Choď na obsah Choď na menu
 


Letoviská

15. 6. 2019

Durban

Durban patrí k najväčším mestám v JAR a turistom toho ponúka veľa. Objavte miesto, kde svieti slnko 230 dní v roku, zimu od leta skoro nerozoznáte a tunajšie dlhé pláže sa Zlatú míľ na čele vás nenechajú na pochybách - vybrali ste si správne. Obľúbené prázdninové letovisko s rušným nočným životom vás nadchne aj jedinečnou architektúrou, ktorá vznikla zmiešaním tunajších a koloniálnych vplyvov. Uniknúť by vám nemala obľúbená krokodília farma alebo národné parky v okolí mesta.
Kapské mesto

Kapské mesto je významné nielen preto, že tu sídli juhoafrický parlament a že je druhé najväčšie v krajine, ale aj preto, že v jeho blízkosti stojí známa Stolová hora či mys Dobrej nádeje. To z neho robí jedno z najpopulárnejších miest sveta. Mesto oplýva aj pestrú históriou, bolo napríklad prvou európskou osadou na území JAR. V samotnom meste je veľa krásnych miest, napríklad Greenmarket Square alebo pešej ulice Government Avenue.
Plettenberg Bay

Záliv Plettenberg a rovnomenné mesto sú ďalším významným lákadlom Juhoafrickej republiky. Pôvodný názov "Bahia Formosa", teda Krásna zátoka, úplne vystihuje podobu a atmosféru miesta. Relaxácia na nádherných plážach, vodné športy, cyklistika, golf alebo túry, to je len malý príklad toho, čím sa tu môžete baviť. K tomu všetkému pripočítame ešte kultúrne a hudobné podujatia a opýtame sa - predstavujete si ideálnu destináciu pre svoju dovolenku inak?
Wilderness

Wilderness je pobrežné mesto na juhu JAR a jeho bezprostredné okolie je známe predovšetkým vďaka dlhej pláži s bielym pieskom a s krásnymi lagúnami. Okrem toho sa blízko mesta nachádza rovnomenný národný park s prekrásnou prírodou, úchvatnými scenériami a bohatou faunou i flórou. Preskúmať ho môžete pešo alebo napríklad na kajaku.

Bližšie informácie o jednotlivých letoviskách:

Durban

Najväčšie mesto juhoafrickej provincie KwaZulu-Natal je jedným z najväčších miest v JAR a patrí zároveň k najnavštevovanejším miestam v tejto krajine. Leží totiž na východnom pobreží, takže prístup k moru je ľahký, navyše má čo ponúknuť aj po kultúrnej a historickej stránke. O krásnej prírode, v ktorej môžete stráviť nejeden deň na treku, zrejme netreba dlho písať.

   
Základné informácie

Rozloha: 2 292 km2

Počet obyvateľov: 3 090 117 (2001)

Provincia: KwaZulu-Natal

Nadmorská výška: 8 m
Najlepšie pláže

Golden Mile - známa Zlatá míľa je skutočnou pýchou Durbane a jeho bezprostredného okolia. Asi 4 kilometre dlhá pláž je zároveň aj veľmi široká. Užiť si tu môžete relax na piesku, vodné radovánky i športy - milujú to tu hlavne surferi a kajakári. Zároveň je tu veľa možností občerstvenia. Pozdĺž pláže tiež vedie promenáda, po ktorej je nádherná prechádzka počas celého dňa. Kombinácia všetkých týchto aspektov robí z Golden Mile obľúbenú dovolenkovú destináciu nielen pre turistov, ale aj pre obyvateľov Juhoafrickej republiky.

Golden Mile sa skladá z niekoľkých pláží, preto verte, že keď zamierite na North Beach, South Beach a na iné pomenované pláže, s najväčšou pravdepodobnosťou mierite na Zlatú míľu.
Ľudia prechádzajúci sa na promenáde v Durbane
Čo robiť v Durbane

Durban prekvapuje návštevníkov nielen nádherným pobrežie s krásnymi plážami so zlatistým pieskom, ale aj množstvom možností, ako aktívne stráviť voľný čas. Rozhodne sa tu môžete zoznámiť s africkou architektúrou, užiť si niečo kultúry, vyskúšať vodné športy, len tak sa prejsť alebo ochutnať miestne dobroty.
Keď chcem za nákupmi

Pavillion Shopping Mall - z klasický nákupných centier môžeme odporučiť mnohých návštevníkov preverený Pavillion Shopping Mall, v ktorom zoženiete úplne všetko, po čom zatúžite - oblečenie, obuv, šperky, doplnky, čokoľvek. Nechýba tu ani oddelenie s mnohými možnosťami občerstvenia.

