Choď na obsah Choď na menu
 


LETOVISKÁ

14. 6. 2019

marsa-alam-plaz-abu-dabbab-egypt_x5kxo4.jpgmarsa-alam-plaz-sharm-el-luli-egypt_vprroa.jpg

LETOVISKO HURGHADA

Najväčším dovolenkovým centrom Egypta je bezpochyby Hurghada. Prekrásne miesto na pobreží Červeného mora je obzvlášť lákavé najmä krištáľovo čistou vodou a útesmi. Zaujímavosťou je, že pred 15 rokmi bola Hurghada malá rybárska dedina s dvoma hotelmi, dnes ich počet presahuje stovku a výstavby stále pokračuje. Väčšina z 40 tisíc obyvateľov sa živý prácou v cestovnom ruchu. Letovisko má dve centrá jedným je pôvodné staré mesto El Dahar, druhým je Sakalla, ktoré je viac zamerané na turistov. Pobrežie celého letoviska má približne 100 kilometrov a nachádzajú sa pri ňom turisticky obľúbené mestečká El Gouna, ktoré je vystavané na umelých lagúnach, alebo mestečko Makadi Bay plné luxusných hotelov. Hurghada má po Káhire najviac ubytovacích zariadení v Egypte. Celé mesto bolo vybudované ako komplex pre turistov, všetko je teda prispôsobené návštevníkom z celého sveta. Pri svojej ceste nevynechajte ani známe trhovisko či múzeum podmorského života. Pláže sú dlhé, široké, piesočnaté a pre hotelových hostí. Pokiaľ hotel neleží priamo na pláži hostia využívajú pláž iného hotela. Ak sú hostia ubytovaný na priváte, v letovisku sú aj verejné pláže, avšak tie sú spoplatnené. Nemusíte sa obávať, že vám pláž bude malá. V intraviláne mesta je až 40 km prekrásnych pláži. Krásne pláže môžete nájsť aj na okolitćy ostrovoch. Hurghada láka predovšetkým vodou a podmorským životom. Ak nie ste potápači a predsa by ste chceli vidieť čo sa deje pod hladinou Červeného mora, môžete sa vydať na výlet loďou s presklenným dnom, ponorkou alebo jednoducho navštíviť veľmi obľúbené akvárium v časti Dahara. Ďalšou možnosťou ako spoznať krásy podmorského života je šnorchlovanie popri pláži. Bohatá morská fauna a flóra robí z obyčajného šnorchlovania úžasný zážitok. Samozrejmosťou sú aj vodné športy, najmä windsurfing, paragliding alebo vodné lyžovanie či požičanie si vodného skútra. Celé letovisko je plné obchodov, reštaurácií a čajovní. Vyberie si naozaj každý.

Letovisko Sharm el Sheikh

Lokalita Sharm el Sheikh (alebo Šarm aš-Šajch) v južnej časti Sinajského polostrova je druhou najnavštevovanejšou egyptskou dovolenkovou destináciou. Sharm el Sheikh je letoviskom kratšie ako Hurghada, preto sú tam podmienky na potápanie a pozorovanie podmorského života v Červenom mori oveľa lepšie, podmorské koraly a útesy sú zachovalé a bohaté. Dôležitá je tu aj ochrana a čistota mora. To však neznamená, že služby pre turistov sú tu horšie, práve naopak letovisko ponúka skutočný luxus pre všetkých návštevníkov. Centrom je promenáda v časti Naama Bay, ktorá vďaka luxusným hotelom, barom a kaviarniam získala prezývku egyptské Las Vegas. Nočný život v Sharm el Sheikhu patrí medzi tie najznámejšie v celom Egypte. Hudba, vôňa dobrého jedla a pohostinná atmosféra nočného mesta vás vtiahnu do rytmov Afriky ale aj moderného sveta.

Vďaka vynikajúcej geografickej polohe je destinácia vhodná na potápanie počas celého roka. Aj keď je priezračné more a možnosť potápania hlavným dôvodom pre návštevu tejto destinácie na svoje s prídu aj nadšenci golfu, pre ktorých je pripravené obrovské 18 jamkové ihrisko. Pre golfistov je Sharm el Sheikh vhodnejšie navštíviť v zimných mesiacoch, pretože teploty sú pre hru priaznivejšie. Okrem golfu a vodných športov si môžete zahrať squash, tenis alebo zajazdiť si na koni či ťave. Ak ste milovníkom adrenalínových športov prídete si na svoje, v ponuke sú rôzne aktivity ako windsurfing, potápanie, jazda na skútroch a podobne. Celý dovolenkový rezort vám počas pobytu bude ponúkať stovky možností na vyžitie, zábavu a oddych.

