Choď na obsah Choď na menu
 


Výlety

17. 6. 2019

Banjul

Na mieste, kde sa vlieva rieka Gambia do Atlantického oceána, objavíte hlavné mesto Gambie – Banjul. Hoci ide o jedno z najmenších hlavných miest sveta, tvorí významný dopravný uzol krajiny a administratívne centrum. Pobrežím sa tiahnu krásne pláže s modernými hotelmi. Nad mestom sa týči významný pamätník Arch 22, ktorý je spomienkou na prevrat v roku 1994. Z jeho vrcholu je výhľad na celé mesto. Dokonca z neho uvidíte hlavné pamiatky mesta ako napríklad Kráľovskú mešitu, pamätník vojakom 2. sv. vojny či Avenue Kiaraba. Milovníkom histórie odporúčame návštevu Národného múzea Gambia a múzea textilu sídliaceho priamo v Arch 22.

Fort Bullen

Z prístavu pri hlavnom meste premáva každý deň trajekt na neďalekú pevnosť Fort Bullen. Rozprestiera sa pri ústí rieky Gambie v Barra Point, v blízkosti mesta Barra. Stavbu vytvorili Briti v roku 1826. Po zrušení obchodu s otrokmi chceli zabrániť ostatným národom odvážaniu otrokov. V súčasnosti sú pozostatky pevnosti Fort Bullen pod ochranou organizácie UNESCO.

Senegambia – kamenné kruhy

Pod názvom Kamenné kruhy v Senegambii (Stone Circles of Senegambia) sa ukrývajú štyri významné archeologické náleziská. Nachádzajú sa v Sine Ngayène, Wanar, Wassu a Kerbatch. Ide o kruhovité stavby, ktorých vek sa odhaduje na viac ako 1200 rokov. Kamenné stavby sa tiahnu pozdĺž rieky Gambia až do susedného Senegalu. Pamiatka je pod ochrannými krídlami UNESCA.

Kotu

Letovisko Kotu zaznamenalo v posledných rokoch rozmach vplyvom rozvíjajúceho sa turistického ruku v krajine. Nachádza sa tu viacero moderných rezortov, ktoré myslia i na dovolenkárov s deťmi. Pobrežie lemujú jedny z najkrajších pláží v Gambii. Stredisko ponúka rôzne bary, reštaurácie i atrakcie ako napríklad golfové ihrisko. Kotu patrí medzi rušnejšie letoviská, takže si užijete zábavu i vo večerných hodinách.

Národný park rieky Gambia

Gambia je skutočne bohatá na krásy divokej prírody. Na jej území môžete navštíviť hneď niekoľko národných parkov s bohatou faunou a flórou. Medzi najznámejšie patrí Národný park rieky Gambia (River Gambia National Park) rozprestierajúci sa na ľavom brehu rieky Gambia, neďaleko mesta Janjanbureh. Park založený v roku 1978 obývajú hlavne šimpanzy. Prezrieť si môžete tiež susedný park Nyassang Forest Park.

Rezervácia Tanji

Celým názvom Vtáčia rezervácia Tanji (Tanji Bird Reserve) leží pár kilometrov južne od hlavného mesta Banjul, v blízkosti dedinky Tanji. Rezervácia láka nielen vášnivých ornitológov, ale tiež milovníkov nedotknutej prírody. Tanji je domovom pre viac ako 200 druhov rozmanitých vtákov. Zhliadnuť sa vám podarí tiež rôzne druhy opíc či antilopy.

Bijilo Forest Park a Kololi

Letovisko Kololi prepája rušný život moderného letoviska s možnosťami výletov do panenskej gambijskej prírody. V blízkosti strediska sa nachádza Bijilo Forest Park s takmer 5 kilometrov dlhým náučným chodníkom. Môžete pozorovať zver v prirodzenom prostredí alebo pozorovať vtáky. Mestečko Kololi sa navyše môže pochváliť plážami, ktoré patria k tým najkrajším v celej Gambii.

Národný park Kiang West

Národný park Kiang West (Kiang West National Park) sa tiahne pri južnom brehu rieky Gambia na ploche takmer 20 000 hektárov. Park patrí k najvzácnejším v krajine. Niet divu, veď tu žije rozmanité vtáctvo, zver a rastú vzácne stromy baobaby. Park je ideálnym miestom na poznávanie a fotografovanie.

Prírodná rezervácia Abuko

Len pár kilometrov južne od mestečka Abuko objavíte Prírodnú rezerváciu Abuko (Abuko Nature Reserve). Zaujímavosťou tohto pomerne malého parku je, že ide o prvú rezerváciu na území Gambie pre voľne žijúce zvieratá. V parku rastú napríklad palmy olejové či dreviny ľudovo známe ako mahagón. Zo živočíchov spomeňme napríklad antilopy, opice či krokodíly.

Kunta Kinteho ostrov

Kunta Kinteho ostrov nájdete na dolnom brehu rieky Gambia, kúsok od mestečka Albreda. Na prvé počutie neznáme miesto patrí roky medzi najnavštevovanejšie miesta Gambie. Do roku 2011 sa totižto používal názov Jamesov ostrov. Nachádza sa tu pevnosť Fort James, bývala základňa otrokárov. Dnes je pod ochranou organizácie UNESCO.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.