Granada Square - ďalšie príjemné nakupovanie si môžete užiť napríklad v centre Granada Square, ktoré je ponukou podobné predchádzajúcemu zmienenému centre.

 

Victoria Street Market - ak dávate prednosť trhoviskám s pravou juhoafrickou atmosférou alebo ho proste len tak zo zvedavosti chcete objaviť, vypravte sa na Victoria Street Market. Na tejto tržnici je pre návštevníkov vždy pripravené nespočetné množstvo druhov odevov a obuvi, doplnkov, hračiek, korenie, iných dobrôt a taky najrôznejšie suveníry.
Keď chcem za zábavou

Durban Ice Arena - vyzliecť sa z plaviek, hodiť na seba nohavice a sveter a ísť si zakorčuľovať? V Durbane to ide! Nenechajte si tento zaujímavý zážitok ujsť. Stačí sa vydať do miestnej arény, požičať si korčule a vyblázniť sa na ľade. A keby vás náhodou prepadol hlad, hneď sa tu môžete niečím jednoduchým občerstviť.

People 'Park - ak máte so sebou deti a chcete im dopriať trochu tej ich zábavy, vezmite ich do People' s Parku. Tu si vyhrajú na modernom detskom ihrisku, zatiaľ čo vy ich budete mať pod kontrolou pri popíjaní kávy zo tunajšej kaviarne, spod slnečníka.

Giba Gorge Horse Trails - spoznať krásu Durbane a okolie môžete aj z konského chrbta. Pokojne môžete vyraziť na cestu sami alebo so sprievodom. Buďte si istí, že na tento zážitok nezabudnete!
Keď chcem za kultúrou

Street Scene Tours - chcete spoznať to najlepšie z Durbane a zoznámiť sa s miestnou kultúrou a koloritom? Zajednajte si miesto na exkurziu Street Scene Tours a zavítajte so sprievodcom na trhovisko, do dobrej reštaurácie na obed, vypočujte si medzitým jeho výklad o histórii černochov v krajine a prežite tak nezabudnuteľný deň.

Hare Krishna Temple of Understing - skvelým spôsobom, ako spoznať kultúru tunajšia ľudí, je pozrieť sa na ich historické a duchovné pamiatky. Perfektné voľbou je práve Chrám porozumenie priaznivcov Hare Krišna, kde na vás dýchne úžasný pokoj a posvätno. Po návšteve rušného centra mesta ideálne miesto k upokojeniu.

Phansi Museum - ak patríte k nadšeným návštevníkom múzeí, vydajte sa do Phansi Musea, kde spoznáte skvosty juhoafrického umenia. Vidieť výtvory tunajších ľudí, ktorí nimi vypovedali o živote, je úžasné!
Keď chcem za jedlom

Mo-Zam-Bik - je libo nejakou africkou špecialitu? Potom sa bežte občerstviť do reštaurácie Mo-Zam-Bik, kde si svoj sen splníte. Okrem africkej kuchyne sa tu podáva aj tá portugalská a špecializujú sa tu aj na morské plody. Posedieť môžete vnútri aj vonku a okrem dobrého jedla si tu môžete objednať aj dobré alkoholické i nealkoholické pitie. Pripravení sú tu aj na detské návštevy.

Butcher Boys - keď dostanete chuť na steak, neváhajte a vydajte sa do podniku Butcher Boys. Pre všetkých, ktorí nechcú experimentovať s miestnymi dobrotami, sú tu famózne steaky aj vegetariánske pokrmy, zároveň si tu môžete dopriať aj bežná európska jedla. V reštaurácii majú tiež skvele vybavený bar, sú tu pripravení na deti a atmosféra je dobrá nielen pre bežné, ale aj pre špeciálne príležitosti.

Olive & Oil Glenwood - ďalšie klasikou je pizza, takže keď budete chcieť staviť na istotu a dať si ju, zájdite do tohto podniku.