Letovisko Taba

Slnečný a horúci Egypt je pre dovolenkárov zaujímavý nie len priezračným morom a pieskovými plážami, aj svojou kultúrou a pamiatkami. Letovisko Taba je skvelým miestom pre pokojnú dovolenku, ale nudiť sa tu nebudú ani akčnejšie typy. Taba sa radí k najobľúbenejším letoviskám v Egypte, leží vo východnej časti Akabského zálivu a nájdete tu hlavne luxusné hotelové komplexy. Priamo v hoteloch sú pre vás pripravené rôzne aktivity ako sú tanečné vystúpenia alebo rôzne predstavenia. Nemusíte sa ale obávať, že by sa tu nenašli miesta na nákupy alebo zábavu. Bez problémov tu nakúpite darčeky a suveníry, zabavíte sa v baroch a posedieť si môžete aj v reštauráciách a kaviarňach. Ak hľadáte oddych na pláži, nemusíte sa báť návalov turistov ako to býva vo veľkých letoviskách. Miestne pláže sú totiž o poznanie pokojnejšie a môžete tu stráviť príjemnú dovolenku s deťmi. Dnes je Taba rýchlo sa rozvíjajúce letovisko, ale minulosti to bola len malá beduínska dedinka, ktorá v staroveku slúžila ako prístavné mesto. Z Taby môžete podniknúť aj výlety do Káhiry, na horu Sinaj, alebo do blízkeho Izraela. Na plážach v Tabe si dovolenku užijú rodinu s malými deťmi aj mladí ľudia, ktorí hľadajú zábavu a adrenalín. Piesočnaté pláže si zamiluje skutočne každý a okrem opaľovania si môžete vyskúšať aj vodné športy ako je surfovanie, vodné lyžovanie alebo rôzne vodné atrakcie. V hotelových komplexoch vám poskytnú aj ležadlá a slnečníky. Využiť by ste mali aj možnosť potápania a šnorchlovania, pretože táto oblasť je známa fascinujúcimi koralovými útesmi a pestrofarebnými rybami. Pozorovať život pod hladinou tak bude zážitkom na celý život. Romantikom sa určite zapáčia prechádzky po zlatom piesku. Pozorovať môžete aj východ slnka, ktoré ale vychádza skôr nad Saudskou Arábiou ako nad morom, ale aj tak je to jedinečný zážitok.

Letovisko Sahl Hasheesh

Sahl Hasheesh znamená “zelené údolie” a letovisko sa stáva stále viac vyhľadávaným. Výhodou je aj jeho poloha, pretože Hurgada je vzdialená len asi 20 km. Letoviská pri Červenom mori ponúkajú svojim návštevníkom skvelé podmienky na potápanie, pretože sa tu nachádzajú fascinujúce koralové útesy s množstvom rýb. V Sahl Hasheesh nájdete luxusné hotely a bohatú turistickú vybavenosť. Ak chcete odpočívať na pláži, užijete si zlatý piesok, azúrové more, bary, reštaurácie a ponuku vodných športov. Samozrejme môžete nakúpovať na miestnych trhoviskách, ale aj v luxusných obchodoch, kde nájdete rôzne suveníry a malé darčeky. Toto letovisko je o poznanie pokojnejšie ako blízka Hurghada je tak vhodné aj pre rodiny s deťmi alebo ľudí, ktorí chcú hlavne oddychovať a veľké letoviská ich príliš nelákajú.

