Choď na obsah Choď na menu
 


Gastronómia

16. 6. 2019

Mojo canario

Táto špeciálne ochutená omáčka má dve formy: červenú a zelenú, ktorých chute sú vynikajúce zvlášť, alebo aj spolu. Základnými surovinami sú cesnak, olivový olej a červená resp. zelená paprika.  Túto klasickú omáčku Vám ponúknu takmer ku všetkým jedlám na ostrovoch. Najlepšie nájdete v reštauráciách mojo canariot , alebo na trhoch, v obchodoch kúpené sa chuťovo nedajú ani len porovnať s doma vyrobenými.

Papas arrugadas

Papas arrugadas sú miestne zemiaky, alebo aj Kanárske zemiaky, ktoré Vám ponúknu ako prílohu, alebo hlavné jedlo. V šupke uvarené zemiaky, varia s veľkým množstvom soli, po zliati vody sa pridáva ďalšia soľ, kým sa nevpije vlhkosť. Podávané s omáčkami mojo rojo a mojo verde vznikne veľmi  jednoduché, ale chutné jedlo, ktoré odzrkadľuje klasický a skromný kanársky život.

Almogrote

Almogrote je nátierka z tvrdých syrov, papriky, olivového oleja a cesnaku, ktorá sa podáva najmä k hriankam. Jedlo pochádza z La Gomeri je štipľavé a korenisté.

Gofio

Je veľmi všestranné jedlo, ktoré sa podáva k polievkam, omáčkam, alebo aj k zmrzline.  V podstate ide o praženú obilninovú múku, ktorá hrala dôležitú úlohu v jedálničku miestnych obyvateľov, najmä počas horších časov,  pretože je zdrojom vitamínov, vlákniny a bielkovín.

Ropa vieja

V španielsku je niekoľko jedál s veľmi divným názvom, toto by sa dalo preložiť ako staré  šaty. V podstate to znamená, že ide o jedlo pripravené zo zvyškov, v tomto prípade sa využili základné suroviny z puchero.

Na Kanárskych ostrovoch je ropa vieja obľúbeným jedlom, napriek tomu, že jeho príprava je časovo náročná. Toto jedlo má mnoho variácií, či už v závislosti od ostrova, alebo dediny ponúka iné a rozmanité chute.  Aj toto jedlo má svoju americkú verziu a dokonca aj národné jedlo Kuby sa takto volá a samozrejme sa aj chuťovo podobá na kanársku verziu.

Sancocho canario

Táto miestna špecialita je najlepším dôkazom, kam všade sa dostala kanárska kultúra za posledné storočia.  V Latinskej Amerike má každý štát svoje vlastné Sancocho,, ale základ receptu sa nemení: v celosti uvarená ryba, sladké zemiaky, gofio. Toto jednoduché a zdravé jedlo môžete zdokonaliť pridaním  mojo picó.

Bienmesabe canario

Bienmesabe canario je klasickým kanárskym dezertom, ktorý sa pripravuje z mandlí, vajíčok, cukru a citrónu.  Základom dezertu pripravovaného na Kanárskych ostrovoch je klasický španielsky dezert bienmesabe antequerano.

Vína

V 16. storočí bolo na Kanárskych ostrovoch vysadených mnoho viníc, ktoré sa veľmi dobre ujali v  sopečných pôdach. Výsledkom tejto práce je veľa kvalitných kanárskych vín. Oplatí sa ich ochutnať!

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.