Kapské mesto

Druhé najväčšie mesto Juhoafrickej republiky právom patrí k tým najnavštevovanejším v krajine. Turisti obdivujú nielen jeho centrum a architektúru, ale aj okolitú prírodu. Ku Stolovej hore alebo k mysu Dobrej nádeje je to odtiaľto takmer "čo by kameňom dohodil" a k moru jakbysmet. Ak sa do JAR chystáte na dovolenku, "materské mesto", ako sa Kapskému mestu prezýva, by ste nemali vynechať, nech už si chcete užiť relax na pláži, výlety prírodou alebo skrátka oboje.

    
Základné informácie

Rozloha: 2499 km2

Počet obyvateľov: 3 740 025

Provincia: Západné Kapsko

Nadmorská výška: 0 m n. M.
najlepšie pláže

Clifton Beaches - zrejme najobľúbenejší je medzi miestnymi i turistov niekoľko nádherných piesočných úsekov na pobreží. Pláže bývajú perfektne upravené, všade je veľa možností občerstvenia, voda je úžasne čistá a nezabudnuteľne pohodový deň si tu užijú ako dospelí, tak deti. Pláže sa nachádza na predmestí Kapského mesta zvanom Clifton, ktoré je mimochodom obľúbenou a veľmi lukratívne rezidenčné štvrtí.

Bloubergstrand Beach - chcete sa kúpať v krásne čistej vode, relaxovať na pláži a pri tom si užívať pohľad na Stolovú horu, ktorá sa nachádza len kúsok od vás? Na tejto pláži budú vaše túžby vypočuté! Vrelo tiež odporúčame prechádzky. Pri tejto scenériu prejdete kus sveta a ani vám to nepríde. Tak krásne tu je.


Fish Hoek Beach - a do tretice všetkého dobrého je tu Fish Hoek Beach. Samotné mestečko Fish Hoek je obľúbenou lokalitou všetkých, ktorí nechcú bývať v centre Kapského mesta, ale potrebujú k nemu mať blízko, niektorí obyvatelia krajiny sa sem sťahujú užívať si dôchodku a zaslúženého odpočinku a pochopiteľne sem radi zamieri miestnej na jeden deň aj na dlhšiu dobu. Prečo by mali byť turisti z cudziny výnimkou, keď tunajší ľudia vedia, čo je dobré?
Čo robiť v Kapskom meste

Kapské mesto ponúka celý plejádu aktivít. Spoznať tú môžete architektúru, kultúru tunajších obyvateľov, zašportovať si, len tak sa prechádzať po meste alebo odpočívať na niektorej z pláží. Svoju obľúbenú činnosť si tu nájde každý, od malých detí až po seniorov.
Keď chcem za nákupmi

Canal Walk Shopping Centre - klasické nákupné centrum, kde zoženiete úplne všetko od desiaty cez módne doplnky až po elektroniku, to je Canal Walk Shopping Centre vybudované priamo pri riečneho toku. Rozhodne si ho však nepredstavujte ako minimalistickú a neprívetivú modernú budovu. Jeho interiér je úplne skvostný. Akonáhle sem vstúpite, neuveríte, že môže zoskupenie obchodov pôsobiť moderne a zároveň miestami tak vznešene. A čo viac? Čaká vás tu na 400 obchodov!

Cape Quarter Mall - trochu komornejšie je obchodné centrum Cape Quarter Mall, ktoré vás skôr uvedie do tunajšej typickej atmosféry. Neznamená to však, že by ste tu nezohnali to, po čom práve túžite. Výber obchodov je tu veľký a pestrý.

Greenmarket Square - pokiaľ vás lákajú skôr tradičné trhy než veľké obchodné domy, zamierte na Greenmarket Square, kde rozhodne vyberiete suvenír sami sebe alebo svojim najbližším. Korálok, šatiek, sošiek alebo masiek je tu vážne nepreberné množstvo!
Keď chcem za zábavou

The Cape Wheel - na toto obrie koleso jednoducho musíte. Otočí sa s vami trikrát a vy si počas svojej jazdy vychutnáte pohľad na mesto. Bicykel je navyše v prevádzke od dopoludnia do neskorých večerných hodín, takže sa môžete kochať za svetla aj za tmy, kedy je mesto osvetlené. Nezabudnuteľný zážitok!

Bugz Family Playpark - či sa do Kapského mesta chystáte s deťmi, neváhajte a venujte niekoľko hodín tomuto zábavnému parku, kde sa vaše ratolesti poriadne vyváľajú na najrôznejších atrakciách. Čo tak nechať ich ozdobiť si vlastný muffin?

