sucho. Slnko svieti viac ako 3000 hodín ročne. K slnečnému počasiu patria pláže, Fuerteventura ich má zo všetkých kanárskych ostrovov najkrajšie. Také so zlatobielym pieskom obmývané priezračným tyrkysovým morom.

Ostrov je celoročným rajom surferov, ale predsa sú tu aj miesta, kde nefúka. Tam nájdete dokonalé podmienky pre vylihovanie na pláži. Veľmi pozvoľný prístup do mora pozýva na dovolenku rodiny s deťmi, ktoré mieria hlavne do Corralejo.

Pokojné miesto s plytkou vodou a s dlhou plážou zakončenou pieskovými dunami je aj ideálne miesto na výlety. Ak túžite po niečom rušnejšom, vydajte sa na juh, do turistického centra Jandía s barmi, reštauráciami a hotelmi. Hoci je to veľmi živé stredisko, o nočnom živote, podobnom tomu na Ibize, sa hovoriť nedá. Cueva Del Llano. Poteším aj deti, na Fuerteventure majú vlastnú exotickú ZOO, ktorú sa bezpochyby oplatí navštíviť. Volá sa Oasis park a dopravia vás sem zadarmo autobusmi zo všetkých oblastí ostrova.

Gran Canaria

Malý ostrov, ktorý po trojprúdovej diaľnici prejde za 45 minút je  najznámejším a najnavštevovanejším kanárskym ostrovom. Piesok je tu šedý, až čierny, ten najtmavší je na pláži San Augustín.

Všetky letoviská ležia na juhu ostrova, pretože práve táto časť je najteplejšia a najslnečnejšia. Synonymom turizmu sú dve pláže, letoviská Maspalomas a Playa del Inglés. Tieto niekoľko kilometrov dlhé pláže lemujú hotely, reštaurácie a kluby. Sú to miesta plné atrakcií pre deti aj dospelých. S pulzujúcim nočným životom, ktorý beží do skorých ranných hodín.

Ak hľadáte pokojnejšie miesto, vyrazte na západ, ktorý je takmer neobývaný. Tomu zodpovedajú aj cesty. V celku pokojné je aj hlavné mesto Las Palmas. Tých, ktorí tvrdia, že na Gran Canarii okrem hluku a turistov nič nie je, rýchlo vyvediem z omylu. Ostrov veľmi rozmanitý, skoro ako mini kontinent a to aj vďaka klíme.

Nájdete tu „africké“ piesočné duny Maspalomas, hornaté vnútrozemie a sladkovodné nádrže ako z kontinentálnej Európe, „americké“ hlboké kaňony. Nie len to, ostrov je veľmi hornatý, najvyšší vrch Pico de las Nieves má takmer 2000 m. Sú odtiaľ parádne výhľady ma Tenerife a jeho Pico de Teide. Výhľad je aj z Roque Nublo, obrovských „šutrov“ ležiacich na plošine takmer v strede ostrova.

Lanzarote

Viac ako 100 vulkánov a 300 kráterov. Sopečný ostrov ako vyšitý. Niet divu, že je väčšina neobývaná. Skôr pripomína mesačnú krajinu alebo Mars, než dovolenkovú destináciu. Až tak, že tu natočili scény z filmu Planéta opíc.

Oblasti na juhozápade ostrova sa vzhľadom na nepretržité chrlenie lávy hovorí aj Montaňas del Fuego (ohnivé hory). Je súčasťou národného parku Timanfaya. Najväčšou atrakciou je tu originálna reštaurácie El Diabolo. V nej vám ugrilujú jedlo teplom, ktoré sála zo stále živých hlbín Zeme. Zapiť ho môžete výborným vínom. Vyniču sa tu výborne darí, vinohrady v La Geria patria k najneefektívnejším na svete. Preto víno z Lanzarote nepatrí medzi najlacnejšie, no je jedným z najlepších.

Navzdory neobvyklej a sopečnej krajine sa na Lanzarote nachádza niekoľko prekrásnych pláží s bielym pieskom, ako Playa Blanca, Puerto del Carmen, Costa Teguise alebo Papagayo, ktorá je skôr odľahlejšia a ťažšie prístupná. Vylihovaniu na pláži praje aj počasie. To je na Lanzarote veľmi príjemné po celý rok s minimom zrážok.

Celý ostrov je vyhlásený za biosférickú rezerváciu UNESCO. Pre prírodné bohatstvo aj charakteristickú architektúru, z ktorej je cítiť rešpekt k prírode.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Kanárske ostrovy

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.