Letovisko Safaga

Safaga je známe egyptské letovisko ležiace na pobreží Červeného mora. Nachádza sa len 53 km južne od rezortu Hugharda. Atmosfére tohto letoviska veľmi pomáha prístav a malá rybárska dedinka, ktoré dotvárajú charakter tohto obľúbeného cieľa turistov.Cerveného mora. Nachádza sa len 53 km južne od rezortu Hugharda. Atmosfére tohto letoviska veľmi pomáha prístav a malá rybárska dedinka, ktoré dotvárajú charakter tohto obľúbeného cieľa turistov. Hoci Safaga ponúka veľmi kvalitné služby, stále nie je miestom, do ktorého zavíta nezvládnuteľné množstvo turistov. Táto lokalita má veľmi čistú prírodu a ponúka množstvo možností na potápanie či výlety do okolia. Letovisko tiež ponúka množstvo miestnych kaviarní či reštaurácií, ktoré sú ako stvorené na teplé letné večery. Safaga sa delí na tri časti: staré mesto, nové mesto a hotelová štvrť. V tejto štvrti sa nachádza 6 hotelov, ktoré sú postavené vedľa seba. Letovisko je miesto určené predovšetkým pre oddych a kvalitné dovolenky. Jediné, na čo si musia dať pozor rodičia malých detí na niektorých miestach, je vstup do vody. Kvôli koralom, ktoré sa vyskytujú už neďaleko od brehu by sa mohli ľahko zraniť. Korále však niesu všade, je to skôr výsada vzdialenejších pláži. V dovolenkových rezortoch sú krásne, čisté a prístupné pláže. Ak však hľadáte neobvyklé miesta na potápanie a šnorchlovanie určite vás tieto krásne miesta potešia. Množstvo ľudí na Safage upúta najmä zaujímavá pláž, ktorú pokrýva čierny piesok. More je veľmi čisté a vstup doňho je pozvoľný, preto je toto miesto vhodné aj pre rodiny s deťmi. Voda v mori tiež obsahuje vysokú koncentráciu salitu, ktorý pôsobí veľmi priaznivo na pokožku. Podmorské dno je človekom absolútne nenarušené a zážitok z potápania je nezabudnuteľný.

Letovisko Marsa Alam

Marsa Alam sa nachádza na severne od Východnej púšte, asi 210 km južne od Hurghady. Poloha na pobreží juhu pevninskej časti Červeného mora poskytuje vhodné podmienky pre potápanie sa a pre pozorovanie najrôznejších podmorských scenérií. Marsa Alam je vôbec najjužnejšie položeným letoviskom v Egypte. Až donedávna to bola malá neveľmi významná rybárska dedinka. Dnes však Marsa Alam konkuruje takým destináciám ako je Sharm El Sheik alebo Hurghada. Napriek tomu je však stále naozaj pokojným miestom vhodným aj na relaxačnú dovolenku. Mnoho turistov láka i tradičný bazár, ktorý ukazuje ako Egypťania obchodovali v minulosti. Táto významná zmena nastala najmä vďaka výstavbe medzinárodného letiska v roku 2001. Najväčším lákadlom Marsa Alam sú predovšetkým nádherné koralové útesy. Sú plné pestrofarebných rýb, ktoré sa ukrývajú pod hladinou priezračne čistého mora. Neustále sú tu objavované nové a nové oblasti pre potápanie a šnorchlovanie. K tým najznámejším patrí Elphinstone, Daedalus Reef alebo Zabargat. V mori pláva množstvo pestrofarebných rybičiek ale taktiež aj obrovské korytnačky. Taktiež množstvo návštevníkov odporúča navštíviť miesto zvané Marsa Mubarak. Je známe výskytom ojedinelých morských kráv. Práve pre možnosti potápania sa láka Marsa Alam skúsenejších, ale aj začínajúcich potápačov. Okrem potápania sa pod morskou hladinou si môžete zaplávať aj s delfínmi. Tie sú veľmi priateľské a často predvádzajú turistom nevídané divadlá. Dajú sa tu však pozorovať i nebezpečnejšie druhy rýb, napríklad žraloky. Práve kvôli delfínom láka útes Dolphin house množstvo pozorovateľov. Ukrývajúc sa pred predátormi sa sem sťahujú celé kŕdle delfínov. Pláže na pobreží červeného mora lemujú zelené palmy, ktoré poskytujú útočisko pred slnkom. Na pláži ponúkajú domáci množstvo aktivít, najčastejšie je to potápanie sa no taktiež windsurfing. Hotely sú veľmi moderné a letovisko je ešte stále vo výstavbe, takže sa rok od roka môžete stretnúť s lepším a lepším vybavením. Pláže sú prevažne pieskové a nestretnete sa tu s problémom ako napríklad v Chorvátsku, že sa cez skaly neviete dostať sa do vody. Pláže sú prístupné, krásne a “nekonečné”.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Egypt

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.