Stolová hora - to, čo rozhodne musíte pri návšteve Kapského mesta absolvovať, je výlet na asi kilometer vysokú Stolovú horu. Či už sa sem dopravíte lanovkou alebo pešo, užijete si parádny výhľad do okolia a genius loci hory s plochým vrcholom vás úplne pohltí.
Keď chcem za kultúrou

Juhoafrické židovské múzeum - neveríte, že by mohlo byť v Južnej Afrike židovské múzeum? Je a rozhodne stojí za vašu pozornosť, ak máte k židovstvu len trochu vzťah alebo dostatočnú dávku zvedavosti. Dozviete sa tu najmä o významných židoch, ktorí sa zasadili o rozvoj či zlepšenie života v Juhoafrickej republike.

 The African Dance Theatre - užite si show, ktorá jasne vypovedá o juhoafrickej kultúre a náture tunajších obyvateľov. Tanečníci a muzikanti vás pobaví a dosť možno aj očarí.

Robben Island - ak radi spájate kultúru s históriou, vydajte sa na Robben Island, miesto, ktoré veľa znamená pre obyvateľov Kapského mesta i celej Juhoafrickej republiky. Ostrovček sa rozkladá len na 5 km2, ale má silnú atmosféru. Slúžil ako lokalita pre umiestnenie malomocných, duševne chorých ľudí či trestancov a počas apartheidu tu bol väznený sám Nelson Mandela, bojovník proti spomenutému režimu.
Keď chcem za jedlom

Mzansi - zrejme tou najobľúbenejšou reštauráciou, ktorá sa špecializuje na africké dobroty, je Mzansi. Tunajšie špeciality, ale aj vegetariánske jedlá vám tu naservíruje veľmi milá obsluha, zájsť si sem môžete na obed aj na večeru a sú tu dobre pripravení aj na návštevu rodín s deťmi.

NV-80 - dali by ste si radšej steak a mali istotu, že sa dobre najete? Ak vám nevonia experimentovanie v kuchyni, zájdite sa občerstviť do podniku NV-80, kde dostanete poriadny kus mäsa, grilované dobroty, klasické európske pokrmy a tiež bezlepkovú stravu. Okrem jedla tu majú aj poriadny výber pitie, takže tu môžete stráviť príjemný večer.

The Pot Luck Club - chcete skúsiť niečo luxusnejšieho? Potom vyrazte do reštaurácie The Pot Luck Club, kde vám naservírujú medzinárodnej pochúťky dokonale kreatívnym spôsobom! V ponuke je aj pestrá škála alkoholických a nealkoholických nápojov, bonusom je príjemná atmosféra.
Keď chcem za nočným životom

Bascule Whisky, Wine & Coctail Bar - chcete stráviť večer v príjemnom podniku, nechať sa obsluhovať, popíjať lahodný drink a hodiť všetky starosti za hlavu? Tento podnik je pre to ideálne! Navyše poskytuje nádherný výhľad, takže pobudnúť (a vypiť) tú je fantastický zážitok!

Era Club - za moderné tanečné hudbou sa vydajte do tohto klubu. Je ideálny pre zavŕšenie večera či noci a rozhodne sa tu nebudete nudiť. Stačí sa len započúvať a dať sa do pohybu!

The Mahogany Room Jazz Club - tento podnik nadchne všetkých milovníkov jazzu, a to nielen hudbou, ktorá sa v ňom hrá, ale aj báječnou atmosférou. Objednajte si svoj obľúbený drink a užite si večer za sprievodu živého jazzu!

Wilderness

Malé mestečko v juhovýchodnej časti Juhoafrickej republiky láka návštevníkov najmä na krásnu prírodu, pekné pláže s bielym pieskom a lagúnami a na pokoj aj v samotnom meste, ktoré má asi toľko obyvateľov ako bežné menšie slovenské mestečko. Ak teda chcete byť pri svojej návšteve JAR skôr v prírode než v meste, vyberte si Wilderness a jeho pestrej okolia.

    
Základné informácie

Rozloha: 36,97 km2

Počet obyvateľov: 6 164

Provincia: Západné Kapsko

Nadmorská výška: 31 m n. M.
najlepšie pláže

Wilderness Beach - pláž je u Wilderness jedna, ale za to je niekoľko kilometrov dlhá, krásna, so svetlým pieskom a nebýva tú moc ľudí. Je báječná k celodennému pobytu pri vode, k prechádzkam, piknikování a k ďalším príjemným činnostiam, napríklad na vyskúšanie niektorých vodných športov. Milujú to tu aj deti, a to predovšetkým preto, že je pláž široká a vstup do vody veľmi pozvoľný.
Parná lokomotíva idúci blízkosti Dolphins Point u Wilderness
Čo robiť vo Wilderness

Wildnerness nie je Kapské mesto a žije si svojím pokojným životom. Neznamená to ale, že by tu nebolo čo robiť. Naopak!
Keď chcem za nákupmi

Timberlake Organic Village - víno alebo ručne vyrábané výrobky si môžete kúpiť v Timberlake Organic Village. Urobte si na toto miesto výlet, dobre sa tu najedzte a zábavu svoje deti pri niektorom z tu prebiehajúcich workshopov!

Vo Wilderness zoženiete, čo potrebujete, ale s klasickými obchodnými centrami nepočítajte.
Keď chcem za zábavou

Acrobranch Wildwoods - užite si poriadnu dávku zábavy a vzrušenia v miestnom lanovom centre, kde si preveríte svoju zdatnosť a šikovnosť! Či už milujete tento druh fyzickej aktivity, alebo ju vyskúšate prvýkrát v živote, určite sa vám bude páčiť!

Garden Route Horse Trails - láka vás prechádzka na koňoch? Spoznajte z ich chrbta krásu Wildnerness a jeho okolia. Vydajte sa na samostatnú alebo skupinovú prechádzku a užite si chvíle v sprievode krásneho zvieraťa.

Canyon Adventures - skočiť si do kaňonu alebo jaskyne s vodou? Prečo nie? Vyskúšajte tento celkom mladý druh zábavy v Juhoafrickej republike a spojte tak jeden nezabudnuteľný zážitok s druhým!
Wilderness Beach
Keď chcem za kultúrou

Peter Pharoah Fine Art - ak milujete abstraktné umenie a chcete sa na nejaké pri návšteve Wilderness pozrieť, potom zamierte do tejto galérie s dielami Petera Pharoah. Keď sa vám niečo zapáči, môžete si to aj kúpiť a odviezť domov ako suvenír!
Keď chcem za jedlom

Serendipity Restaurant - tou bez pochyby najobľúbenejšie a nejceněnější reštaurácií vo Wilderness je Serendipity Restaurant s ponukou africkej a európskej kuchyne. Z menu si teda môžete rozkázať klasiku, ktorú poznáte, ale aj niektorú z tunajších špecialít. Zvlášť pekné je posedenie na terase pri vode. Pozor ale, otvorené je len večer, takže si tak naplánujte návštevu.

Joplins Pub and Steak Grill - na poriadny kus mäsa a grilované dobroty si zájdite do ďalšieho báječného podniku. Tu sa na tieto lahôdky špecializujú. Okrem vnútorného posedenie je tu aj vonkajší a obzvlášť prekvapivá je pripravenosť personálu na rodiny s menšími deťmi. Či už prídete sami, alebo s nimi, môžete si vybrať aj z celej škály alkoholických nápojov, ktoré spríjemnia váš večer.

Salinas Beach Restaurant - obed, večera alebo pohár vína v reštaurácii s vyhliadkou na pláž? Pokiaľ po tom túžite, tento podnik vám vaše želanie splní hravo. V ponuke je európska, kajenské a kreolská kuchyne i morské plody, takže si tu určite vyberiete. A na tak očarujúcim mieste vám určite bude chutiť!
Keď chcem za nočným životom

Cocomo Restaurant - tento podnik neponúka len klasiku v podobe teplého obeda alebo večere, ale aj 7 dní v týždni živú hudbu, Zatváračka až okolo jedenástej večerné a báječne uvoľnenú atmosféru, v ktorej si noc určite užijete. Ak chcete len tak posedieť s blízkymi, neváhajte a zamierte sem.

The Blind Pig - nepríliš lákavý názov baru neberte do úvahy, ide o celkom bežný bar, kam môžete zájsť na občerstvenie v podobe jedla a pitia počas dňa a večer sa sem vydať na pivo (majú ho tu niekoľko desiatok druhov!) Alebo koktail.

 

Náhľad fotografií zo zložky JAR

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.